Ogłoszenie o zamówieniu Nr 2012-148533 z dnia 2012-10-26 Przebudowa mostu przez rzekę Narew k/m Bokiny w ciągu dr. woj. Nr 678 na odc. Kleosin – Sokoły z podziałem na zadania

 

ZAWIADOMIENIE O WYBORZE NAJKORZYSTNIEJSZEJ OFERTY NA ZADANIE 1

Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Białymstoku z siedzibą przy ul. Elewatorskiej 6 informuje, że postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, prowadzone w trybie przetargu nieograniczonego na: przebudowę mostu przez rzekę Narew k/m Bokiny w ciągu drogi wojewódzkiej Nr 678 na odcinku Kleosin – Sokoły z podziałem na zadania: Zadanie 1: Roboty budowlane związane z: „Przebudową mostu przez rzekę Narew k/m Bokiny w ciągu drogi wojewódzkiej Nr 678 na odcinku Kleosin – Sokoły”, zakończone zostało wyborem oferty firmy STRABAG ul. Parzniewska 10, 05-800 Pruszków.

Wybrano ofertę najkorzystniejszą, spełniającą warunki określone w Specyfikacji istotnych warunków zamówienia.

W postępowaniu przetargowym wzięły udział następujące firmy:

  1. Przedsiębiorstwo Usług Technicznych INTERCOR Sp. z o. o., ul. Okólna 10, 42-400 Zawiercie (przy jedynym kryterium oceny /najniższa cena/ – z ceną ofertową 32 160 775,42 zł);
  2. STRABAG ul. Parzniewska 10, 05-800 Pruszków (przy jedynym kryterium oceny /najniższa cena/ – z ceną ofertową 23 923 500,00 zł);
  3. Bilfinger Berger Budownictwo S. A. ul. Domaniewska 50 A, 02-672 Warszawa (przy jedynym kryterium oceny /najniższa cena/ – z ceną ofertową 24 951 928,45 zł);
  4. Budrex – Kobi Sp. z o. o. ul. Hetmańska 92, 15-727 Białystok (przy jedynym kryterium oceny /najniższa cena/ – z ceną ofertową 29 297 114,16 zł);
  5. Eurovia Polska S. A. Bielany Wrocławskie ul. Szwedzka 5, 55-040 Kobierzyce (przy jedynym kryterium oceny /najniższa cena/ – z ceną ofertową 27 917 435,73 zł);
  6. MOST Sp. z o. o. ul. Kujawska 51 A, 81-862 Sopot (przy jedynym kryterium oceny /najniższa cena/ – z ceną ofertową 28 339 735,22 zł).    

Białystok, dn. 2013.01.15


ZAWIADOMIENIE O WYBORZE NAJKORZYSTNIEJSZEJ OFERTY NA ZADANIE 2

Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Białymstoku z siedzibą przy ul. Elewatorskiej 6 informuje, że postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, prowadzone w trybie przetargu nieograniczonego na: przebudowę mostu przez rzekę Narew k/m Bokiny w ciągu drogi wojewódzkiej Nr 678 na odcinku Kleosin – Sokoły z podziałem na zadania: Zadanie 2 – Nadzór inwestorski na zadaniu „Przebudowa mostu przez rzekę Narew k/m Bokiny w ciągu drogi wojewódzkiej Nr 678 na odcinku Kleosin – Sokoły”, zakończone zostało wyborem oferty Biura Usług Inwestycyjnych Ciechański & Haładaj Sp. j., ul. Wodna 47, 90-046 Łódź.

Wybrano ofertę korzystną cenowo, spełniającą warunki określone w Specyfikacji istotnych warunków zamówienia.

W postępowaniu przetargowym wzięło udział Biuro Usług Inwestycyjnych Ciechański & Haładaj Sp. j., ul. Wodna 47, 90-046 Łódź.  (przy jedynym kryterium oceny /najniższa cena/ – z ceną ofertową  442 800,00 zł).

Białystok, dn. 2013.01.09


 

ZAWIADOMIENIE O WYBORZE NAJKORZYSTNIEJSZEJ OFERTY NA ZADANIE 3

Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Białymstoku z siedzibą przy ul. Elewatorskiej 6 informuje, że postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, prowadzone w trybie przetargu nieograniczonego na: przebudowę mostu przez rzekę Narew k/m Bokiny w ciągu drogi wojewódzkiej Nr 678 na odcinku Kleosin – Sokoły z podziałem na zadania: Zadanie 3 – Obsługa laboratoryjna na zadaniu „Przebudowa mostu przez rzekę Narew k/m Bokiny w ciągu drogi wojewódzkiej Nr 678 na odcinku Kleosin – Sokoły”, zakończone zostało wyborem oferty Przedsiębiorstwa Budowy Dróg i Mostów Sp. z o. o., ul. Kolejowa 28, 05-300 Mińsk Mazowiecki.

Wybrano ofertę najkorzystniejszą, spełniającą warunki określone w Specyfikacji istotnych warunków zamówienia.

W postępowaniu przetargowym wzięły udział następujące firmy:

1.  Barg Laboratorium Sp. z o. o., ul. Delfina 4b, 03-196 Warszawa – z ceną ofertową 541 876,50 zł – oferta została odrzucona;

2.  Laboratorium Drogowo – Budowlane „BUDLAB” Ireneusz Kiełb, Hołudza 6, 28-160 Wiślica (przy jedynym kryterium oceny /najniższa cena/ – z ceną ofertową 219 456,60 zł);

3.   Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Sp. z o. o., ul. Kolejowa 28, 05-300 Mińsk Mazowiecki (przy jedynym kryterium oceny /najniższa cena/ – z ceną ofertową 199 998,00 zł). 

Białystok, dn. 2013.01.09


UWAGA ZMIANA TERMINU SKŁADANIA OFERT: 17.12.2012 r.

 

ODPOWIEDŹ NA ZAPYTANIE

W związku z zapytaniem potencjalnego Wykonawcy w sprawie przetargu nieograniczonego na Zadanie 1: Roboty budowlane związane z „Przebudową mostu przez rzekę Narew k/m Bokiny w ciągu drogi wojewódzkiej Nr 678 na odcinku Kleosin – Sokoły”.o następującej treści:

  1. Zgodnie z SIWZ i umową Zamawiający ponosi koszty związane z zimowym utrzymaniem korony drogi na przekazanym Wykonawcy terenie   budowy „w czasie technologicznych przerw związanych z okresem zimowym” (…) Przerwy związane z okresem zimowym winny być pisemnie zgłoszone co najmniej 7 dni przed jej wprowadzeniem. Przejęcie terenu do zimowego utrzymania nastąpi po potwierdzeniu zgłoszenia Wykonawcy przez Kierownika Zespołu Nadzorującego (...) Zwracamy się o wyjaśnienie zapisu „w czasie technologicznych przerw związanych z okresem zimowym” oraz sugerujemy, aby przejęcie terenu do zimowego utrzymania następowało po przekazaniu przez Wykonawcę tymczasowego objazdu. 
  2. Planowana inwestycja położona jest w granicach Obszaru Specjalnej Ochrony Ptaków Natura 2000 „Bagienna Dolina Narwi oraz w odległości ok. 0,5 km na zachód od Specjalnego Obszaru Ochrony Siedlisk „Narwiańskie Bagna”. Czy w związku z powyższym istnieją jeszcze jakieś ograniczenia wykonania prac poza wymienionymi w decyzji – warunki prowadzenia robót? Np. ograniczenie stopnia emisji hałasu, ograniczenia czasu pracy w ciągu doby itd.?
  3. Zgodnie z odpowiedzią Zamawiającego z dn. 27.11.2012, Wykonawca zobowiązany jest do organizacji biura Zespołowi Nadzorującemu. Ponawiamy pytanie, w jakim zakresie należy zorganizować biuro, tj. dla jakiej liczby osób, co wchodzić ma w skład organizacji biura? Prosimy o sprecyzowanie ilości pomieszczeń, niezbędnych sprzętów i okresu w jakim należy zapewnić biuro. Czy Zamawiający dopuszcza organizację biura poza terenem budowy np. w mieście Białystok oraz jedynie na okres prowadzonych prac przez Wykonawcę, a nie przez cały okres trwania umowy.
  4. Ponawiamy pytanie, jakie materiały z rozbiórki Zamawiający przewiduję do wykorzystania na własne potrzeby i w jakie miejsce należy je odwieźć - odległość od mostu. Informacje te są niezbędne do właściwej kalkulacji kosztów rozbiórki, załadunku i transportu
  5. Czy w świetle odpowiedzi na pytanie nr 40 (poniżej) Zamawiający dopuszcza tymczasową organizację ruchu bez konieczności utrzymania ruchu tymczasowego?

        „Pytanie 40:

        Zwracamy się o informację, czy Zamawiający dopuszcza zastosowanie innego rozwiązania konstrukcyjnego utrzymania ruchu tymczasowego?

       Odpowiedź 40:

Tak, Zamawiający dopuszcza zastosowanie innego rozwiązania konstrukcyjnego utrzymania ruchu tymczasowego. W takim przypadku wszelkie kwestie formalno-prawne wymagane Prawem budowlanym, jak też koszt wprowadzenia tych zmian leżą w gestii Wykonawcy. Jeśli zmiany zaproponowane przez Wykonawcę robót spowodują zwiększenie wartości zmienionego asortymentu robót, to koszt powyżej wartości kosztorysowej tego asortymentu obciąża Wykonawcę przedmiotu zamówienia. Zmiana taka wymaga akceptacji Projektanta, Kierownika Zespołu Nadzorującego i zatwierdzenia przez osobę odpowiedzialną za Projekt ze strony Zamawiającego”

Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Białymstoku wyjaśnia co następuje:

Ad. 1   Zgodnie z zapisami SIWZ Wykonawca robót jest zobowiązany do zapewnienia ciągłej przejezdności przebudowywanego odcinka drogi (i ewentualnych dróg objazdowych) z wyłączeniem jej zimowego utrzymania. Zamawiający ponosi jedynie koszty związane z zimowym utrzymaniem korony drogi na przekazanym Wykonawcy terenie budowy w czasie technologicznych przerw związanych z okresem zimowym, tj. po protokólarnym przejęciu odcinka do zimowego utrzymania przez Kierownika Rejonu Dróg Wojewódzkich w Białymstoku przy udziale Kierownika zespołu nadzorującego. Przerwy związane z okresem zimowym winny być pisemnie zgłoszone co najmniej 7 dni przed jej wprowadzeniem. W przypadku braku pisemnego zgłoszenia w wyznaczonym terminie, koszty związane z zimowym utrzymaniem korony drogi na przekazanym Wykonawcy terenie budowy obciążają Wykonawcę robót. Utrzymanie właściwego stanu technicznego drogi (w tym także ewentualnych dróg objazdowych) i oznakowania (tymczasowego i stałego) należy w tym okresie do obowiązków Wykonawcy. Ponadto, Wykonawca robót jest odpowiedzialny za wszelkie pozostawione na okres zimowy materiały, jak też elementy wykonanych robót. W przypadku uszkodzenia wykonanych elementów robót, zabezpieczenia terenu budowy, Wykonawca niniejszego zamówienia pokrywa koszty związane z naprawą bądź ich wymianą. Zamawiający nie wyraża zgody, aby przejęcie terenu do zimowego utrzymania następowało po przekazaniu przez Wykonawcę tymczasowego objazdu.

Ad. 2   Roboty budowlane należy prowadzić zgodnie z wydanymi decyzjami administracyjnymi, postanowieniami, opiniami oraz dokumentacją projektową.

Ad. 3   Zgodnie z zapisami SIWZ, Wykonawca jest zobowiązany do zapewnienia i zorganizowania na swoje potrzeby biura budowy. Powierzchnia biura budowy ma być adekwatna do składu personelu Wykonawcy tj. nie może utrudniać równoczesnej pracy wszystkim pracownikom Wykonawcy. W biurze (w sposób widoczny i czytelny) na tablicy lub ścianie pomieszczenia należy umieścić aktualny, zatwierdzony harmonogram rzeczowo-finansowy. W okresie realizacji robót, na terenie biura należy zapewnić wgląd do dokumentacji technicznej oraz dokumentów budowy. Poprzez zapewnienia zaplecza Zamawiającemu, należy rozumieć fakt, iż Wykonawca robót zobowiązany jest zapewnić wszystkim osobom uczestniczącym w realizacji Projektu, służbom Zamawiającego oraz instytucjom kontrolującym, dostęp do terenu budowy i do każdego miejsca, gdzie roboty w związku z umową będą realizowane. Wykonawca robót, zobowiązany jest także do udostępnienia na terenie budowy miejsca, gdzie Nadzór Inwestorski będzie mógł zorganizować swoje biuro. Ponadto, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2003r., Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.) § 15. 1. Pomieszczenia pracy i ich wyposażenie powinny zapewniać pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy, § 19.1. Powierzchnia i wysokość pomieszczeń pracy powinny zapewniać spełnienie wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy, z uwzględnieniem rodzaju wykonywanej pracy, stosowanych technologii oraz czasu przebywania pracowników w tych pomieszczeniach. Biuro budowy winno być zlokalizowane na terenie budowy przez cały okres realizacji robót związanych z przedmiotową inwestycją.

         Ad. 4   Zgodnie z odpowiedziami z dnia 27.11.2012 r. Zamawiający ponownie wyjaśnia:

Właścicielem drewna z wycinki (tj. dłużyc) jest Zamawiający. Dłużyce należy odwieść na odległość do 30 km w miejsce uzgodnione z RDW w Białymstoku. Pozostałości z wycinki tj. gałęzie karpiny należy zagospodarować zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Właścicielem destruktu asfaltowego jest Zamawiający. Destrukt należy odwieść na odległość do 30 km w miejsce uzgodnione z RDW w Białymstoku.

Zgodnie z SIWZ (cz. III, pkt. 2 p-pkt 5) lit. a)) „W kosztach robót rozbiórkowych należy uwzględnić: zagospodarowanie gruzu betonowego, żelbetowego, bitumicznego i innego (wraz z transportem) w uzgodnieniu z przedstawicielem RDW w Białymstoku i Inspektorem Nadzoru (protokoły odzysku, dokumenty przyjęcia) i udokumentowanie, że materiał został zagospodarowany zgodnie z obowiązującymi przepisami, bądź odwieziony na miejsce do tego przeznaczone. (zgodnie z ustawą o odpadach).”

 

         Ad. 5   Zamawiający nie dopuszcza innej tymczasowej organizacji ruchu, niż most tymczasowy. Jednocześnie informujemy, iż Zamawiający   dopuszcza zastosowanie innego rozwiązania konstrukcyjnego mostu tymczasowego. W takim przypadku wszelkie kwestie formalno-prawne wymagane Prawem budowlanym, jak też koszt wprowadzenia tych zmian leżą w gestii Wykonawcy. Jeśli zmiany zaproponowane przez Wykonawcę robót spowodują zwiększenie wartości zmienionego asortymentu robót, to koszt powyżej wartości kosztorysowej tego asortymentu obciąża Wykonawcę przedmiotu zamówienia. Zmiana taka wymaga akceptacji Projektanta, Kierownika Zespołu Nadzorującego i zatwierdzenia przez osobę odpowiedzialną za Projekt ze strony Zamawiającego.

Białystok, dn. 2012.12.06


ODPOWIEDŹ NA ZAPYTANIE


Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Białymstoku w odpowiedzi na zapytania w sprawie przetargu nieograniczonego na  Zadanie 1: Roboty budowlane związane z „Przebudową mostu przez rzekę Narew k/m Bokiny w ciągu drogi wojewódzkiej Nr 678 na odcinku Kleosin – Sokoły” wyjaśnia co następuje:

Pytanie:
Prosimy o podanie ilości kruszywa do wypełnienia materaca z geotkaniny. Czy nasyp ten został ujęty z poz. 7 kosztorysu? Jeżeli nie, prosimy o uzupełnienie przedmiaru i kosztorysu o pozycję nasyp zbrojony.

Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Białymstoku wyjaśnia co następuje:

Odpowiedź:
Grunt do wypełnienia materaca z geotkaniny został ujęty z poz. 7 kosztorysu.

dnia 30.11.2012 r.

 


ODPOWIEDŹ NA ZAPYTANIE

Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Białymstoku w odpowiedzi na zapytania w sprawie przetargu nieograniczonego na  Zadanie 2: Nadzór inwestorski na zadaniu „Przebudową mostu przez rzekę Narew k/m Bokiny w ciągu drogi wojewódzkiej Nr 678 na odcinku Kleosin – Sokoły” wyjaśnia co następuje:

Pytanie

Proszę o wyjaśnienie zapisu w dziale V pkt. 4.1 SIWZ dotyczącego doświadczenia nadzoru robót mostowych. Zgodnie z wymaganiami inspektor nadzoru powinien: „wykazać pełnienie funkcji inspektora nadzoru / kierownika budowy / kierownika robót na wykonanym i rozliczonym min. 1 zadaniu polegającym na budowie/rozbudowie/przebudowie drogowego obiektu mostowego o długości min. 50 m (długość zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 16.02.2005r. w sprawie sposobu numeracji i ewidencji dróg publicznych, obiektów mostowych, tuneli, przepustów i promów oraz rejestru numerów nadanych drogom, obiektom mostowym i tunelom Dz. U. z 2005r, Nr 67, poz.582) i wartości robót min. 5 000 000,00 PLN (brutto) LUBmin. 1 zadanie polegające na budowie/przebudowie/rozbudowie drogi publicznej (w rozumieniu rozporządzenia ministra transportu i gospodarki morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie) klasy min. Z wraz z budową/przebudową/rozbudową drogowego obiektu mostowego o długości min. 50 m o wartości robót nie mniejszej niż 20 000 000,00 PLN (brutto).” Proszę o wyjaśnienie w jaki sposób kandydat na inspektora nadzoru powinien wykazać spełnienie warunków wymaganych zapisem SIWZ w przypadku pełnienia wyżej wymienionych funkcji w latach osiemdziesiątych do roku 1995, w których notowano wysoki poziom inflacji i obowiązywały ceny przed denominacją.

Odpowiedź:

Zamawiający przeliczy wartość robót na których pełniono funkcję inspektora nadzoru / kierownika budowy / kierownika robót po kursie denominacji [ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. o denominacji złotego (Dz.U. z 1994r., Nr 84, poz. 386 z późn. zm.].

Białystok, dn. 2012.11.28


 

ZMIANA SPECYFIKACJI  ISTOTNYCH WARUNKÓW ZAMÓWIENIA

Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Białymstoku wprowadza zmiany do Specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Dokumenty zmienione do pobrania w załączniku poniżej: kosztorys ofertowy po zmianach, przedmiar po zmianach, SST D-08.02.01 Chodniki z brukowanej kostki betonowej po zmianach, M-00.00.00 Specyfikacje ogólne po zmianach, M-11.03.02 Pale fundamentowe wielkośrednicowe po zmianach, M-16.01.04 Studzienka ściekowa po zmianach oraz uzupelnia SIWZ o: opinię Narwiańskiego Parku Narodowego, rysunki przedstawiające teren realizacji oddziaływania przedsiewziecia obręb Baciuty i Bokiny - do pobrania w załączniku poniżej. 

Białystok, dn. 2012.11.27


 

ODPOWIEDŹ NA ZAPYTANIA

Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Białymstoku w odpowiedzi na zapytania w sprawie przetargu nieograniczonego na  Zadanie 1: Roboty budowlane związane z „Przebudową mostu przez rzekę Narew k/m Bokiny w ciągu drogi wojewódzkiej Nr 678 na odcinku Kleosin – Sokoły” wyjaśnia co następuje:

Pytanie 1:

W związku z Decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach nr BGK.7624-14/2010 z dnia 10.11.2010, z której wynika, że „(…) roboty budowlane związane z wykonaniem wzmocnienia i budowy podpór pośrednich zostaną wykonane po okresie tarła imigracji ryb (…)” prosimy o podanie okresu tarła i migracji ryb. 

Odpowiedź 1:

Zgodnie z postanowieniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku znak: RDOŚ-20-WOOŚ-II-66130-681/10/um z dnia 20.10.2010 r. oraz decyzją Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku znak: WPN.670.1.9.2011.BM z dnia 11.03.2011 r. ustalającą warunki prowadzenia robót, prace ingerujące w koryto rzeki Narew (roboty budowlane związane z wykonaniem wzmocnienia i budowy podpór pośrednich mostu stałego) należy prowadzić poza okresem tarła i migracji ryb oraz poza okresem lęgowym ptaków tj. poza okresem od 1 marca do 15 sierpnia.

Ponadto przypominamy, iż zgodnie z decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach znak: GKS.6220.18.2012 z dnia 06.09.2012 r. wszelkie prace związane z budową mostu tymczasowego oraz późniejszą jego rozbiórką będą prowadzone poza okresem lęgowym ptaków, który trwa od 1 marca do 31 sierpnia.

Pytanie 2:

Zgodnie z Decyzją nr 30/2011 z dnia 04.04.2011 o Pozwoleniu na Budowę wydaną przez Wojewodę Podlaskiego „(…) w ramach minimalizacji strat młode drzewa z poprawnie wykształconymi przewodnikami oraz koronami będą przesadzone w pasie drogowym na odcinku doliny rzecznej w granicach Narwiańskiego Parku Narodowego w porozumieniu z dyrektorem parku”. Prosimy o informację, czy w ramach wykonania zadania 1 Wykonawca będzie musiał wykonać przesadzeń drzew zgodnie z zapisami w Pozwoleniu na budowę. Jeśli tak, prosimy o określenie zakresu robót przewidzianego do wykonania.

Odpowiedź 2:

W decyzjach zezwalających na wycinkę drzew Wójt Gminy Turośń Kościelna oraz Burmistrz Łap, nie zobowiązali Inwestora do przesadzania drzew w pasie drogowym.

Pytanie 3:

Prosimy o udostępnienie opinii Narwiańskiego Parku Narodowego nr NPN-442/2/01/2010 z dnia 29.12.2010, dotyczącej wycinki drzew.

Odpowiedź 3:

Opinia w załączeniu.

Pytanie 4:

Zgodnie z przedmiarem robót łącznie należy wyciąć 182szt drzew. Zgodnie z decyzjami środowiskowymi łącznie należy wyciąć 338szt. drzew. W związku z powyższymi rozbieżnościami prosimy o wyjaśnienie ile drzew jest przeznaczonych do wycinki.

Odpowiedź 4:

Drzewa przeznaczone do wycinki przyjąć zgodnie z decyzjami o wycince drzew.

Poprawiony przedmiar robót i kosztorys ofertowy w załączeniu.

Pytanie 5:

Zgodnie z przedmiarem robót należy zabezpieczyć 20szt drzew. Zgodnie z decyzjami środowiskowymi łącznie należy zabezpieczyć 259szt drzew. W związku z powyższymi rozbieżnościami prosimy o wyjaśnienie ile drzew jest przeznaczonych do zabezpieczenia.

Odpowiedź 5:

W decyzjach środowiskowych nie ma zapisu dotyczącego zabezpieczenia 259szt. drzew.

Kosztorys ofertowy jak i przedmiar jest wyłącznie materiałem pomocniczym (poglądowym). Potencjalny wykonawca powinien uwzględnić przy wycenie wartości wyliczone na podstawie dokumentacji projektowej, wizji w terenie, wiedzy technicznej i obowiązujących przepisów.

Pytanie 6:

Dot. ST M.16.01.01 Studzienki ściekowe

Zgodnie z pkt. 7 w/w ST jednostką obmiarową jest szt. studzienki oraz szt. zamontowanego wpustu drogowego krawężnikowego, natomiast w pkt. 9 tej ST podano: „Cena 1 m wykonanej i odebranej kanalizacji obejmuje”. Zwracamy się z prośbą o korektę zapisów.

Odpowiedź 6:

Poprawiono zapis: Cena 1 szt wykonanej i odebranej kanalizacji obejmuje.

Poprawione SST w załączeniu.

Pytanie 7:

Zwracamy się z prośbą o odpowiedź, czy podana max siła pionowa na rys nr 26 Schemat łożysk to wartość charakterystyczna czy obliczeniowa.

Odpowiedź 7:

Wartości podane na rysunku nr 26 są wartościami charakterystycznymi

Pytanie 8:

Zwracamy się z prośbą o podanie wartości sił poziomych dla łożysk stałych i jednokierunkowo przesuwnych (wartości charakterystyczne lub obliczeniowe).

Odpowiedź 8:

Wartości charakterystyczne sił poziomych działających na łożyska:

 

 

Nr łożyska

Siła pozioma

(wartość charakterystyczna)

[kN]

1.4

100

2.4

160

3.4

160

4.4

160

5.4

160

6.4

160

7.4

160

8.4

100

 

Pytanie 9:

Zwracamy się z prośbą o korektę rys nr 18 i 24. W zestawieniu betonu zamiennie wpisano ilości betonów dla ławy fundamentowej i przyczółka ze skrzydełkami.

Odpowiedź 9:

Prawidłowe wartości dla podpór wynoszą:

Nr 1:        Ława – 77,16 m3

Korpus i skrzydła: 117.90 m3

Nr 8:        Ława – 90,64 m3

Korpus i skrzydła: 127,42 m3

Pytanie 10:

Zwracamy się o potwierdzenie, że należy wykonać obciążenie próbne mostu stałego oraz o udostępnienie Specyfikacji Technicznej dla w/w obciążenia; (w przedmiarach nie uwzględniono pozycji dotyczącej tego zakresu).

Odpowiedź 10:

Próbne obciążenie mostu stałego zostanie zlecone Wykonawcy zadania 3 tj. obsługi laboratoryjnej dla przedmiotowej inwestycji.

Wykonawca robót na zadaniu 1 jest zobowiązany do zapewnienia wykonania próbnego obciążenia dla mostu tymczasowego (w tym opracowania projektu, wykonania próbnego obciążenia wraz z wynajęciem samochodów i analizą wyników, wykonaniem sprawozdania oraz wydaniem orzeczenia). Materiał z rozbiórki mostu tymczasowego stanowi własność Wykonawcy robót.

Pytanie 11:

Dot. pkt. 9.2. Wymagań ogólnych M.00.00.00

Zgodnie z pkt. 9.2 w/w Specyfikacji technicznej „Wykonawca w ramach kontraktu jest zobowiązany zapewnić Zamawiającemu zaplecze”. Zwracamy się z prośbą o przekazanie Specyfikacji Technicznej lub podanie wytycznych dotyczących tego zaplecza, m.in.: ewentualne miejsce lokalizacji Zaplecza, wymagane parametry (np. ilość pomieszczeń, wyposażenie), ewentualna obsługa zaplecza. Jest to podstawą do przygotowania rzetelnej wyceny tego elementu.

Odpowiedź 11:

Zgodnie z zapisami w SIWZ na zadanie 1 (cz. III pkt. 5 p-pkt 9) Wykonawca robót zobowiązany jest zapewnić wszystkim osobom uczestniczącym w realizacji Projektu, służbom Zamawiającego oraz instytucjom kontrolującym, dostęp do terenu budowy i do każdego miejsca, gdzie roboty w związku z umową będą realizowane, tzn. również do organizacji biura Zespołowi Nadzorującemu.

Pytanie 12:

Ze względu na niejasne zapisy Specyfikacji Technicznej M.18.01.01 zwracamy się z prośbą o podanie informacji, czy dylatacje dwumodułowe z wkładkami elastomerowymi o przesuwie ±80mm należy wyposażyć w elementy tłumiące hałas.

Odpowiedź 12:

Urządzenia dylatacyjne należy wyposażyć w elementy tłumiące hałas.

Pytanie 13:

Zgodnie z pkt. 1.5.14 ST M.00.00.00: jeżeli Wykonawca w trakcie wykonywania robót natrafi na wszelkie wykopaliska o znaczeniu geologicznym lub archeologicznym, Wykonawca zobowiązany jest powiadomić Nadzór Inwestorski/Kierownika projektu i postępować zgodnie z jego poleceniami. „Jeżeli w wyniku tych poleceń Wykonawca poniesie koszty i/lub wystąpią opóźnienia w robotach, Nadzór Inwestorski/ Kierownik projektu po uzgodnieniu z Zamawiającym i Wykonawcą ustali wydłużenie czasu wykonania robót i/lub wysokości kwoty, o którą należy zwiększyć cenę kontraktową.” Natomiast zgodnie z pkt. 8.3 SIWZ załączonej do odpowiedzi z dn. 15.11.2012 r. „koszt zabezpieczenia miejsca niezbędnego do przeprowadzenia prac archeologicznych (w tym ratunkowych badań archeologicznych), zapewnienie nadzoru archeologicznego, jak również związane z tym koszty zmian organizacyjnych na placu budowy oraz ewentualne koszty czasowych przestojów, Wykonawca powinien wkalkulować w cenie ryczałtowej oferty”. Zwracamy się z prośbą o wyjaśnienie powyższej rozbieżności.

Odpowiedź 13:

Obowiązujące w tym zakresie są zapisy SIWZ tj. Koszt zabezpieczenia miejsca niezbędnego do przeprowadzenia prac archeologicznych (w tym ratunkowych badań archeologicznych), zapewnienie nadzoru archeologicznego, jak również związane z tym koszty zmian organizacyjnych na placu budowy oraz ewentualne koszty czasowych przestojów, Wykonawca powinien wkalkulować w cenie ryczałtowej oferty.

Poprawione SST w załączeniu.

Pytanie 14:

W związku z odpowiedzią Zamawiającego informującą, że Wykonawca będzie zobowiązany do zapewnienia przejezdności na moście stałym do 31.10.2013 roku oraz związanymi z tym wprowadzonymi zmianami w SIWZ i wzorze umowy informujemy, że dotrzymanie wprowadzonego do w/w dokumentów dodatkowych terminu pośredniego jest niemożliwe.

Zgodnie z Decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach nr BGK.7624-14/2010 z dnia 10.11.2010 roboty budowlane związane z wykonywaniem wzmocnienia i budowy podpór pośrednich mostu stałego zostaną wykonane po okresie tarła i migracji ryb oraz po okresie lęgowym ptaków tj. od 1 marca do 15 sierpnia. W związku z koniecznością wcześniejszego wykonania mostu tymczasowego i przełożenia na niego ruchu z mostu stałego prace na podporach pośrednich mostu stałego można będzie rozpocząć dopiero po okresie lęgowym ptaków tj. po 16 sierpnia 2013. Procedury związane z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie trwają około 30 dni, zatem na wykonanie niezbędnych prac do uzyskania pozwolenia na użytkowanie przebudowanego mostu stałego Wykonawca będzie miał tylko 45 dni. W ciągu 45 dni Wykonawca będzie musiał wykonać: posadowienie podpór pośrednich, fundamenty podpór pośrednich, podpory pośrednie, montaż konstrukcji stalowej ustroju nośnego, płyta ustroju nośnego, kapy chodnikowe oraz roboty wykończeniowe na ustroju nośnym mostu. Wykonanie w/w prac w ciągu 45 dni jest absolutnie niemożliwe. W związku z powyższym Wykonawca wnosi o wykreślenie wprowadzonego w trakcie postępowania przetargowego dodatkowego terminu pośredniego tj. zapewnienie przejezdności na moście stałym do 31.10.2013r.

Odpowiedź 14:

W związku ze zmianą zapisów SIWZ i umowy z dnia 23.11.2012 r. pytanie jest bezzasadne.

Pytanie 15:

Zgodnie z § 8 ust 4 wzoru umowy Zamawiający może naliczyć karę umowną w wysokości 10% wynagrodzenia w przypadku niedotrzymania terminu przejezdności na mości stałym do dnia 31 października 2013 r. To postanowienie oznacza całkowitą uznaniowość Zamawiającego w naliczeniu powyższej kary.

Prosimy o wskazanie kryteriów, które zadecydują o nałożeniu przez Zamawiającego kary umownej określonej w § 8 ust 4 wzoru umowy.

Odpowiedź 15:

Zamawiający wykreśla § 8 ust. 4 wzoru umowy.

Pytanie 16:

Zgodnie z § 5 ust 7 wzoru umowy płatność faktury nastąpi po dostarczeniu oświadczenia Podwykonawcy o uregulowaniu zobowiązań finansowych między Podwykonawcą i Wykonawcą w zakresie robót rozliczeniowych objętych niniejszą umową, na dzień złożenia oświadczenia.

Prosimy o potwierdzenie, że oświadczenie opisane w § 5 ust 7 wzoru umowy dotyczy wymagalnych płatności Wykonawcy na rzecz Podwykonawcy.

Odpowiedź 16:

Oświadczenie opisane w § 5 ust 7 wzoru umowy dotyczy uregulowania zobowiązań finansowych Wykonawcy na rzecz Podwykonawcy w zakresie robót rozliczeniowych objętych umową za dany okres rozliczeniowy – aktualne na dzień złożenia oświadczenia.

Pytanie 17:

Prosimy o informację, kto jest właścicielem drzewa z wycinki. Jeżeli Zamawiający, prosimy o podanie miejsca i odległości wywozu.

Odpowiedź 17:

Właścicielem drewna z wycinki (tj. dłużyc) jest Zamawiający. Dłużyce należy odwieść na odległość do 30 km w miejsce uzgodnione z właściwym RDW. Pozostałości z wycinki tj. gałęzie karpiny należy zagospodarować zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Pytanie 18:

Prosimy o podanie koloru kostki betonowej z poz. 28 kosztorysu na roboty drogowe oraz potwierdzenie, że pozycja ta dotyczy wykonania nawierzchni ciągu pieszo-jezdnego i pieszo-rowerowego.

Odpowiedź18:

Zamawiający potwierdza, że kostka betonowa z pozycji 28 kosztorysu na roboty drogowe dotyczy wykonania nawierzchni ciągu pieszo-jezdnego i pieszo-rowerowego. Należy zastosować kostkę betonową w kolorze szarym lub czerwonym.

Pytanie 19:

Z przekroju normalnego wynika, że ciąg pieszo-jezdny jest obustronnie obramowany obrzeżem, zaś ciąg pieszo-rowerowy – jednostronnie. Z tego wynika, że obrzeży powinno być minimum: (33+179)*2+105+219 czyli minimum 748 mb, a nie jak wpisano w poz. 29 kosztorysu drogowego 548 m. Prosimy o podanie prawidłowej ilości.

Odpowiedź 19:

Kosztorys ofertowy jak i przedmiar jest wyłącznie materiałem pomocniczym (poglądowym). Potencjalny wykonawca powinien uwzględnić przy wycenie wartości wyliczone na podstawie dokumentacji projektowej, wiedzy technicznej i obowiązujących przepisów.

Prawidłowa wartość po korekcie wynosi: 748 mb.

Poprawiony przedmiar robót i kosztorys ofertowy w załączeniu.

Pytanie 20:

Prosimy o potwierdzenie, że obrzeża betonowe należy wykonać na ławie betonowej oraz prosimy o podanie wymiarów ławy.

Odpowiedź 20:

Obrzeża należy ustawić na zagęszczonej podsypce cementowo-piaskowej (1:4) o szerokości 15cm i grubości warstwy 5 cm.

Pytanie 21:

W przedmiarze w pozycji nr 13 dotyczącej podbudowy z kruszywa naturalnego na ciągu pieszo-rowerowym wpisano szerokość 2,5m, natomiast na długości 219m ciąg ten ma według rysunku „przekrój normalny nr 1” szerokość 3,6m, więc ilość ww. pozycji powinna wynosić 105*2,5+219*3,6=1050,9m2. Prosimy o wyjaśnienia oraz poprawienie ilości ww. pozycji.

Odpowiedź 21:

Kosztorys ofertowy jak i przedmiar jest wyłącznie materiałem pomocniczym (poglądowym). Potencjalny wykonawca powinien uwzględnić przy wycenie wartości wyliczone na podstawie dokumentacji projektowej, wiedzy technicznej i obowiązujących przepisów.

Prawidłowa wartość po korekcie wynosi: 1050,90 m2.

Poprawiony przedmiar robót i kosztorys ofertowy w załączeniu.

Pytanie 22:

Skoro ciąg pieszo-jezdny jest ograniczony obustronnie obrzeżem a ciąg pieszo-rowerowy jest ograniczony obrzeżem i balustradą, więc powierzchnie dolnych warstw powinny być równe powierzchni warstw górnych. Podbudowy z kruszywa naturalnego na ciągu pieszo-rowerowym powinna wynosić 1050,9m2, podbudowy z kruszywa łamanego na ciągu pieszo-jezdnym wynosi 612,50m2, więc warstwy ścieralnej z kostki powinno być 1050,9+612,50=1.663,40m2, natomiast w pozycji wpisano 1384m2. Prosimy o wyjaśnienia oraz poprawieni ilości ww. pozycji.

Odpowiedź 22:

Kosztorys ofertowy jak i przedmiar jest wyłącznie materiałem pomocniczym (poglądowym). Potencjalny wykonawca powinien uwzględnić przy wycenie wartości wyliczone na podstawie dokumentacji projektowej, wiedzy technicznej i obowiązujących przepisów.

Prawidłowa wartość po korekcie wynosi: 1663,40 m2.

Poprawiony przedmiar robót i kosztorys ofertowy w załączeniu.

Pytanie 23:

Prosimy o zamieszczenie SST D.08.02.01 z podaniem wymagań dla kostki, ponieważ  zamieszczona specyfikacja zatytułowana „Chodniki z brukowej kostki betonowej’ opisuje wymagania i wykonanie chodnika z płytek chodnikowych 50x50x7.

Odpowiedź 23:

SST D.08.02.01 „Chodniki z brukowej kostki betonowej” jest zamieszczona w załączeniu.

Pytanie 24:

Prosimy o informację, z jakiego materiału ma być wykonana ława pod ścieki. SST D.06.01.01. pkt. 2.2. i 5.4.1. mówi o ławie betonowej, natomiast wg rysunku „przekrój normalny 2” ścieki trójkątne należy wykonać na ławie żwirowej, zaś ścieki korytkowe bez ławy na podsypce cementowo-piaskowej.

Odpowiedź 24:

Ścieki trójkątne ustawić na ławie żwirowej, a ścieki korytkowe na podsypce cementowo-piaskowej.

Pytanie 25:

Prosimy o podanie grubości podsypki cementowo-piaskowej pod ściekami korytkowymi (poz. 30d kosztorysu drogowego).

Odpowiedź 25:

Grubość podsypki cementowo-piaskowej pod ściek korytkowy wynosi 5 cm.

Pytanie 26:

Prosimy o podanie wymiarów ławy pod krawężniki (poz. 27 a i b), ponieważ na zamieszczonych rysunkach ich nie podano.

Odpowiedź 26:

Zdaniem Projektanta, ławy pod krawężniki należy wykonać zgodnie z KPED „Transprojekt” karta 03.11.

Pytanie 27:

Prosimy o podanie wymiarów płyt ażurowych z poz. 21 c) przedmiaru, ponieważ SST do którego odnosi się ww. pozycja, dotyczy tylko ścieków. Prosimy o zamieszczenie rysunku dotyczącego ułożenia ww. płyt.

Odpowiedź 27:

Projektant nie narzuca w projekcie szczegółowego rozwiązania. Do dyspozycji rozwiązania Wykonawcy po zaopiniowaniu przez nadzór inwestorski oraz akceptacji Zamawiającego.

Pytanie 28:

Prosimy o informację, czego dotyczy poz. 21 d) umocnienie dna rowu prefabrykatami betonowymi, podanie jaki to prefabrykat oraz zamieszczenie rysunku ww. szczegółu.

Odpowiedź 28:

Projektant nie narzuca w projekcie szczegółowego rozwiązania. Do dyspozycji rozwiązania Wykonawcy po zaopiniowaniu przez nadzór inwestorski oraz akceptacji Zamawiającego.

Pytanie 29:

W związku z rozbieżnościami pomiędzy projektem stałej organizacji ruchu a przedmiarem prosimy o potwierdzenie, iż niniejszy projekt jest obowiązujący i według niego należy wycenić i zrealizować prace.

Odpowiedź 29:

Dołączony projekt stałej organizacji ruchu jest obowiązujący i według niego należy wycenić i realizować prace.

Pytanie 30:

Prosimy o informację, czy Zamawiający jest właścicielem destruktu asfaltowego, czy też Wykonawca ma go zutylizować we własnym zakresie. Jeżeli właścicielem jest Zamawiający, prosimy o wskazanie miejsca odwozu.

Odpowiedź 30:

Właścicielem destruktu asfaltowego jest Zamawiający. Destrukt należy odwieść na odległość do 30 km w miejsce uzgodnione z właściwym RDW.

Zgodnie z SIWZ (cz. III, pkt. 2 p-pkt 5) lit. a)) „W kosztach robót rozbiórkowych należy uwzględnić: zagospodarowanie gruzu betonowego, bitumicznego i innego (wraz z transportem) w uzgodnieniu z przedstawicielem RDW w Białymstoku i Inspektorem Nadzoru (protokoły odzysku, dokumenty przyjęcia) i udokumentowanie, że materiał został zagospodarowany zgodnie z obowiązującymi przepisami, bądź odwieziony na miejsce do tego przeznaczone. (zgodnie z ustawą o odpadach).”

Pytanie 31:

Według decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wydanych przez Wójta Gminy Turośń Kościelna (BGK.7624-14/2010 z dnia 10.11.2010r.) w ramach minimalizacji strat w zadrzewieniu młode drzewa z poprawnie wykształconymi przewodnikami oraz koronami mają być przesadzone w pasie drogowym na odcinku doliny rzecznej w granicach Narwiańskiego Parku Narodowego w porozumieniu z dyrektorem parku. Prosimy o podanie orientacyjnej ilości drzew do przesadzenia. W której pozycji kosztorysu należy ująć ww. koszty? Niniejsze jest konieczne do wyceny, gdyż nie określający ilości skutkować będzie tym, iż każdy oferent przyjmie inną ilość drzew do przesadzenia.

Odpowiedź 31:

W decyzjach zezwalających na wycinkę drzew Wójt Gminy Turośń Kościelna oraz Burmistrz Łap, nie zobowiązali Inwestora do przesadzania drzew w pasie drogowym.

Pytanie 32:

Wg pkt. 8 SIWZ „Obowiązki wykonawcy robót w zakresie realizacji robót” ppkt. 2 f) „Wykonawca niniejszego zamówienia zobowiązany jest do: (…) zapewnienia przejezdności na moście stałym w terminie do października 2013r. (w tym uzyskania pozwolenia na użytkowanie). Za niedotrzymanie w/w terminu Zamawiający zastrzega sobie prawo do naliczenia kary w wysokości 10% wartości przedmiotu zamówienia”. Z powyższych zapisów oraz z zaleceń i terminów ujętych w decyzjach o środowiskowych uwarunkowaniach wynika, że roboty polegające na wybudowaniu mostu tymczasowego, rozbiórce mostu stałego oraz budowie mostu stałego z zapewnieniem przejezdności (czyli wykonanie konstrukcji mostu i jezdni do co najmniej warstwy wiążącej) należy wykonać w terminie od 15 sierpnia 2013 (natomiast zgodnie z decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach GKS.6220.18.2012 od 30 sierpnia) do października 2013r. Reasumując na realizację przedmiotowych prac Wykonawca ma tylko dwa miesiące. Według nas jest to okres bardzo krótki na wykonanie niniejszych robót. Na wykonanie mostu o takiej konstrukcji niezbędny jest przynajmniej rok. W związku z powyższym wnosimy o przesunięcie terminu zapewnienia przejezdności na moście do realnego terminu, w którym możliwe jest wykonanie niniejszych prac.

Odpowiedź 32:

W związku ze zmianą zapisów SIWZ z dnia 23.11.2012 r. pytanie jest bezzasadne.

Pytanie 33:

Czy wykonawca składając ofertę samodzielnie w niniejszym postępowaniu może również udostępnić wytwórnię mas bitumicznych innemu oferentowi (zobowiązanie do udostępnienia sprzętu)?

Odpowiedź 33:

Wykonawca, który sam składa ofertę w przedmiotowym postępowaniu przetargowym może również udostępnić np. Wytwórnię mas bitumicznych innemu Wykonawcy na podstawie pisemnego zobowiązania zgodnie z zapisami cz. VI ust. 3 pkt. 1 SIWZ. 

Pytanie 34:

Prosimy o potwierdzenie że przepust pod ciągiem pieszo-jezdnym ma być wykonany z rur stalowych spiralnie karbowanych.

Odpowiedź 34:

Tak, przepust pod ciągiem pieszo-jezdnym ma być wykonany z rur stalowych spiralnie karbowanych.

Pytanie 35:

Czy Zamawiający narzuci grubość tymczasowej nawierzchni z betonu asfaltowego na dojazdach do mostu tymczasowego, czy też Wykonawca ma sam przyjąć założenia co do nawierzchni.

Odpowiedź 35:

Grubość tymczasowej nawierzchni z betonu asfaltowego na dojazdach do mostu tymczasowego należy przyjąć zgodnie z rys. nr 7 Przekrój normalny niwelety – most tymczasowy.

Pytanie 36:

Opis Techniczny podaje, że przepust stalowy z blach falistych spiralnie karbowanych wykonany powinien być z blachy min 2,0mm. Dla konstrukcji o średnicy fi 400mm przy dodatkowym zabezpieczeniu antykorozyjnym dwustronną powłoką polimerową o gr. 250μm powszechnie stosuje się blachę 1,6mm i karbowanie D1 68x13mm. Zwracamy się z pytaniem, czy Zamawiający dopuszcza taką grubość blach?

Odpowiedź 36:

Dopuszcza się takie rozwiązanie

Pytanie 37:

Przedmiar robót podając, że przepust stalowy z blach falistych spiralnie karbowanych fi 400mm powinien mieć długość 10,50mb. Rysunek nr 13, nawiązujący do Opisu technicznego, przedstawia długość 10,10mb. Prosimy o wskazanie prawidłowej długości przepustu.

Odpowiedź 37:

Kosztorys ofertowy jak i przedmiar jest wyłącznie materiałem pomocniczym (poglądowym). Potencjalny wykonawca powinien uwzględnić przy wycenie wartości wyliczone na podstawie dokumentacji projektowej, wiedzy technicznej i obowiązujących przepisów.

Prawidłowa wartość po korekcie wynosi: 10,10 mb.

Poprawiony przedmiar robót i kosztorys ofertowy w załączeniu.

Pytanie 38:

Zgodnie z dokumentacją „Materiał z rozbiórki powinien być odwieziony w miejsce wskazane przez Zamawiającego. W sytuacji, kiedy Zamawiający nie wskaże miejsca wywozu materiału z rozbiórki, jego znalezienie spoczywa na Wykonawcy.” Elementy stalowe stanowią własność wykonawcy. Prosimy o sprecyzowanie, jakie inne materiały pozostałe (destrukt betonowy, asfaltowy, itd) oraz gdzie mają zostać odwiezione (odległość).

Odpowiedź 38:

Zgodnie z zapisami SIWZ (cz. XV, pkt. 1, p-pkt 7):

dla robót rozbiórkowych – zagospodarowanie lub utylizację materiałów z rozbiórki wraz z innymi kosztami towarzyszącymi i w uzgodnieniu z inspektorem nadzoru – udokumentować, że materiał został w prawidłowy sposób zagospodarowany lub zutylizowany zgodnie z obowiązującymi przepisami. Materiały uzyskane z rozbiórki nie przewidziane do ponownego wbudowania w ramach niniejszego Projektu, które Zamawiający zechce wykorzystać na potrzeby własne należy przekazać protokolarnie i odwieźć w miejsce przez niego wskazane. Koszt transportu należy ująć w cenie jednostkowej. Potwierdzony przez Inspektora nadzoru wykaz materiałów z rozbiórki ze wskazaniem sposobu ich zagospodarowania zgodnie z obowiązującymi przepisami, Wykonawca robót ma obowiązek załączyć do operatu kolaudacyjnego sporządzonego na zakończenie robót,

Materiał z rozbiórki elementów stalowych stanowi odpłatną własność Wykonawcy robót. Ofertę cenową ryczałtową należy pomniejszyć o wycenioną przez Wykonawcę wartość materiału z rozbiórki elementów stalowych.

Pytanie 39:

Zgodnie z M.00.00.00 – Wymagania ogólne pkt. 9.2. Zaplecze Zamawiającego „Wykonawca w ramach kontraktu jest zobowiązany zapewnić Zamawiającemu zaplecze.” – prosimy o uszczegółowienie, w jakim miejscu, na jaki okres oraz na jakich warunkach Wykonawca ma zorganizować zaplecze Zamawiającemu.

Odpowiedź 39:

Zgodnie z zapisami w SIWZ na zadanie 1 (cz. III pkt. 5 p-pkt 9) Wykonawca robót zobowiązany jest zapewnić wszystkim osobom uczestniczącym w realizacji Projektu, służbom Zamawiającego oraz instytucjom kontrolującym, dostęp do terenu budowy i do każdego miejsca, gdzie roboty w związku z umową będą realizowane, tzn. również do organizacji biura Zespołowi Nadzorującemu.

Pytanie 40:

Zwracamy się o informację, czy Zamawiający dopuszcza zastosowanie innego rozwiązania konstrukcyjnego utrzymania ruchu tymczasowego?

Odpowiedź 40:

Tak, Zamawiający dopuszcza zastosowanie innego rozwiązania konstrukcyjnego utrzymania ruchu tymczasowego. W takim przypadku wszelkie kwestie formalno-prawne wymagane Prawem budowlanym, jak też koszt wprowadzenia tych zmian leżą w gestii Wykonawcy. Jeśli zmiany zaproponowane przez Wykonawcę robót spowodują zwiększenie wartości zmienionego asortymentu robót, to koszt powyżej wartości kosztorysowej tego asortymentu obciąża Wykonawcę przedmiotu zamówienia. Zmiana taka wymaga akceptacji Projektanta, Kierownika Zespołu Nadzorującego i zatwierdzenia przez osobę odpowiedzialną za Projekt ze strony Zamawiającego

Pytanie 41:

W związku z warunkami z decyzji środowiskowej prace w nurcie rzeki, oraz wycinki drzew i krzewów nie mogą być prowadzone w okresie pomiędzy 15 marca, a 15 sierpnia. Termin zakończenia realizacji robót wypada na 31.10.2014. Zatem wysoce prawdopodobne jest, że procedura przetargowa (termin związania oferta 60 dni) oraz warunki zimowe (termin złożenia oferty 10.12.2012), spowodują nie wykonanie ww. prac do 15 marca 2013. W związku z powyższym rozpoczęcie prac nastąpi dnia 15.08.2013, a przejezdność musi być zapewniona do października 2013. Prosimy o potwierdzenie, czy nie jest omyłką podanie w SIWZ rygoru zapewnienia przejezdności do październiku 2013. Jeżeli nie jest to omyłka, zwracamy się o wykreślenie obowiązku zapewnienia przejezdności do października 2013.

Odpowiedź 41:

W związku ze zmianą zapisów SIWZ z dnia 23.11.2012 r. pytanie jest bezzasadne.

Pytanie 42:

Dotyczy konstrukcji stalowej – w jaki sposób wykonać spoinę K30 łączącą dźwigary, jeżeli środnik dźwigarów jest z blachy 20mm – sugerujemy zmianę na spoinę pachwinową spawaną automatem z głębokim wtopem.

Odpowiedź 42:

Na rysunku nr 27 Konstrukcja stalowa w części Styk montażowy połączenie segmentów zamiast opisu spoiny K30 powinno być K20

Pytanie 43:

Dotyczy konstrukcji stalowej – zastosowano łączniki fi 16x120, które nie są produkowane, prosimy o zmianę na fi 16x125.

Odpowiedź 43:

Projektant akceptuje zastosowanie łączników Ø16x125.

Pytanie 44:

Zwracamy się z prośbą o przekazanie planu sytuacyjnego z naniesionymi liniami  granicznymi inwestycji – zakres inwestycji, oraz plan sytuacyjny pokazujący aktualne koryto rzeki.

Odpowiedź 44:

Zgodnie z zapisami SIWZ (cz. XV, pkt. 1, p-pkt. 2), Wykonawca robót zobowiązany jest do: sprawdzenia przed przystąpieniem do wyceny zgodności rzeczywistych rzędnych (nawierzchni jezdni, chodników, terenu) oraz innych danych niezbędnych do realizacji robót pomierzonych w terenie z rzędnymi określonymi w dokumentacji projektowej (wykonania inwentaryzacji geodezyjnej stanu istniejącego i przekazanie jej Zamawiającemu), w tym także aktualne koryto rzeki.

Teren realizacji i oddziaływania przedsięwzięcia w załączeniu.

Pytanie 45:

Prosimy o udostępnienie przekrojów normalnych dróg tymczasowych lub pokazanie na widoku z góry zakresów z jakiego materiału mają zostać wykonane tymczasowe drogi dojazdowe i ciągi piesze.

Odpowiedź 45:

Konstrukcję tymczasowych dróg dojazdowych należy przyjąć zgodnie z rys. nr 7 Przekrój normalny niwelety – most tymczasowy.

Pytanie 46:

Zgodnie z SIWZ projekt organizacji ruchu Wykonawca będzie musiał dostosować na polecenie Zamawiającego, czy w związku z tym, załączony projekt stałej organizacji ruchu jest projektem nieostatecznym?

Odpowiedź 46:

Załączony projekt stałej organizacji ruchu jest projektem ostatecznym.

Pytanie 47:

Zwracamy się o uzupełnienie SST o specyfikację betonu do wykonania pali wielkośrednicowych, czy Zamawiający dopuszcza zastosowanie betonu kontraktowego żwirowego?

Odpowiedź 47:

SST M.11.03.02. „Pale fundamentowe wielkośrednicowe bez pozostawionej osłony” jest zamieszczona w załączeniu.

Dopuszcza się zastosowanie betonu kontraktowego żwirowego

Pytanie 48:

Zgodnie z wizją w terenie i porównaniem ilości drzew do wycinki ze stanem faktycznym, ilość drzew do wycinki jest większa. Czy Zamawiający zapłaci za wycinkę dodatkowych drzew i krzewów zgodnie z protokołem odbioru?

Odpowiedź 48:

Drzewa przeznaczone do wycinki przyjąć zgodnie z decyzjami o wycince drzew.

Poprawiony przedmiar robót i kosztorys ofertowy w załączeniu.

Pytanie 49:

Zgodnie z projektem należy wykonać balustradę szczeblinkową aluminiową na moście. Sugerujemy zastosowanie balustrady szczeblikowej stalowej ze względu na mniejszą podatność na kradzież.

Odpowiedź 49:

Zgodnie z projektem należy wykonać balustradę szczeblinkową aluminiową malowaną proszkowo na moście.

Pytanie 50:

Zgodnie z przedmiarem ilość betonu ustroju niosącego wynosi 825,4 m3, wg. naszych obliczeń ilość wynosi około 880 m3. Prosimy o weryfikację ilości i ewentualne poprawienie przedmiaru.

Odpowiedź 50:

Kosztorys ofertowy jak i przedmiar jest wyłącznie materiałem pomocniczym (poglądowym). Potencjalny wykonawca powinien uwzględnić przy wycenie wartości wyliczone na podstawie dokumentacji projektowej, wiedzy technicznej i obowiązujących przepisów.

Po weryfikacji,  Projektant utrzymuje wartość 825,40 m3.

Pytanie 51:

Zwracamy się o informację, w jaki sposób należy zabezpieczyć istniejące pale oraz podstawę fundamentu podczas wykonywania wykopu w ściankach szczelnych, a następnie korka betonowego pomiędzy ścianką szczelną, palisadą drewnianą wokół starego fundamentu - poniżej istniejącego fundamentu i palisady drewnianej, w szczególności podpora nr 6 i 7?

Odpowiedź 51:

Wg Projektanta, istniejące pale, zgodnie z dokumentacją archiwalną, są chronione drewnianą ścianką szczelną. Ścianki te są zachowane i występują wokół podpór pośrednich. Głębokości istniejących ścianek drewnianych nie mogły zostać zweryfikowane w terenie, na rysunkach projektowych zaznaczone są schematycznie. Wykonawca przystępując do robót związanych ze wzmocnieniem i poszerzeniem istniejących podpór musi się liczyć z koniecznością bieżącego monitorowania stanu podpór w obrębie wykonywanego wykopu i dostosowania technologii do stanu rzeczywistego.

Pytanie 52:

 Dotyczy § 2 ust. 2 i 3

 Wnosimy o określenie terminu wykonania umowy liczbą miesięcy liczona od dnia przekazania wykonawcy terenu budowy. Określenie   tego terminu konkretna datą może spowodować szereg problemów dla obu stron umowy (włącznie z pierwotną niemożliwością świadczenia) w razie opóźnienia terminu zawarcia umowy spowodowanego przewłoką postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.

Odpowiedź 52

Zamawiający podtrzymuje swoje stanowisko odnośnie zapisów § 2 ust 2 i 3 wzoru umowy.

Pytanie 53

Dotyczy § 4 ust. 1

    Wnosimy o obniżenie kwoty zabezpieczenia należytego wykonania umowy do 7% wartości wynagrodzenia umownego brutto, tak ażeby wielkość ta odpowiadała wielkościom stosowanym powszechnie przy kontraktach tego rodzaju i tych rozmiarów.

Odpowiedź 53

Zamawiający nie zgadza się na obniżenie kwoty zabezpieczenia należytego wykonania  umowy do 7% wartości wynagrodzenia umownego brutto. Zabezpieczenie należytego wykonania umowy w wysokości 10% wynagrodzenia umownego (brutto) jest powszechnie stosowaną wartością w tego typu zamówieniach i jest stosowane przez Zamawiającego

Pytanie 54

Dotyczy § 8 ust. 1 pkt. 1

Wnosimy o zastąpienie frazy „niezależnych od Zamawiającego” na frazę „zawinionych przez wykonawcę”. Obecna treść postanowienia jest niezgodna z przepisami prawa, istotą zobowiązania i zasadami współżycia społecznego. Wykonawca nie może ponosić ujemnych konsekwencji okoliczności zupełnie od niego niezależnych, tylko dlatego, iż są wystąpiły one również niezależnie od Zamawiającego.

Odpowiedź 54

Zamawiający nie wyraża zgody na zmianę zapisów § 8 ust. 1 pkt. 1 wzoru umo

Pytanie 55

Dotyczy § 8 ust. 1 pkt. 2,3 i 5

 Wnosimy o zastąpienie słów: „opóźnienie" słowami „zwłoka". Wykonawca ponosi - zgodnie z kodeksem cywilnym cdpowiedzialność ш zasadzie winy. Nie powinien zatem ponosić negatywnych, konsekwencji . związanych z jego mezawroionym działaniem łub zaniechaniem.

Odpowiedź 55

Zamawiający nie zgadza się na zastąpienie słów „opóźnienie” słowami „zwłoka” w § 8 ust. 1 wzoru umowy.

Pytanie 56

Dotyczy § 8

 Wnosimy o dodanie ustępu o treści: „Suma zastosowanych kar umownych nie może przekroczyć 20 % wartości brutto umowy,"

Odpowiedź  56

Zamawiający nie zgadza się na dodanie zapisu we wzorze umowy o treści „Suma kara umownych nie może przekroczyć 20% wartości brutto umowy”

Pytanie 57

Dotyczy  § 20 ust. 4

Wnosimy o zmianę frazy „w czasie  prze z niego wyznaczonym na frazę „w  terminie  przez  niego  wyznaczonym  uzasadnionym przepisami prawa  i  zasadami wiedzy technicznej". Celem zmiany jest zapewnienie aby uprawnienie Inspektora Nadzoru do wydawania wiążących poleceń nie miało charakteru arbitralnego.

Odpowiedż  57

Zamawiający nie wyraża zgody na zmianę frazy „w czasie przez niego wyznaczonym” w § 20 ust. 4 wzoru umowy

Pytanie 58

 Dotyczy  § 25

Wnosimy o wykreślenie tego paragrafu. Przewidziane tam uprawnienie Zamawiającego do wstrzymania realizacji zamówienia zostało oparte na zbyt ogólnych i nieprecyzyjnych przesłankach, co powoduje że ma ono charakter arbitralny.

Odpowiedź  58

Zamawiający nie wyraża zgody na wykreślenie § 25 wzoru umowy.

Pytanie 59

 Dotyczy  § 27 pkt. 1

 Wnosimy o określenie terminu do przekazania przez; Zamawiającego terenu budowy oraz dokumentacji projektowej (np, w ciągu 3 dni od zawarcia umowy) oraz skorelowanie tych terminów z § 2 pkt 1. Aktualnie obowiązek Zamawiającego ma charakter  niedookreślony.

 Odpowiedź 59

Zamawiający podtrzymuje stanowisko odnośnie zapisu § 27 pkt. 1 wzoru umowy.

  Pytanie  60

 Dotyczy  § 33 ust. 1 pkt. 1 lit ‘a”

Wnosimy o dodanie po słowie „zajęcia" słów: „całego  lub  znacznej części" Zajęcie  nieznacznej części majątku  wykonawcy, nie wpłynie na możliwość wykonania umowy, co oznacza, iż  nie powinno stanowić podstawy do odstąpienia od umowy.

Odpowiedź  60

Zamawiający nie wyraża zgody na dodanie po słowie „zajęcia” słów „całego lub znacznej części” w § 32 ust. 1 pkt. 1 lit. a wzoru umowy.

Pytanie 61

 Dotyczy  § 35

 Wnosimy o nadanie temu § następującej treści: „Wykonawca, jest zobowiązany zwrócić wartość dofinansowania w wysokości utraconej dotacji przyznanej na realizacje niniejszego zadania, zgodnie z poleceniem zwrotu, wykazanym decyzją instytucji finansującej i w terminie wyznaczonym przez

Zamawiającej), w przypadku, gdy z zawinionego niedopełnienia obowiązków przez Wykonawcę, określonych w niniejszej umowie, Zamawiającemu zostanę definitywnie cofnięte przyznane wcześniej dotacje, a Zamawiający podjął z należytą starannością wszelkie działania mające na. celu zapobieżenie cofnięciu dotacji Powyższe uprawnienie Zamawiającego do żądania zwrotu wartości dofinansowania nie obejmuje kwot, o które zostało zmniejszone wynagrodzenie Wykonawcy ani zapłaconych przez Wykonawcę kar umownych łub odszkodowań."

Odpowiedź  61

Zamawiający nie wyraża zgody na zmianę zapisów § 35 wzoru umowy

Białystok,  dn. 2012.11.27


ZMIANA SPECYFIKACJI  ISTOTNYCH WARUNKÓW ZAMÓWIENIA

Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Białymstoku wprowadza zmiany do Specyfikacji istotnych warunków zamówienia, zmieniając SIWZ oraz wzory umów, tj.:

SIWZ na Zadanie 1 po zmianach z dn. 2012.11.23

  • cz. III ust. 8 Obowiązki Wykonawcy robót w zakresie realizacji robót

usunięto ppkt. 2 f) o treści: "f) zapewnienia przejezdności na moście stałym w terminie do 31 października 2013r. (w tym uzyskania pozwolenia na użytkowanie). Za niedotrzymanie w/w terminu Zamawiający zastrzega sobie prawo do naliczenia kary w wysokości 10% wartości przedmiotu zamówienia."

  • cz. IV Termin wykonania zamówienia

 usunięto ust. 3 o treści: "3. Termin zapewnienia przejezdności na moście stałym: do dnia 31.10.2013 r."

  • cz. XIII. Opis sposobu przygotowania ofert

usunięto ust. 12 pkt. 4 o treści: "4) Kosztorysy ofertowe"

  • cz. XIV. Miejsce i termin składania ofert

zmieniono zapis ust. 2 na następujący:

"2. Ofertę należy złożyć w Podlaskim Zarządzie Dróg Wojewódzkich w Białymstoku ul. Elewatorska 6 - sekretariat, nie później niż do godz. 09:30 dnia 17.12.2012 roku." 

  • cz. XV. Opis sposobu obliczania ceny

zmieniono zapis ust. 2 na następujący:

"2. Wykonawca, któremu zostanie udzielone zamówienie, przed podpisaniem umowy winien przedłożyć kosztorys ofertowy (dołączony do SIWZ). Kosztorys ofertowy będzie materiałem pomocniczym Wykonawcy i Zamawiającego umożliwiającym: sporządzenie harmonogramu, określenie rodzaju, ilości wykonanych i odebranych robót oraz określenia płatności na koniec okresu rozliczeniowego. Wykonawca winien zgłosić w trakcie postępowania przetargowego wszelkie zauważone błędy, omyłki, rozbieżności w dokumentacji projektowej i wystąpić do Zamawiającego o wyjaśnienie. Dochodzenie przez Wykonawcę w terminie późniejszym roszczeń z tytułu niezgodności pomiędzy stanem rzeczywistym a stanem określonym w dokumentacji projektowej nie będzie możliwe, a skutki z tego tytułu obciążą Wykonawcę robót."

zmieniono zapis ust. 8 na następujący:

"8. Ceny jednostkowe oraz wartość robót w poszczególnych pozycjach kosztorysów ofertowych należy podać w zaokrągleniu do dwóch miejsc po przecinku."

  • cz. XVIII Informacje o formalnościach, jakie powinny zostać dopełnione po wyborze oferty w celu zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego.

zmieniono zapis ust. 3 na następujący:

" Wykonawca zobowiązany jest przed podpisaniem umowy przedłożyć Zamawiającemu:

1) kosztorysy ofertowe,

2) kopie uprawnień osób wskazanych w swojej ofercie (kierowników i geodety).".

Wzór umowy na Zadanie 1 po zmianach z dn. 2012.11.23

  • Terminy realizacji zamowienia § 2

usunięto  ust. 2. o treści "Termin zapewnienia przejezdności na moście stałym: do dnia 31.10.2013 r."

  • Kary umowne § 8

usunięto ust. 4 o treści:

"4. Zamawiający może naliczyć kary umowne dla Wykonawcy w wysokości 10% wynagrodzenia netto o którym mowa w § 3 ust. 2 niniejszej umowy w przypadku niedotrzymania terminu zapewnienia przejezdności na moście stałym do dnia 31.10.2013 roku."

SIWZ na Zadanie 2 po zmianach z dn. 2012.11.23

  • cz. IV Termin wykonania zamówienia

 usunięto ust. 3 o treści: "3. Termin zapewnienia przejezdności na moście stałym: do dnia 31.10.2013 r."

  • cz. XIV. Miejsce i termin składania ofert

zmieniono zapis ust. 2 na następujący:

"2. Ofertę należy złożyć w Podlaskim Zarządzie Dróg Wojewódzkich w Białymstoku ul. Elewatorska 6 - sekretariat, nie później niż do godz. 09:30 dnia 17.12.2012 roku." 

Wzór umowy na Zadanie 2 po zmianach z dn. 2012.11.23

  • Terminy realizacji zamówienia § 2

usunięto ust. 3 o treści "Termin zapewnienia przejezdności na moście stałym: do dnia 31.10.2013 r."

SIWZ na Zadanie 3 po zmianach z dn. 2012.11.23

  • cz. IV Termin wykonania zamówienia

 usunięto ust. 3 o treści: "3. Termin zapewnienia przejezdności na moście stałym: do dnia 31.10.2013 r."

  • cz. XIV. Miejsce i termin składania ofert

zmieniono zapis ust. 2 na następujący:

"2. Ofertę należy złożyć w Podlaskim Zarządzie Dróg Wojewódzkich w Białymstoku ul. Elewatorska 6 - sekretariat, nie później niż do godz. 09:30 dnia 17.12.2012 roku." 

Wzór umowy na Zadanie 3 po zmianach z dn. 2012.11.23

  • Terminy realizacji zamówienia § 2

usunięto ust. 3 o treści "Termin zapewnienia przejezdności na moście stałym: do dnia 31.10.2013 r."

 

SIWZ i wzory umów po zmianach na wszystkie zadania do pobrania w załącznikach poniżej.

 Białystok, dn. 2012.11.23


 

 ODPOWIEDŹ NA ZAPYTANIE

W związku z zapytaniem potencjalnego Wykonawcy w sprawie przetargu nieograniczonego na Zadanie 1: Roboty budowlane związane z „Przebudową mostu przez rzekę Narew k/m Bokiny w ciągu drogi wojewódzkiej Nr 678 na odcinku Kleosin – Sokoły”.o następującej treści:

„Czy Zamawiający wyraża zgodę na skrócenie okresu rozliczeniowego, będącego podstawą do wystawiania faktur częściowych do 1 miesiąca ?”

Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Białymstoku wyjaśnia co następuje:

Zamawiający podtrzymuje swoje stanowisko dotyczące rozliczania wykonanych robót w okresach 3-miesięcznych.

Białystok, dn. 2012.11.17


ODPOWIEDŹ NA ZAPYTANIE

W związku z zapytaniem potencjalnego Wykonawcy w sprawie przetargu nieograniczonego na Zadanie 1: Roboty budowlane związane z „Przebudową mostu przez rzekę Narew k/m Bokiny w ciągu drogi wojewódzkiej Nr 678 na odcinku Kleosin – Sokoły”.o następującej treści:

  1. Czy wartości sił podane na rysunku nr 26 (Schemat łożyskowania) są wartościami charakterystycznymi czy obliczeniowymi?
  2. Czy zapis z opisu projektu wykonawczego punkt 5.6.4 Dylatacje i Łożyska „Przewiduje się zastosowanie łożysk okutych, kotwionych…” oznacza konieczność zastosowania wszystkich łożysk w obudowach stalowych, również tych bez blokad przesuwów (łożysk wielokierunkowo przesuwnych), czy w ich przypadku wystarczy jedynie zakotwienie?
  3. Prosimy o podanie wartości sił poziomych działających na łożyska jednokierunkowo przesuwne i stałe.
  4. Proszę o podanie wartości obciążeń minimalnych działających na łożyska.
  5. Jak pospawać dźwigary mostu spoiną K30, jeżeli środniki dźwigarów są z blachy 20mm? Czy nie można założyć spoiny pachwinowej pospawanej na automacie z głębokim wtopem? 

Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Białymstoku wyjaśnia co następuje:

Ad. 1  Wartości podane na rysunku nr 26 są wartościami charakterystycznymi.

Ad. 2 Nie ma konieczności zastosowania w łożyskach wielokierunkowo przesuwnych obudowy stalowej, wystarczy zakotwienie.

Ad. 3  Wartości charakterystyczne sił poziomych działających na łożyska:

 

Nr łożyska

Siła pozioma

(wartość charakterystyczna)

[kN]

1.4

100

2.4

160

3.4

160

4.4

160

5.4

160

6.4

160

7.4

160

8.4

100

 

Ad. 4 Wartości charakterystyczne sił minimalnych działających na łożyska:

Nr łożyska

Minimalna siła pionowa

(wartość charakterystyczna)

[kN]

1.1   1.2   1.3   1.4   1.5   1.6   1.7

300

2.1   2.2   2.3   2.4   2.5   2.6   2.7

900

3.1   3.2   3.3   3.4   3.5   3.6   3.7

800

4.1   4.2   4.3   4.4   4.5   4.6   4.7

800

5.1   5.2   5.3   5.4   5.5   5.6   5.7

800

6.1   6.2   6.3   6.4   6.5   6.6   6.7

800

7.1   7.2   7.3   7.4   7.5   7.6   7.7

900

8.1   8.2   8.3   8.4   8.5   8.6   8.7

300

 

Ad. 5 Na rysunku nr 27 Konstrukcja stalowa w części Styk montażowy połączenie segmentów zamiast opisu spoiny K30 powinno być K20.  

Białystok, dn. 2012.11.16


ZMIANA SPECYFIKACJI  ISTOTNYCH WARUNKÓW ZAMÓWIENIA

Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Białymstoku wprowadza zmiany do Specyfikacji istotnych warunków zamówienia, zmieniając SIWZ oraz wzory umów na zadanie 1, zadanie 2, zadanie 3. SIWZ po zmianie oraz umowa wzór po zmianie z dn 15.11.2012 na zadanie 1, SIWZ po zmianie oraz umowa wzór po zmianie z dn. 15.11.2012 na zadanie 2, SIWZ po zmianie oraz umowa wzór po zmianie z dn. 15.11.2012 na zadanie 3, do pobrania w załączniku poniżej. 

Białystok, dn. 2012.11.15


 


ODPOWIEDŹ NA ZAPYTANIE

       W związku z zapytaniem potencjalnego Wykonawcy w sprawie przetargu nieograniczonego na Zadanie 1: Roboty budowlane związane z „Przebudową mostu przez rzekę Narew k/m Bokiny w ciągu drogi wojewódzkiej Nr 678 na odcinku Kleosin – Sokoły”.o następującej treści:

„1. Prosimy o udostępnienie kompletnych przedmiarów robót i kosztorysów ofertowych w wersji elektronicznej edytowalnej.

2. Zgodnie z SIWZ punkt IV oraz paragrafem 2 wzoru Umowy zakończenie realizacji robót upływa w dniu 31.10.2014, a zakończenie realizacji zamówienia upływa w dniu 15.12.2014. Zgodnie z SIWZ pkt. III podpunkt 8 „Wykonawca zamówienia zobowiązany jest do zapewnienia przejezdności na moście stałym w terminie do października 2013r. (w tym uzyskania pozwolenia na użytkowanie)” W związku z powyższymi rozbieżnościami prosimy o jednoznaczne określenia terminu realizacji zadania (uzyskania pozwolenia na użytkowanie na całe zagadnienie) oraz wyjaśnienia czy Zamawiający będzie oczekiwał od Wykonawcy dotrzymania dodatkowych terminów pośrednich dotyczących przejezdności.

3. Zgodnie z SIWZ pkt. III podpunkt 8 „Wykonawca zamówienia zobowiązany jest do zapewnienia przejezdności na moście stałym w terminie do października 2013r. (w tym uzyskania pozwolenia na użytkowanie). Za niedotrzymanie w/w terminu Zamawiający zastrzega sobie prawo do naliczenia kary w wysokości 10% wartości przedmiotu zamówienia”. Powyższe kary nie zostały określone w § 8 ust. 1 wzoru umowy. Prosimy o wyjaśnienie czy Zamawiający będzie oczekiwał od Wykonawcy dotrzymania dodatkowych terminów pośrednich dotyczących przejezdności za których niedotrzymanie Zamawiający mógł naliczyć Wykonawcy kary.

4. Zgodnie z SIWZ szczegółowy zakres i sposób wykonania robót określają: Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia, dokumentacja projektowa, przedmiar robót, kosztorys ofertowy, decyzje i inne dokumenty formalno-prawne, Szczegółowe Specyfikacje Techniczne. Prosimy o określenie kolejności pierwszeństwa dokumentów obowiązujących na przedmiotowym kontrakcie.

5. Zgodnie z § 3 ust. 3 wzoru umowy: „wynagrodzenie nie będzie podlegać zmianom z zastrzeżeniem § 34 ust. 1 pkt. 7 niniejszej umowy „. W § 34 ust. 1 nie ma pkt. 7. Zmiany zawarte są w § 33. Prosimy o poprawienie odwołania do paragrafu.

6. Zgodnie z § 8 ust. 2 wzoru umowy: „Zamawiający zapłaci kary umowne w przypadku odstąpienia od umowy z przyczyn, za które ponosi odpowiedzialność w wysokości 10% wynagrodzenia netto, o którym mowa w § 3 ust. 2 niniejszej umowy, z zastrzeżeniem § 33 ust. 1 pkt. 1”. W zapisie jest błąd w odwołaniu do paragrafu. Zdaniem Wykonawcy zapis powinien brzmieć: „Zamawiający zapłaci kary umowne w przypadku odstąpienia od umowy z przyczyn, za które ponosi odpowiedzialność w wysokości 10% wynagrodzenia netto, o którym mowa w § 3 ust. 2 niniejszej umowy, z zastrzeżeniem § 32 ust. 1 pkt. 1”. Prosimy o poprawienie odwołania do paragrafu.

7. Zgodnie z § 22 ust. 2 wzoru umowy: ”Wykonawca zobowiązuje się do zapewnienia informowania społeczeństwa o finansowaniu realizacji zamówienia przez Unię Europejską zgodnie z wymogami rozporządzenia Komisji (WE) nr 1828/2006 z dnia 08.12.2006r., ustanawiającym szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 1083/2006 ustanawiającego przepisy ogólne dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego i Funduszu Spójności, oraz rozporządzenia (WE) nr 1080/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a także wytycznymi Instytucji Zarządzającej RPOWP”. Czy Zamawiający uzna za spełnienie tego wymogu przez ustawienie tablicy Informacyjnej zgodnie z wymogami rozporządzenia Komisji (WE) nr 1828/2006 z dnia 08.12.2006r., ustanawiającym szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 1083/2006 ustanawiającego przepisy ogólne dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego i Funduszu Spójności, oraz rozporządzenia (WE) nr 1080/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a także wytycznymi Instytucji Zarządzającej RPOWP ?

Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Białymstoku wyjaśnia co następuje:

Ad. 1 Zamawiający nie przewiduje możliwości udostępniania dokumentacji przetargowej w innej formie niż ta, którą można pobrać ze strony internetowej.

Ad. 2 Zamawiający potwierdza zapisy SIWZ stanowiące, iż termin zakończenia realizacji robót upływa w dniu 31.10.2014r., termin zakończenia realizacji zamówienia upływa w dniu 15.12.2014r. oraz Wykonawca robót zobowiązany jest do zapewnienia przejezdności na moście stałym w terminie do 31 października 2013r. (w tym uzyskanie pozwolenia na użytkowanie). Ponadto, Zamawiający będzie oczekiwał od Wykonawcy dotrzymania dodatkowych terminów pośrednich dotyczących przejezdności.

Ad. 3 Zamawiający oczekuje od Wykonawcy dotrzymania dodatkowego terminu pośredniego dotyczącego przejezdności na moście stałym, tj. 31.10.2013 roku. Za niedotrzymanie tego terminu Zamawiający będzie mógł naliczyć Wykonawcy kary. Zapis dotyczący kar umownych został wprowadzony w § 8 wzoru umowy.

Ad. 4 Dokumenty stanowiące o niniejszym zamówieniu (SIWZ, dokumentacja projektowa, decyzje i inne dokumenty formalno-prawne, SST) należy traktować, jako wzajemnie wyjaśniające się. Jeżeli zostaną znalezione dwuznaczności lub rozbieżności między tymi dokumentami, to Osoba odpowiedzialna za Projekt ze strony Zamawiającego udzieli w tym zakresie niezbędnych wyjaśnień lub wyda Wykonawcy konieczne polecenia. Przedmiar robót oraz kosztorys ofertowy stanowią materiały pomocnicze.

Ad. 5 Zamawiający poprawia błędny zapis § 3 ust. 3 wzoru umowy. Poprawny zapis otrzymuje brzmienie:

 „3. Wynagrodzenie nie będzie podlegać zmianom z zastrzeżeniem § 33 ust. 1 pkt. 7 niniejszej umowy.” Umowa po zmianach jest dostępna na stronie internetowej Zamawiającego.

Ad. 6 Zamawiający poprawia błędny zapis § 8 ust. 2 wzoru umowy. Poprawny zapis otrzymuje brzmienie:

„2. Zamawiający zapłaci kary umowne w przypadku odstąpienia od umowy z przyczyn, za które ponosi odpowiedzialność w wysokości 10% wynagrodzenia netto, o którym mowa § 3 ust. 2 niniejszej umowy, z zastrzeżeniem § 32 ust. 1 pkt 1.” Umowa po zmianach jest dostępna na stronie internetowej Zamawiającego.

Ad. 7 Zgodnie z zapisami SIWZ Wykonawca jest zobowiązany do zapewnienia informowania społeczeństwa o finansowaniu realizacji zamówienia przez Unię Europejską w szczególności:

  1. ustawienie i utrzymanie w należytym stanie dwóch dwustronnych tablic informacyjnych o dofinansowaniu przedmiotowego projektu przez Unię Europejską,
  2. po zakończeniu projektu ustawienie dwóch dwustronnych tablic pamiątkowych o dofinansowaniu przedmiotowego projektu przez Unię Europejską,
  3. dokumenty tworzone przez Wykonawcę (np. różnego rodzaju protokoły) powinny zawierać oznaczenia zgodnie z wytycznymi RPOWP,
  4. na korespondencji powinny się znajdować logotypy EFRR/RPOWP/woj. podlaskie zgodnie ze wzorem RPOWP. 

Białystok, dn. 2012.11.15


ODPOWIEDŹ NA ZAPYTANIE

W związku z zapytaniem potencjalnego Wykonawcy w sprawie przetargu nieograniczonego na Zadanie 1: Roboty budowlane związane z „Przebudową mostu przez rzekę Narew k/m Bokiny w ciągu drogi wojewódzkiej Nr 678 na odcinku Kleosin – Sokoły”.o następującej treści:

„ Dotyczy §5 ust. 1 Umowy

Z zapisów umownych wynika, iż Zamawiający przewiduje na niniejszej inwestycji rozliczanie wykonanych robót w okresach kwartalnych. Mając na uwadze trudną sytuację finansową dotykającą obecnie wszystkie (małe i duże) firmy na rynku budowlanym, zwracamy się do Zamawiającego z prośbą o zmianę zapisów, w taki sposób, aby rozliczenie wykonanych robót następowało w okresach miesięcznych.

Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Białymstoku wyjaśnia co następuje:

Zamawiający podtrzymuje swoje stanowisko dotyczące rozliczania wykonanych robót w okresach kwartalnych.

Białystok, dn. 2012.11.09


ODPOWIEDŹ NA ZAPYTANIE

W związku z zapytaniem potencjalnego Wykonawcy w sprawie przetargu nieograniczonego na Zadanie 1: Roboty budowlane związane z „Przebudową mostu przez rzekę Narew k/m Bokiny w ciągu drogi wojewódzkiej Nr 678 na odcinku Kleosin – Sokoły” o następującej treści:

„1. Dotyczy SST M.20.04.01

„Materiał z rozbiórki powinien być odwieziony w miejsce wskazane przez Zamawiającego. W sytuacji, kiedy Zamawiający nie wskaże miejsca wywozu materiału z rozbiórki, jego znalezienie spoczywa na Wykonawcy.”

Prosimy o jednoznaczną informację – czyją własność stanowi konstrukcja stalowa z rozebranego mostu? Jeżeli Zamawiającego, to prosimy o podanie odległości do miejsca jej odwozu. Informacja taka jest niezbędna do opracowania rzetelnej wyceny tych robót.

2. Prosimy o potwierdzenie, że w przypadku gdy Wykonawca jest zainteresowany złożeniem oferty na którąkolwiek część przetargu (Zadanie 1, Zadanie 2 lub Zadanie 3), to w pełnomocnictwach oraz w gwarancji wadialnej należy podać jedynie nazwę zadania, którym wykonawca jest zainteresowany. Np. przy Zadaniu nr 1, nazwa zadania będzie brzmiała: Zadanie 1 – Roboty budowlane związane z Przebudową mostu przez rzekę Narew k/m Bokiny w ciągu drogi wojewódzkiej Nr 678 na odcinku Kleosin – Sokoły” zamiast: Zadanie 1 – Roboty budowlane związane z Przebudową mostu przez rzekę Narew k/m Bokiny w ciągu drogi wojewódzkiej Nr 678 na odcinku Kleosin – Sokoły” w ramach przetargu Przebudowa mostu przez rzekę Narew k/m Bokiny w ciągu drogi wojewódzkiej Nr 678 na odcinku Kleosin – Sokoły z podziałem na zadania: Zadanie 1 – Roboty budowlane związane z „Przebudową mostu przez rzekę Narew k/m Bokiny w ciągu drogi wojewódzkiej Nr 678 na odcinku Kleosin – Sokoły”, Zadanie 2 – Nadzór inwestorski na zadaniu „Przebudowa mostu przez rzekę Narew k/m Bokiny w ciągu drogi wojewódzkiej Nr 678 na odcinku Kleosin – Sokoły”, Zadanie 3 – Obsługa laboratoryjna na zadaniu „Przebudowa mostu przez rzekę Narew k/m Bokiny w ciągu drogi wojewódzkiej Nr 678 na odcinku Kleosin – Sokoły”. Jeżeli Zamawiający wyraża inną opinię, prosimy o informację w jaki sposób należy używać poszczególnych nazw zadań w w/w dokumentach przetargowych?

Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Białymstoku wyjaśnia co następuje:

Ad. 1 Zgodnie z SIWZ cz. III, pkt. 2, ppkt. 5) lit b) „Materiał z rozbiórki elementów stalowych stanowi odpłatną własność Wykonawcy robót. Ofertową cenę ryczałtową należy pomniejszyć o wycenioną przez Wykonawcę wartość materiału z rozbiórki elementów stalowych”.

Ad. 2 Zgodnie z zapisami zawartymi w cz. XIV ust. 1 oraz cz. XIX ust. 1 Specyfikacji istotnych warunków zamówienia, Wykonawca składający ofertę na konkretną część przedmiotowego przetargu powinien podać nazwę zadania którym jest zainteresowany, tj. np.Zadanie 1: Roboty budowlane na zadaniu: „Przebudowa mostu przez rzekę Narew k/m Bokiny w ciągu drogi wojewódzkiej Nr 678 na odcinku Kleosin – Sokoły”. Nadmieniamy, iż zgodnie z zapisami cz. X pkt. 3 SIWZ „ Wykonawca może złożyć ofertę w odniesieniu tylko do jednej części/zadania, tj. na roboty budowlane lub nadzór inwestorski lub obsługę laboratoryjną.”

Białystok, dn. 2012.11.09


ZMIANA SPECYFIKACJI  ISTOTNYCH WARUNKÓW ZAMÓWIENIA

Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Białymstoku wprowadza zmiany do Specyfikacji istotnych warunków zamówienia, zmieniając wzory umów na           zadanie 1, zadanie 2, zadanie 3. Umowa wzór po zmianie na zadanie 1, umowa wzór po zmianie na zadanie 2, umowa wzór po zmianie na zadanie 3 do pobrania w załączniku poniżej. 

Białystok, dn. 2012.11.07


 

Ogłoszenie o zmianie ogłoszenia  

28/11/2012    S229    Państwa członkowskie - Roboty budowlane - Dodatkowe informacje - Procedura otwarta 

PL-Białystok: Roboty budowlane w zakresie mostów drogowych

2012/S 229-376171

Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Białymstoku, ul. Elewatorska 6, attn: Hanna Sołowianiuk - Kardasz, POLSKA-15-620Białystok. Tel. +48 856767139. E-mail: wzp@pzdw.wrotapodlasia.pl. Fax +48 856767153.

(Suplement do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej, 31.10.2012, 2012/S 210-345433)

Przedmiot zamówienia:
CPV:45221111, 45233120, 71247000, 73111000

Roboty budowlane w zakresie mostów drogowych.

Roboty w zakresie budowy dróg.

Nadzór nad robotami budowlanymi.

Zamiast: 

IV.3.4) Termin składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu 10.12.2012 (9:30)

IV.3.8) Warunki otwarcia ofert 10.12.2012 (10:00)

Powinno być: 

IV.3.4) Termin składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu 17.12.2012 (9:30)

IV.3.8) Warunki otwarcia ofert 17.12.2012 (10:00)


Ogłoszenie o zmianie ogłoszenia

03/11/2012    S212    Państwa członkowskie - Roboty budowlane - Dodatkowe informacje - Procedura otwarta 

PL-Białystok: Roboty budowlane w zakresie mostów drogowych

2012/S 212-348419

Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Białymstoku, ul. Elewatorska 6, attn: Hanna Sołowianiuk - Kardasz, POLSKA-15-620Białystok. Tel. +48 856767139. E-mail: wzp@pzdw.wrotapodlasia.pl. Fax +48 856767153.

(Suplement do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej, 31.10.2012, 2012/S 210-345433)

Przedmiot zamówienia:
CPV:45221111, 45233120, 71247000, 73111000

Roboty budowlane w zakresie mostów drogowych.

Roboty w zakresie budowy dróg.

Nadzór nad robotami budowlanymi.

Zamiast: 

III.2.1) Sytuacja podmiotowa wykonawców, w tym wymogi związane z wpisem do rejestru zawodowego lub handlowego:

Zadanie 1 - O udzielenie zamówienia mogą ubiegać się Wykonawcy, którzy spełniają warunki, dotyczące:

1. Posiadania uprawnień do wykonywania określonej działalności lub czynności, jeżeli przepisy prawa nakładają obowiązek ich posiadania.

Nie dotyczy.

2. Posiadania wiedzy i doświadczenia.

W zakresie spełnienia warunku, wymagane jest: Wykazanie wykonanych w okresie ostatnich 5 lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie: min. 1 zadanie polegające na budowie/przebudowie/rozbudowie drogowego obiektu mostowego (zgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 30.05.2000r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogowe obiekty inżynierskie i ich usytuowanie, Dz. U. z 2000r., nr

63, poz. 735 z późn. zm.), o długości min. 50,00 m (długość zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 16.02.2005r. w sprawie sposobu numeracji i ewidencji dróg publicznych, obiektów mostowych, tuneli, przepustów i promów oraz rejestru numerów nadanych drogom, obiektom mostowym i tunelom, Dz.U. z

2005r., Nr 67, poz. 582 z późn. zm.) w ciągu drogi publicznej (zgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu i

Gospodarki Morskiej z dnia 2.3.1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie, Dz.U. z 1999 r., nr 43, poz. 430 z późn. zm.) i wartości nie mniejszej niż 5 000.

000,00 PLN brutto, wraz z potwierdzeniem, że roboty zostały wykonane zgodnie z zasadami sztuki budowlanej i prawidłowo ukończone.

3. Dysponowania odpowiednim potencjałem technicznym.

W zakresie spełniania warunków wymagane jest wykazanie:

1) Wytwórni mas bitumicznych o wydajności min. 100 ton/godz. – (należy podać informację o sposobie dysponowania).

2) Wytwórni betonu produkująca beton klasy C 25/30 ÷ C 35/45 na kruszywie skalnym łamanym – (należy podać informację o sposobie dysponowania).

3) Laboratorium – (należy podać informację o sposobie dysponowania).

4. Dysponowania osobami zdolnymi do wykonania zamówienia.

W zakresie spełnienia warunku wymagane jest:

1) KIEROWNIK BUDOWY winien:

a) posiadać uprawnienia budowlane pozwalające na pełnienie samodzielnej funkcji kierownika budowy do realizacji zadania objętego niniejszym zamówieniem, min. 5 lat doświadczenia z uprawnieniami,

b) wykazać pełnienie funkcji kierownika budowy lub kierownika robót na zrealizowanym i rozliczonym min. 1 zadaniu związanym z budową/przebudową/rozbudową drogowego obiektu mostowego (zgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 30.5.2000 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogowe obiekty inżynierskie i ich usytuowanie, Dz. U. z 2000r., nr

63, poz. 735 z późn. zm.) o długości min. 50,00 m (długość zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 16.02.2005r. w sprawie sposobu numeracji i ewidencji dróg publicznych, obiektów mostowych, tuneli, przepustów i promów oraz rejestru numerów nadanych drogom, obiektom mostowym i tunelom, Dz.U. z 2005

r., Nr 67, poz. 582 z późn. zm.) w ciągu drogi publicznej (zgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu i

Gospodarki Morskiej z dnia 2.3.1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie, Dz. U. z 1999r., nr 43, poz. 430 z późn. zm.), o wartości nie mniejszej niż 5 000.

000,00 PLN brutto.

2) KIEROWNIK ROBÓT MOSTOWYCH winien:

a) posiadać uprawnienia budowlane pozwalające na pełnienie samodzielnej funkcji w budownictwie do realizacji robót mostowych na zadaniu objętym niniejszym zamówieniem, min. 3 lata doświadczenia z uprawnieniami,

b) wykazać pełnienie funkcji kierownika budowy lub robót na zrealizowanym i rozliczonym min. 1 zadaniu związanym z budową/przebudową/rozbudową drogowego obiektu mostowego (zgodnie z rozporządzeniem

Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 30.5.2000 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogowe obiekty inżynierskie i ich usytuowanie, Dz. U. z 2000r., nr 63, poz. 735 z późn. zm.), o długości min. 20,00 m (długość zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 16.02.2005r. w sprawie sposobu numeracji i ewidencji dróg publicznych, obiektów mostowych, tuneli, przepustów i promów oraz rejestru numerów nadanych drogom, obiektom mostowym i tunelom, Dz.U. z 2005 r., Nr 67, poz. 582 z późn. zm.) i wartości nie mniejszej niż 2 000 000,00 PLN brutto.

3) KIEROWNIK ROBÓT DROGOWYCH winien:

a) posiadać uprawnienia budowlane pozwalające na pełnienie samodzielnej funkcji w budownictwie do realizacji robót drogowych na zadaniu objętym niniejszym zamówieniem, min. 3 lata doświadczenia z uprawnieniami,

b) wykazać pełnienie funkcji kierownika budowy lub robót na zrealizowanym i rozliczonym min. 1 zadaniu związanym z budową/przebudową/rozbudową dróg publicznych (zgodnie z rozporządzeniem Ministra

Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 02.03.1999r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie, Dz. U. z 1999r., nr 43, poz. 430 z późn. zm.) o długości min. 0,5 km.

Zamawiający dopuszcza łączenie funkcji Kierownika robót mostowych z funkcją Kierownika robót drogowych i sprawowanie ich przez jedną osobę, o ile spełnione będą wszystkie stawiane wymagania.

4) GEODETA winien:

a) posiadać uprawnienia w zakresie:

— geodezyjnych pomiarów sytuacyjno-wysokościowych, realizacyjnych i inwentaryzacyjnych,

— rozgraniczenia i podziałów nieruchomości (gruntów) oraz sporządzania dokumentacji do celów prawnych,

— geodezyjnej obsługi inwestycji.

5. Sytuacji ekonomicznej i finansowej.

W zakresie spełnienia warunku wymagane jest posiadanie środków finansowych lub zdolności kredytowej w wysokości nie mniejszej niż 5 000 000,00 PLN.

5. Braku podstaw do wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w okolicznościach, o których mowa w art. 24 ust. 1 ustawy.

Ocena spełniania wyżej wymienionych warunków dokonana zostanie zgodnie z formułą: spełnia – nie spełnia, w oparciu o informacje zawarte w oświadczeniach i dokumentach wyszczególnionych w niniejszej Specyfikacji istotnych warunków zamówienia.

WYKAZ OŚWIADCZEŃ LUB DOKUMENTÓW, JAKIE MAJĄ DOSTARCZYĆ WYKONAWCY W CELU.

POTWIERDZENIA SPEŁNIANIA WARUNKÓW UDZIAŁU W POSTĘPOWANIU.

1. W zakresie wykazania spełniania przez Wykonawcę warunków, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy:

1) oświadczanie o spełnieniu warunków udziału w postępowaniu określonych w art. 22 ust.1 ustawy,

2) wykaz robót budowlanych w zakresie niezbędnym do wykazania spełniania warunku wiedzy i doświadczenia, wykonanych w okresie ostatnich 5 lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie, z podaniem ich rodzaju i wartości, dat i miejsca wykonania z załączeniem dokumentów potwierdzających, że roboty te zostały wykonane zgodnie z zasadami sztuki budowlanej i prawidłowo ukończone,

3) wykaz narzędzi, wyposażenia zakładu i urządzeń technicznych dostępnych wykonawcy usług lub robót budowlanych w celu realizacji zamówienia wraz z informacją o podstawie dysponowania tymi zasobami,

4) wykaz osób, które będą uczestniczyć w wykonaniu zamówienia, w szczególności odpowiedzialnych za kierowanie robotami budowlanymi wraz z informacjami na temat ich kwalifikacji zawodowych, doświadczenia i wykształcenia niezbędnych do wykonania zamówienia, a także zakresu wykonywanych przez nie czynności, oraz informacją o podstawie do dysponowania tymi osobami,

5) oświadczenie, że osoby, które będą uczestniczyć w wykonywaniu zamówienia, posiadają wymagane uprawnienia, jeżeli ustawy nakładają obowiązek posiadania takich uprawnień,

6) informacja banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, w których Wykonawca posiada rachunek, potwierdzającej wysokość posiadanych środków finansowych lub zdolność kredytową wykonawcy

(wystawiona nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania ofert).

2. W zakresie potwierdzenia, że Wykonawca nie podlega wykluczeniu na podstawie art. 24 ust. 1 ustawy, należy przedłożyć:

1) oświadczenie, o braku podstaw do wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia na podst. art. 24 ust.1 ustawy,

2) aktualny odpis z właściwego rejestru, jeżeli odrębne przepisy wymagają wpisu do rejestru, w celu wykazania braku podstaw do wykluczenia w oparciu o art. 24 ust. 1 pkt 2 ustawy, wystawiony nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania ofert, a w stosunku do osób fizycznych oświadczenie w zakresie art. 24 ust. 1 pkt 2 ustawy,

3) aktualne zaświadczenie właściwego naczelnika urzędu skarbowego potwierdzającego, że wykonawca nie zalega z opłacaniem podatków, lub zaświadczeń, że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu

(wystawione nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania ofert);

4) aktualne zaświadczenia właściwego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Kasy Rolniczego

Ubezpieczenia Społecznego potwierdzającego, że wykonawca nie zalega z opłacaniem składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne, lub zaświadczeń, że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu (wystawione nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania ofert);

5) aktualna informacja z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie określonym w art. 24 ust. 1. pkt 4 - 8 ustawy

(wystawiona nie wcześniej niż 6 m-cy przed upływem terminu składania ofert);

6) aktualna informacja z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie określonym w art. 24 ust. 1. pkt 9 ustawy

(wystawiona nie wcześniej niż 6 m-cy przed upływem terminu składania ofert).

3. Inne dokumenty:

1) pisemne zobowiązanie innych podmiotów do oddania Wykonawcy do dyspozycji niezbędnych zasobów na okres korzystania z nich przy wykonywaniu zamówienia, jeżeli Wykonawca polega na wiedzy i doświadczeniu, potencjale technicznym, osobach zdolnych do wykonania zamówienia lub zdolności finansowej innych podmiotów, niezależnie od charakteru prawnego łączących go z nim stosunków.

Dokument powinien być załączony w oryginale.

2) dokument ustanawiający reprezentowanie Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia

(pełnomocnictwo).

Uwaga:

Powołanie się przez Wykonawcę na doświadczenie podmiotu trzeciego i posiadane przez niego referencje będzie dopuszczalne wyłącznie w sytuacji, gdy ten podmiot będzie brał udział w wykonaniu zamówienia (co do zasady jako podwykonawca).

4. Wykonawca powołujący się przy wykazywaniu spełniania warunków udziału w postępowaniu na zasoby innych podmiotów, które będą brały udział w realizacji części zamówienia na zasadach, określonych w art. 26 ust. 2b ustawy, przedkłada także dokumenty dotyczące tego podmiotu w zakresie wymaganym dla Wykonawcy, tj. dotyczące ust. 2 pkt. 1 - 6.

5. W przypadku złożenia wspólnej oferty przez kilku Wykonawców, Zamawiający dopuści taką ofertę, do której zostanie załączony dokument ustanawiający pełnomocnika do reprezentowania ich w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo reprezentowania w postępowaniu i zawarcia umowy.

1) Oferta wspólna powinna zawierać:

a) oświadczenie wymienione w ust. 1 pkt. 1, powinno być złożone w imieniu wszystkich Wykonawców,

b) dokumenty wymienione w ust. 1 pkt. 2, 3, 4, 5, 6, składa dowolny Wykonawca /Wykonawcy wskazujący spełnianie warunków, spośród Wykonawców składających wspólną ofertę,

c) oświadczenie wymienione w ust. 2 pkt. 1 oraz dokumenty wymienione w ust. 2 pkt. 2 - 6, powinny być złożone przez każdego Wykonawcę.

2) Dokumenty winne być załączone w oryginale lub kserokopii poświadczonej za zgodność z oryginałem przez upełnomocnionego przedstawiciela Wykonawcy.

6. Jeżeli Wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej zamiast dokumentu, o którym mowa w ust. 2 pkt. 2, 3, 4, 6 składa dokument lub dokumenty, wystawione w kraju, w którym ma siedzibę lub miejsce zamieszkania, potwierdzające odpowiednio, że:

a) nie otwarto jego likwidacji ani nie ogłoszono upadłości,

b) nie zalega z uiszczaniem podatków, opłat, składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne albo że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu,

c) nie orzeczono wobec niego zakazu ubiegania się o zamówienie.

(Dokumenty, o których mowa w ust. 2 pkt. 2, 6 powinny być wystawione nie wcześniej niż 6 m-cy przed upływem terminu składania ofert, dokumenty, o których mowa w ust. 2 pkt. 3, 4 powinny być wystawione nie wcześniej niż 3 m-ce przed upływem terminu składania ofert).

Jeżeli Wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej zamiast dokumentu, o którym mowa w ust. 2 pkt. 5, składa zaświadczenie właściwego organu sądowego lub administracyjnego kraju pochodzenia albo zamieszkania osoby, której dokumenty dotyczą, w zakresie określonym w art. 24 ust. 1 pkt. 4-8 ustawy (dokument powinien być wystawiony nie wcześniej niż 6 m-cy przed upływem terminu składania ofert). Jeżeli w kraju pochodzenia osoby lub w kraju, w którym Wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania, nie wydaje się dokumentów, o których mowa w ust. 2 pkt. 2, 3, 4, 5, 6 zastępuje się je dokumentem zawierającym oświadczenie złożone przed notariuszem, właściwym organem sadowym, administracyjnym albo organem samorządu zawodowego lub gospodarczego odpowiednio kraju pochodzenia osoby lub kraju, w którym Wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania.

Dokument zawierający oświadczenie, o którym mowa w zdaniu poprzedzającym odpowiednio dla ust. 2 pkt.

2, 5, 6, powinien być wystawiony nie wcześniej niż 6 m-cy przed upływem terminu składania ofert, natomiast odpowiednio dla pkt. 3, 4, powinien być wystawione nie wcześniej niż 3 m-ce przed upływem terminu składania ofert).

Dokumenty sporządzone w języku obcym są składane wraz z tłumaczeniem na język polski, poświadczonym przez Wykonawcę.

ZADANIE 2 - O udzielenie zamówienia mogą ubiegać się Wykonawcy, którzy spełniają warunki, dotyczące:

1. Posiadania uprawnień do wykonywania określonej działalności lub czynności, jeżeli przepisy prawa nakładają obowiązek ich posiadania.

Nie dotyczy.

2. Posiadania wiedzy i doświadczenia.

W zakresie spełnienia warunku, wymagane jest wykonanie w okresie ostatnich 3 lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy w tym okresie:

— min. 1 zamówienie polegające na pełnieniu nadzoru inwestorskiego na zadaniu związanym z budową/ rozbudową/przebudową drogowego obiektu mostowego (w rozumieniu rozporządzenia ministra transportu i gospodarki morskiej z dnia 30 maja 2000 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogowe obiekty inżynierskie i ich usytuowanie) długości min. 50 m (długość zgodnie z Rozporządzeniem.

Ministra Infrastruktury z dnia 16.02.2005r. w sprawie sposobu numeracji i ewidencji dróg publicznych, obiektów mostowych, tuneli, przepustów i promów oraz rejestru numerów nadanych drogom, obiektom mostowym i tunelom Dz. U. z 2005r, Nr 67, poz.582) w ciągu drogi publicznej (w rozumieniu rozporządzenia ministra transportu i gospodarki morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie), o wartości robót min. 5 000 000,00 PLN (brutto),

LUB.

— min. 1 zamówienie polegające na pełnieniu nadzoru inwestorskiego na zadaniu związanym z budową/ przebudową drogi publicznej (w rozumieniu rozporządzenia ministra transportu i gospodarki morskiej z dnia 2 marca 1999r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie) klasy min. Z wraz z budową/przebudową/rozbudową drogowego obiektu mostowego o długości min. 50 m o wartości robót nie mniejszej niż 20 000 000,00 PLN (brutto), wraz z załączeniem dokumentów potwierdzających, że nadzór ten został wykonany należycie.

3. Dysponowania odpowiednim potencjałem technicznym.

Nie dotyczy.

4. Dysponowania osobami zdolnymi do wykonania zamówienia.

W zakresie spełnienia warunku wymagane jest wskazanie:

1) Kierownik zespołu nadzorującego - Inspektor nadzoru robót mostowych winien:

a) posiadać uprawnienia budowlane pozwalające na pełnienie samodzielnej funkcji inspektora nadzoru do realizacji zadania objętego niniejszym zamówieniem, min. 5 lat doświadczenia z uprawnieniami,

b) wykazać pełnienie funkcji inspektora nadzoru / kierownika budowy / kierownika robót na wykonanym i rozliczonym min. 1 zadaniu polegającym na budowie/rozbudowie/przebudowie drogowego obiektu mostowego o długości min. 50 m (długość zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 16.02.2005r. w sprawie sposobu numeracji i ewidencji dróg publicznych, obiektów mostowych, tuneli, przepustów i promów oraz rejestru numerów nadanych drogom, obiektom mostowym i tunelom Dz. U. z 2005r, Nr 67, poz.582) i wartości robót min. 5 000 000,00 PLN (brutto)

LUB min. 1 zadanie polegające na budowie/przebudowie/rozbudowie drogi publicznej (w rozumieniu rozporządzenia ministra transportu i gospodarki morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie) klasy min. Z wraz z budową/przebudową/rozbudową drogowego obiektu mostowego o długości min. 50 m o wartości robót nie mniejszej niż 20 000 000,00 PLN.

(brutto).

2) Inspektor nadzoru robót drogowych winien: a) posiadać uprawnienia budowlane pozwalające na pełnienie samodzielnej funkcji inspektora nadzoru do realizacji zadania objętego niniejszym zamówieniem, min. 3 lata doświadczenia z uprawnieniami,

b) wykazać pełnienie funkcji inspektora nadzoru / kierownika budowy / kierownika robót na wykonanym i rozliczonym min. 1 zadaniu polegające na budowie/przebudowie/rozbudowie drogi publicznej (w rozumieniu rozporządzenia ministra transportu i gospodarki morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie) klasy min. Z, o długości min. 0,5 km.

Zamawiający dopuszcza łączenie funkcji Inspektora nadzoru robót mostowych i Inspektora nadzoru robót drogowych, o ile spełnione będą wszystkie stawiane wymagania.

5. Sytuacji ekonomicznej i finansowej.

W zakresie spełnienia warunku wymagane jest:

Wykazanie, że Wykonawca jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności związanej z przedmiotem zamówienia na kwotę nie mniejszą niż 500 000 PLN.

6. Braku podstaw do wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w okolicznościach, o których mowa w art. 24 ust. 1 ustawy.

Ocena spełniania wyżej wymienionych warunków dokonana zostanie zgodnie z formułą: spełnia – nie spełnia, w oparciu o informacje zawarte w oświadczeniach i dokumentach wyszczególnionych w niniejszej Specyfikacji istotnych warunków zamówienia.

WYKAZ OŚWIADCZEŃ LUB DOKUMENTÓW, JAKIE MAJĄ DOSTARCZYĆ WYKONAWCY W CELU.

POTWIERDZENIA SPEŁNIANIA WARUNKÓW UDZIAŁU W POSTĘPOWANIU.

1. W zakresie wykazania spełniania przez Wykonawcę warunków, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy:

1) oświadczanie o spełnieniu warunków udziału w postępowaniu określonych w art. 22 ust.1 ustawy,

2) wykaz wykonanych usług w zakresie niezbędnym do wykazania spełniania warunku wiedzy i doświadczenia w okresie ostatnich 3 lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie, z podaniem ich wartości, przedmiotu, dat wykonania i odbiorców, oraz załączeniem dokumentu potwierdzającego, że te usługi zostały wykonane należycie,

3) wykaz osób, które będą uczestniczyć w wykonaniu zamówienia, w szczególności odpowiedzialnych za świadczenie usług wraz z informacjami na temat ich kwalifikacji zawodowych, doświadczenia i wykształcenia niezbędnych do wykonania zamówienia, a także zakresu wykonywanych przez nie czynności, oraz informacją o podstawie do dysponowania tymi osobami,

4) oświadczenie, że osoby, które będą uczestniczyć w wykonywaniu zamówienia, posiadają wymagane uprawnienia, jeżeli ustawy nakładają obowiązek posiadania takich uprawnień,

5) opłacona polisa, a w przypadku jej braku inny dokument potwierdzający, że Wykonawca jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności związanej z przedmiotem zamówienia,

2. W zakresie potwierdzenia, że Wykonawca nie podlega wykluczeniu na podstawie art. 24 ust. 1 ustawy, należy przedłożyć:

1) oświadczenie, o braku podstaw do wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia na podst. art. 24 ust.1 ustawy,

2) aktualny odpis z właściwego rejestru, jeżeli odrębne przepisy wymagają wpisu do rejestru, w celu wykazania braku podstaw do wykluczenia w oparciu o art. 24 ust. 1 pkt 2 ustawy, wystawiony nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania ofert, a w stosunku do osób fizycznych oświadczenie w zakresie art. 24 ust. 1 pkt 2 ustawy,

3) aktualne zaświadczenie właściwego naczelnika urzędu skarbowego potwierdzającego, że wykonawca nie zalega z opłacaniem podatków, lub zaświadczeń, że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu

(wystawione nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania ofert);

4) aktualne zaświadczenia właściwego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Kasy Rolniczego

Ubezpieczenia Społecznego potwierdzającego, że wykonawca nie zalega z opłacaniem składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne, lub zaświadczeń, że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu (wystawione nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania ofert); 5) aktualna informacja z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie określonym w art. 24 ust. 1. pkt 4 - 8 ustawy

(wystawiona nie wcześniej niż 6 m-cy przed upływem terminu składania ofert);

6) aktualna informacja z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie określonym w art. 24 ust. 1. pkt 9 ustawy

(wystawiona nie wcześniej niż 6 m-cy przed upływem terminu składania ofert).

3. Inne dokumenty:

1) pisemne zobowiązanie innych podmiotów do oddania Wykonawcy do dyspozycji niezbędnych zasobów na okres korzystania z nich przy wykonywaniu zamówienia, jeżeli Wykonawca polega na wiedzy i doświadczeniu, potencjale technicznym, osobach zdolnych do wykonania zamówienia lub zdolności finansowej innych podmiotów, niezależnie od charakteru prawnego łączących go z nim stosunków.

Dokument powinien być załączony w oryginale.

2) dokument ustanawiający reprezentowanie Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia

(pełnomocnictwo).

Uwaga:

Powołanie się przez Wykonawcę na doświadczenie podmiotu trzeciego i posiadane przez niego referencje będzie dopuszczalne wyłącznie w sytuacji, gdy ten podmiot będzie brał udział w wykonaniu zamówienia (co do zasady jako podwykonawca).

4. Wykonawca powołujący się przy wykazywaniu spełniania warunków udziału w postępowaniu na zasoby innych podmiotów, które będą brały udział w realizacji części zamówienia na zasadach, określonych w art. 26 ust. 2b ustawy, przedkłada także dokumenty dotyczące tego podmiotu w zakresie wymaganym dla Wykonawcy, tj. dotyczące ust. 2 pkt. 1 - 6.

5. W przypadku złożenia wspólnej oferty przez kilku Wykonawców, Zamawiający dopuści taką ofertę, do której zostanie załączony dokument ustanawiający pełnomocnika do reprezentowania ich w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo reprezentowania w postępowaniu i zawarcia umowy.

1) Oferta wspólna powinna zawierać:

a) oświadczenie wymienione w ust. 1 pkt. 1, powinno być złożone w imieniu wszystkich Wykonawców,

b) dokumenty wymienione w ust. 1 pkt. 2, 3, 4, 5 składa dowolny Wykonawca /Wykonawcy wskazujący spełnianie warunków, spośród Wykonawców składających wspólną ofertę,

c) oświadczenie wymienione w ust. 2 pkt. 1 oraz dokumenty wymienione w ust. 2 pkt. 2 - 6, powinny być złożone przez każdego Wykonawcę.

2) Dokumenty winne być załączone w oryginale lub kserokopii poświadczonej za zgodność z oryginałem przez upełnomocnionego przedstawiciela Wykonawcy.

6. Jeżeli Wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej zamiast dokumentu, o którym mowa w ust. 2 pkt. 2, 3, 4, 6 składa dokument lub dokumenty, wystawione w kraju, w którym ma siedzibę lub miejsce zamieszkania, potwierdzające odpowiednio, że:

a) nie otwarto jego likwidacji ani nie ogłoszono upadłości,

b) nie zalega z uiszczaniem podatków, opłat, składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne albo że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu,

c) nie orzeczono wobec niego zakazu ubiegania się o zamówienie.

Dokumenty, o których mowa w ust. 2 pkt. 2, 6 powinny być wystawione nie wcześniej niż 6 m-cy przed upływem terminu składania ofert, dokumenty, o których mowa w ust. 2 pkt. 3, 4 powinny być wystawione nie wcześniej niż.

3 m-ce przed upływem terminu składania ofert).

Jeżeli Wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej zamiast dokumentu, o którym mowa w ust. 2 pkt. 5, składa zaświadczenie właściwego organu sądowego lub administracyjnego kraju pochodzenia albo zamieszkania osoby, której dokumenty dotyczą, w zakresie określonym w art. 24 ust. 1 pkt. 4-8 ustawy (dokument powinien być wystawiony nie wcześniej niż 6 m-cy przed upływem terminu składania ofert). Jeżeli w kraju pochodzenia osoby lub w kraju, w którym Wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania, nie wydaje się dokumentów, o których mowa w ust. 2 pkt. 2, 3, 4, 5, 6 zastępuje się je dokumentem zawierającym oświadczenie złożone przed notariuszem, właściwym organem sądowym, administracyjnym albo organem samorządu zawodowego lub gospodarczego odpowiednio kraju pochodzenia osoby lub kraju, w którym Wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania. Dokument zawierający oświadczenie, o którym mowa w zdaniu poprzedzającym odpowiednio dla ust. 2 pkt.

2, 5, 6 powinien być wystawiony nie wcześniej niż 6 m-cy przed upływem terminu składania ofert, natomiast odpowiednio dla pkt. 3, 4, powinien być wystawione nie wcześniej niż 3 m-ce przed upływem terminu składania ofert).

Dokumenty sporządzone w języku obcym są składane wraz z tłumaczeniem na język polski, poświadczonym przez Wykonawcę.

ZADANIE 3 - O udzielenie zamówienia mogą ubiegać się Wykonawcy, którzy spełniają warunki, dotyczące:

1. Posiadania uprawnień do wykonywania określonej działalności lub czynności, jeżeli przepisy prawa nakładają obowiązek ich posiadania.

Nie dotyczy.

2. Posiadania wiedzy i doświadczenia.

W zakresie spełnienia warunku, wymagane jest: wykonanie w okresie ostatnich 3 lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie: usług polegających na obsłudze laboratoryjnej robót budowlanych na min. 1 zadaniu dotyczącym budowy/ rozbudowy/przebudowy drogi wraz z drogowym obiektem mostowym o wartości obsługi laboratoryjnej minimum

200 000,00 PLN brutto, wraz z załączeniem dokumentów potwierdzających, że usługi te zostały wykonane należycie.

3. Dysponowania odpowiednim potencjałem technicznym.

W zakresie spełniania warunków wymagane jest wykazanie dysponowania n/w sprzętem: aparat VSS, aparat.

Marshalla, zestaw do badań zagęszczenia metodą Proctora, maszyny wytrzymałościowej do badań próbek betonowych, maszyny wytrzymałościowej do badań próbek wzmocnionych cementem, sprzętu do badania mrozoodporności, wodoprzepuszczalności, nasiąkliwości, zestawu sit, zestawu do wykonywania ekstrakcji, wiertnicy do wycinania próbek, sprzętu do pomiaru równości podłużnej, sprzętu do badania cech fizykomechanicznych, mieszanek mineralno-bitumicznych oraz wykonanych warstw bitumicznych, sprzętu do badań przydatności gruntu na nasyp, badania zagęszczenia gruntów i wykonanych warstw kruszywowych, sprzętu do badania Pull-off na powierzchniach betonowych i stalowych, aparatu do badania grubości powłok malarskich, aparat do badania spoin elementów stalowych, aparat do badania ciągłości pala, sprzęt do badania próbnego obciążenia i inny sprzęt do wykonania badań objętych SST.

4. Dysponowania osobami zdolnymi do wykonania zamówienia.

W zakresie spełnienia warunku wymagane jest:

1) Kierownik zespołu obsługi laboratoryjnej pełniący funkcję koordynatora pracy zespołu winien posiadać następujące kwalifikacje i doświadczenie:

a) wykształcenie wyższe,

b) minimum 3 letnie doświadczenie w wykonywaniu badań w zakresie obsługi laboratoryjnej robót budowlanych objętych przedmiotowym zamówieniem.

2) Pracownicy obsługi laboratoryjnej wykonujący badania:

a) minimum 2 osoby,

b) minimum wykształcenie średnie,

c) minimum 3 letnie doświadczenie w wykonywaniu badań laboratoryjnych robót budowlanych na drogowych obiektach mostowych oraz drogach.

5. Sytuacji ekonomicznej i finansowej.

W zakresie spełnienia warunku wymagane jest: wykazanie, że Wykonawca jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności związanej z przedmiotem zamówienia na kwotę nie mniejszą niż 200 000,00 PLN.

6. Braku podstaw do wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w okolicznościach, o których mowa w art. 24 ust. 1 ustawy.

Ocena spełniania wyżej wymienionych warunków dokonana zostanie zgodnie z formułą: spełnia – nie spełnia, w oparciu o informacje zawarte w oświadczeniach i dokumentach wyszczególnionych w niniejszej Specyfikacji istotnych warunków zamówienia. WYKAZ OŚWIADCZEŃ LUB DOKUMENTÓW, JAKIE MAJĄ DOSTARCZYĆ WYKONAWCY W CELU

POTWIERDZENIA SPEŁNIANIA WARUNKÓW UDZIAŁU W POSTĘPOWANIU.

1. W zakresie wykazania spełniania przez Wykonawcę warunków, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy:

1) oświadczanie o spełnieniu warunków udziału w postępowaniu określonych w art. 22 ust.1 ustawy,

2) wykaz wykonanych usług w zakresie niezbędnym do wykazania spełniania warunku wiedzy i doświadczenia w okresie ostatnich 3 lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie, z podaniem ich wartości, przedmiotu, dat wykonania i odbiorców, oraz załączeniem dokumentu potwierdzającego, że te usługi zostały wykonane należycie,

3) wykaz narzędzi, wyposażenia zakładu i urządzeń technicznych dostępnych wykonawcy usług w celu realizacji zamówienia wraz z informacją o podstawie dysponowania tymi zasobami,

4) wykaz osób, które będą uczestniczyć w wykonaniu zamówienia, w szczególności odpowiedzialnych za świadczenie usług wraz z informacjami na temat ich kwalifikacji zawodowych, doświadczenia i wykształcenia niezbędnych do wykonania zamówienia, a także zakresu wykonywanych przez nie czynności, oraz informacją o podstawie do dysponowania tymi osobami,

5) opłacona polisa, a w przypadku jej braku inny dokument potwierdzający, że Wykonawca jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności związanej z przedmiotem zamówienia,

2. W zakresie potwierdzenia, że Wykonawca nie podlega wykluczeniu na podstawie art. 24 ust. 1 ustawy, należy przedłożyć:

1) oświadczenie, o braku podstaw do wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia na podst. art. 24 ust.1 ustawy,

2) aktualny odpis z właściwego rejestru, jeżeli odrębne przepisy wymagają wpisu do rejestru, w celu wykazania braku podstaw do wykluczenia w oparciu o art. 24 ust. 1 pkt 2 ustawy, wystawiony nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania ofert, a w stosunku do osób fizycznych oświadczenie w zakresie art. 24 ust. 1 pkt 2 ustawy,

3) aktualne zaświadczenie właściwego naczelnika urzędu skarbowego potwierdzającego, że wykonawca nie zalega z opłacaniem podatków, lub zaświadczeń, że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu

(wystawione nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania ofert);

4) aktualne zaświadczenia właściwego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Kasy Rolniczego

Ubezpieczenia Społecznego potwierdzającego, że wykonawca nie zalega z opłacaniem składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne, lub zaświadczeń, że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu (wystawione nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania ofert);

5) aktualna informacja z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie określonym w art. 24 ust. 1. pkt 4 - 8 ustawy

(wystawiona nie wcześniej niż 6 m-cy przed upływem terminu składania ofert);

6) aktualna informacja z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie określonym w art. 24 ust. 1. pkt 9 ustawy

(wystawiona nie wcześniej niż 6 m-cy przed upływem terminu składania ofert).

3. Inne dokumenty:

1) pisemne zobowiązanie innych podmiotów do oddania Wykonawcy do dyspozycji niezbędnych zasobów na okres korzystania z nich przy wykonywaniu zamówienia, jeżeli Wykonawca polega na wiedzy i doświadczeniu, potencjale technicznym, osobach zdolnych do wykonania zamówienia lub zdolności finansowej innych podmiotów, niezależnie od charakteru prawnego łączących go z nim stosunków.

Dokument powinien być załączony w oryginale.

2) dokument ustanawiający reprezentowanie Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia

(pełnomocnictwo).

Uwaga:

Powołanie się przez Wykonawcę na doświadczenie podmiotu trzeciego i posiadane przez niego referencje będzie dopuszczalne wyłącznie w sytuacji, gdy ten podmiot będzie brał udział w wykonaniu zamówienia (co do zasady jako podwykonawca).

4. Wykonawca powołujący się przy wykazywaniu spełniania warunków udziału w postępowaniu na zasoby innych podmiotów, które będą brały udział w realizacji części zamówienia na zasadach, określonych w art. 26 ust. 2b ustawy, przedkłada także dokumenty dotyczące tego podmiotu w zakresie wymaganym dla Wykonawcy, tj. dotyczące ust. 2 pkt. 1 - 6.

5. W przypadku złożenia wspólnej oferty przez kilku Wykonawców, Zamawiający dopuści taką ofertę, do której zostanie załączony dokument ustanawiający pełnomocnika do reprezentowania ich w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo reprezentowania w postępowaniu i zawarcia umowy.

1) Oferta wspólna powinna zawierać:

a) oświadczenie wymienione w ust. 1 pkt. 1, powinno być złożone w imieniu wszystkich Wykonawców,

b) dokumenty wymienione w ust. 1 pkt. 2, 3, 4, 5 składa dowolny Wykonawca /Wykonawcy wskazujący spełnianie warunków, spośród Wykonawców składających wspólną ofertę,

c) oświadczenie wymienione w ust. 2 pkt. 1 oraz dokumenty wymienione w ust. 2 pkt. 2 - 6, powinny być złożone przez każdego Wykonawcę.

2) Dokumenty winne być załączone w oryginale lub kserokopii poświadczonej za zgodność z oryginałem przez upełnomocnionego przedstawiciela Wykonawcy.

6. Jeżeli Wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej zamiast dokumentu, o którym mowa w ust. 2 pkt. 2, 3, 4, 6 składa dokument lub dokumenty, wystawione w kraju, w którym ma siedzibę lub miejsce zamieszkania, potwierdzające odpowiednio, że:

a) nie otwarto jego likwidacji ani nie ogłoszono upadłości,

b) nie zalega z uiszczaniem podatków, opłat, składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne albo, że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu,

c) nie orzeczono wobec niego zakazu ubiegania się o zamówienie.

Dokumenty, o których mowa w ust. 2 pkt. 2, 6 powinny być wystawione nie wcześniej niż 6 m-cy przed upływem terminu składania ofert, dokumenty, o których mowa w ust. 2 pkt. 3, 4 powinny być wystawione nie wcześniej niż.

3 m-ce przed upływem terminu składania ofert).

Jeżeli Wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej zamiast dokumentu, o którym mowa w ust. 2 pkt. 5, składa zaświadczenie właściwego organu sądowego lub administracyjnego kraju pochodzenia albo zamieszkania osoby, której dokumenty dotyczą, w zakresie określonym w art. 24 ust. 1 pkt. 4-8 ustawy (dokument powinien być wystawiony nie wcześniej niż 6 m-cy przed upływem terminu składania ofert). Jeżeli w kraju pochodzenia osoby lub w kraju, w którym Wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania, nie wydaje się dokumentów, o których mowa w ust. 2 pkt. 2, 3, 4, 5, 6 zastępuje się je dokumentem zawierającym oświadczenie złożone przed notariuszem, właściwym organem sadowym, administracyjnym albo organem samorządu zawodowego lub gospodarczego odpowiednio kraju pochodzenia osoby lub kraju, w którym Wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania.

Dokument zawierający oświadczenie, o którym mowa w zdaniu poprzedzającym odpowiednio dla ust. 2 pkt.

2, 5, 6 powinien być wystawiony nie wcześniej niż 6 m-cy przed upływem terminu składania ofert, natomiast odpowiednio dla pkt. 3, 4, powinien być wystawione nie wcześniej niż 3 m-ce przed upływem terminu składania ofert).

Dokumenty sporządzone w języku obcym są składane wraz z tłumaczeniem na język polski, poświadczonym przez Wykonawcę.

Powinno być: 

III.2.1) Sytuacja podmiotowa wykonawców, w tym wymogi związane z wpisem do rejestru zawodowego lub handlowego:

ZADANIE 1 - O udzielenie zamówienia mogą ubiegać się Wykonawcy, którzy spełniają warunki, dotyczące:

1. Posiadania uprawnień do wykonywania określonej działalności lub czynności, jeżeli przepisy prawa nakładają obowiązek ich posiadania.

Nie dotyczy.

2. Posiadania wiedzy i doświadczenia.

W zakresie spełnienia warunku, wymagane jest: Wykazanie wykonanych w okresie ostatnich 5 lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie: min. 1 zadanie polegające na budowie/przebudowie/rozbudowie drogowego obiektu mostowego (zgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 30.5.2000r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogowe obiekty inżynierskie i ich usytuowanie, Dz. U. z 2000r., nr

63, poz. 735 z późn. zm.), o długości min. 50,00 m (długość zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 16.02.2005r. w sprawie sposobu numeracji i ewidencji dróg publicznych, obiektów mostowych, tuneli, przepustów i promów oraz rejestru numerów nadanych drogom, obiektom mostowym i tunelom, Dz.U. z 2005r., Nr 67, poz. 582 z późn. zm.) w ciągu drogi publicznej (zgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2.3.1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie, Dz.U. z 1999 r., nr 43, poz. 430 z późn. zm.) i wartości nie mniejszej niż 5 000 000,00 PLN brutto, wraz z potwierdzeniem, że roboty zostały wykonane zgodnie z zasadami sztuki budowlanej i prawidłowo ukończone.

3. Dysponowania odpowiednim potencjałem technicznym.

W zakresie spełniania warunków wymagane jest wykazanie:

1) Wytwórni mas bitumicznych o wydajności min. 100 ton/godz. – (należy podać informację o sposobie dysponowania).

2) Wytwórni betonu produkująca beton klasy C 25/30 ÷ C 35/45 na kruszywie skalnym łamanym – (należy podać informację o sposobie dysponowania).

3) Laboratorium – (należy podać informację o sposobie dysponowania).

4. Dysponowania osobami zdolnymi do wykonania zamówienia.

W zakresie spełnienia warunku wymagane jest:

1) KIEROWNIK BUDOWY winien:

a) posiadać uprawnienia budowlane pozwalające na pełnienie samodzielnej funkcji kierownika budowy do realizacji zadania objętego niniejszym zamówieniem, min. 5 lat doświadczenia z uprawnieniami,

b) wykazać pełnienie funkcji kierownika budowy lub kierownika robót na zrealizowanym i rozliczonym min. 1 zadaniu związanym z budową/przebudową/rozbudową drogowego obiektu mostowego (zgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 30.5.2000 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogowe obiekty inżynierskie i ich usytuowanie, Dz. U. z 2000r., nr

63, poz. 735 z późn. zm.) o długości min. 50,00 m (długość zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 16.02.2005r. w sprawie sposobu numeracji i ewidencji dróg publicznych, obiektów mostowych, tuneli, przepustów i promów oraz rejestru numerów nadanych drogom, obiektom mostowym i tunelom, Dz.U. z 2005 r., Nr 67, poz. 582 z późn. zm.) w ciągu drogi publicznej (zgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2.3.1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie, Dz. U. z 1999r., nr 43, poz. 430 z późn. zm.), o wartości nie mniejszej niż 5 000 000,00 PLN brutto.

2) KIEROWNIK ROBÓT MOSTOWYCH winien:

a) posiadać uprawnienia budowlane pozwalające na pełnienie samodzielnej funkcji w budownictwie do realizacji robót mostowych na zadaniu objętym niniejszym zamówieniem, min. 3 lata doświadczenia z uprawnieniami,

b) wykazać pełnienie funkcji kierownika budowy lub robót na zrealizowanym i rozliczonym min. 1 zadaniu związanym z budową/przebudową/rozbudową drogowego obiektu mostowego (zgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 30.5.2000 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogowe obiekty inżynierskie i ich usytuowanie, Dz. U. z 2000r., nr 63, poz. 735 z późn. zm.), o długości min. 20,00 m (długość zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 16.2.2005r. w sprawie sposobu numeracji i ewidencji dróg publicznych, obiektów mostowych, tuneli, przepustów i promów oraz rejestru numerów nadanych drogom, obiektom mostowym i tunelom, Dz.U. z 2005 r., Nr 67, poz. 582 z późn. zm.) i wartości nie mniejszej niż 2 000 000,00 PLN brutto.

3) Kierownik robót drogowych winien:

a) posiadać uprawnienia budowlane pozwalające na pełnienie samodzielnej funkcji w budownictwie do realizacji robót drogowych na zadaniu objętym niniejszym zamówieniem, min. 3 lata doświadczenia z uprawnieniami,

b) wykazać pełnienie funkcji kierownika budowy lub robót na zrealizowanym i rozliczonym min. 1 zadaniu związanym z budową/przebudową/rozbudową dróg publicznych (zgodnie z rozporządzeniem Ministra

Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 02.03.1999r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie, Dz. U. z 1999r., nr 43, poz. 430 z późn. zm.) o długości min. 0,5 km.

Zamawiający dopuszcza łączenie funkcji Kierownika robót mostowych z funkcją Kierownika robót drogowych i sprawowanie ich przez jedną osobę, o ile spełnione będą wszystkie stawiane wymagania.

4) GEODETA winien:

a) posiadać uprawnienia w zakresie:

— geodezyjnych pomiarów sytuacyjno-wysokościowych, realizacyjnych i inwentaryzacyjnych,

— rozgraniczenia i podziałów nieruchomości (gruntów) oraz sporządzania dokumentacji do celów prawnych,

— geodezyjnej obsługi inwestycji.

5. Sytuacji ekonomicznej i finansowej.

W zakresie spełnienia warunku wymagane jest posiadanie środków finansowych lub zdolności kredytowej w wysokości nie mniejszej niż 5 000 000,00 PLN.

5. Braku podstaw do wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w okolicznościach, o których mowa w art. 24 ust. 1 ustawy.

Ocena spełniania wyżej wymienionych warunków dokonana zostanie zgodnie z formułą: spełnia – nie spełnia, w oparciu o informacje zawarte w oświadczeniach i dokumentach wyszczególnionych w niniejszej Specyfikacji istotnych warunków zamówienia.

Wykaz Oświadczeń lub dokumentów, jakie mają dostarczyć wykonawcy w celu potwierdzenia spełniania warunków udziału w postępowaniu.

1. W zakresie wykazania spełniania przez Wykonawcę warunków, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy:

1) oświadczanie o spełnieniu warunków udziału w postępowaniu określonych w art. 22 ust.1 ustawy,

2) wykaz robót budowlanych w zakresie niezbędnym do wykazania spełniania warunku wiedzy i doświadczenia, wykonanych w okresie ostatnich 5 lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie, z podaniem ich rodzaju i wartości, dat i miejsca wykonania z załączeniem dokumentów potwierdzających, że roboty te zostały wykonane zgodnie z zasadami sztuki budowlanej i prawidłowo ukończone,

3) wykaz narzędzi, wyposażenia zakładu i urządzeń technicznych dostępnych wykonawcy usług lub robót budowlanych w celu realizacji zamówienia wraz z informacją o podstawie dysponowania tymi zasobami,

4) wykaz osób, które będą uczestniczyć w wykonaniu zamówienia, w szczególności odpowiedzialnych za kierowanie robotami budowlanymi wraz z informacjami na temat ich kwalifikacji zawodowych, doświadczenia i wykształcenia niezbędnych do wykonania zamówienia, a także zakresu wykonywanych przez nie czynności, oraz informacją o podstawie do dysponowania tymi osobami,

5) oświadczenie, że osoby, które będą uczestniczyć w wykonywaniu zamówienia, posiadają wymagane uprawnienia, jeżeli ustawy nakładają obowiązek posiadania takich uprawnień,

6) informacja banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, w których Wykonawca posiada rachunek, potwierdzającej wysokość posiadanych środków finansowych lub zdolność kredytową wykonawcy

(wystawiona nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania ofert).

2. W zakresie potwierdzenia, że Wykonawca nie podlega wykluczeniu na podstawie art. 24 ust. 1 ustawy, należy przedłożyć:

1) oświadczenie, o braku podstaw do wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia na podst. art. 24 ust.1 ustawy,

2) aktualny odpis z właściwego rejestru, jeżeli odrębne przepisy wymagają wpisu do rejestru, w celu wykazania braku podstaw do wykluczenia w oparciu o art. 24 ust. 1 pkt 2 ustawy, wystawiony nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania ofert, a w stosunku do osób fizycznych oświadczenie w zakresie art. 24 ust. 1 pkt 2 ustawy,

3) aktualne zaświadczenie właściwego naczelnika urzędu skarbowego potwierdzającego, że wykonawca nie zalega z opłacaniem podatków, lub zaświadczeń, że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu

(wystawione nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania ofert);

4) aktualne zaświadczenia właściwego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Kasy Rolniczego

Ubezpieczenia Społecznego potwierdzającego, że wykonawca nie zalega z opłacaniem składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne, lub zaświadczeń, że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu (wystawione nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania ofert);

5) aktualna informacja z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie określonym w art. 24 ust. 1. pkt 4 - 8 ustawy

(wystawiona nie wcześniej niż 6 m-cy przed upływem terminu składania ofert);

6) aktualna informacja z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie określonym w art. 24 ust. 1. pkt 9 ustawy

(wystawiona nie wcześniej niż 6 m-cy przed upływem terminu składania ofert).

3. Inne dokumenty:

1) pisemne zobowiązanie innych podmiotów do oddania Wykonawcy do dyspozycji niezbędnych zasobów na okres korzystania z nich przy wykonywaniu zamówienia, jeżeli Wykonawca polega na wiedzy i doświadczeniu, potencjale technicznym, osobach zdolnych do wykonania zamówienia lub zdolności finansowej innych podmiotów, niezależnie od charakteru prawnego łączących go z nim stosunków.

Dokument powinien być załączony w oryginale.

2) dokument ustanawiający reprezentowanie Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia

(pełnomocnictwo).

Uwaga:

Powołanie się przez Wykonawcę na doświadczenie podmiotu trzeciego i posiadane przez niego referencje będzie dopuszczalne wyłącznie w sytuacji, gdy ten podmiot będzie brał udział w wykonaniu zamówienia (co do zasady jako podwykonawca).

4. Wykonawca powołujący się przy wykazywaniu spełniania warunków udziału w postępowaniu na zasoby innych podmiotów, które będą brały udział w realizacji części zamówienia na zasadach, określonych w art. 26 ust. 2b ustawy, przedkłada także dokumenty dotyczące tego podmiotu w zakresie wymaganym dla Wykonawcy, tj. dotyczące ust. 2 pkt. 1 - 6.

5. W przypadku złożenia wspólnej oferty przez kilku Wykonawców, Zamawiający dopuści taką ofertę, do której zostanie załączony dokument ustanawiający pełnomocnika do reprezentowania ich w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo reprezentowania w postępowaniu i zawarcia umowy.

1) Oferta wspólna powinna zawierać:

a) oświadczenie wymienione w ust. 1 pkt. 1, powinno być złożone w imieniu wszystkich Wykonawców,

b) dokumenty wymienione w ust. 1 pkt. 2, 3, 4, 5, 6, składa dowolny Wykonawca /Wykonawcy wskazujący spełnianie warunków, spośród Wykonawców składających wspólną ofertę,

c) oświadczenie wymienione w ust. 2 pkt. 1 oraz dokumenty wymienione w ust. 2 pkt. 2 - 6, powinny być złożone przez każdego Wykonawcę.

2) Dokumenty winne być załączone w oryginale lub kserokopii poświadczonej za zgodność z oryginałem przez upełnomocnionego przedstawiciela Wykonawcy.

6. Jeżeli Wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej zamiast dokumentu, o którym mowa w ust. 2 pkt. 2, 3, 4, 6 składa dokument lub dokumenty, wystawione w kraju, w którym ma siedzibę lub miejsce zamieszkania, potwierdzające odpowiednio, że:

a) nie otwarto jego likwidacji ani nie ogłoszono upadłości,

b) nie zalega z uiszczaniem podatków, opłat, składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne albo że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu,

c) nie orzeczono wobec niego zakazu ubiegania się o zamówienie.

(Dokumenty, o których mowa w ust. 2 pkt. 2, 6 powinny być wystawione nie wcześniej niż 6 m-cy przed upływem terminu składania ofert, dokumenty, o których mowa w ust. 2 pkt. 3, 4 powinny być wystawione nie wcześniej niż 3 m-ce przed upływem terminu składania ofert).

Jeżeli Wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej zamiast dokumentu, o którym mowa w ust. 2 pkt. 5, składa zaświadczenie właściwego organu sądowego lub administracyjnego kraju pochodzenia albo zamieszkania osoby, której dokumenty dotyczą, w zakresie określonym w art. 24 ust. 1 pkt. 4-8 ustawy (dokument powinien być wystawiony nie wcześniej niż 6 m-cy przed upływem terminu składania ofert). Jeżeli w kraju pochodzenia osoby lub w kraju, w którym Wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania, nie wydaje się dokumentów, o których mowa w ust. 2 pkt. 2, 3, 4, 5, 6 zastępuje się je dokumentem zawierającym oświadczenie złożone przed notariuszem, właściwym organem sadowym, administracyjnym albo organem samorządu zawodowego lub gospodarczego odpowiednio kraju pochodzenia osoby lub kraju, w którym Wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania.

Dokument zawierający oświadczenie, o którym mowa w zdaniu poprzedzającym odpowiednio dla ust. 2 pkt. 2, 5, 6, powinien być wystawiony nie wcześniej niż 6 m-cy przed upływem terminu składania ofert, natomiast odpowiednio dla pkt. 3, 4, powinien być wystawione nie wcześniej niż 3 m-ce przed upływem terminu składania ofert).

Dokumenty sporządzone w języku obcym są składane wraz z tłumaczeniem na język polski, poświadczonym przez Wykonawcę.

ZADANIE 2 - O udzielenie zamówienia mogą ubiegać się Wykonawcy, którzy spełniają warunki, dotyczące:

1. Posiadania uprawnień do wykonywania określonej działalności lub czynności, jeżeli przepisy prawa nakładają obowiązek ich posiadania.

Nie dotyczy.

2. Posiadania wiedzy i doświadczenia.

W zakresie spełnienia warunku, wymagane jest wykonanie w okresie ostatnich 3 lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy w tym okresie:

— min. 1 zamówienie polegające na pełnieniu nadzoru inwestorskiego na zadaniu związanym z budową/ rozbudową/przebudową drogowego obiektu mostowego (w rozumieniu rozporządzenia ministra transportu i gospodarki morskiej z dnia 30 maja 2000 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogowe obiekty inżynierskie i ich usytuowanie) długości min. 50 m (długość zgodnie z Rozporządzeniem.

Ministra Infrastruktury z dnia 16.2.2005r. w sprawie sposobu numeracji i ewidencji dróg publicznych, obiektów mostowych, tuneli, przepustów i promów oraz rejestru numerów nadanych drogom, obiektom mostowym i tunelom Dz. U. z 2005r, Nr 67, poz.582) w ciągu drogi publicznej (w rozumieniu rozporządzenia ministra transportu i gospodarki morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie), o wartości robót min. 5 000 000,00 PLN (brutto),

LUB.

— min. 1 zamówienie polegające na pełnieniu nadzoru inwestorskiego na zadaniu związanym z budową/ przebudową drogi publicznej (w rozumieniu rozporządzenia ministra transportu i gospodarki morskiej z dnia 2 marca 1999r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie) klasy min. Z wraz z budową/przebudową/rozbudową drogowego obiektu mostowego o długości min. 50 m o wartości robót nie mniejszej niż 20 000 000,00 PLN (brutto), wraz z załączeniem dokumentów potwierdzających, że nadzór ten został wykonany należycie.

3. Dysponowania odpowiednim potencjałem technicznym.

Nie dotyczy.

4. Dysponowania osobami zdolnymi do wykonania zamówienia.

W zakresie spełnienia warunku wymagane jest wskazanie:

1) Kierownik zespołu nadzorującego - Inspektor nadzoru robót mostowych winien:

a) posiadać uprawnienia budowlane pozwalające na pełnienie samodzielnej funkcji inspektora nadzoru do realizacji zadania objętego niniejszym zamówieniem, min. 5 lat doświadczenia z uprawnieniami,

b) wykazać pełnienie funkcji inspektora nadzoru / kierownika budowy / kierownika robót na wykonanym i rozliczonym min. 1 zadaniu polegającym na budowie/rozbudowie/przebudowie drogowego obiektu mostowego o długości min. 50 m (długość zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 16.02.2005r. w sprawie sposobu numeracji i ewidencji dróg publicznych, obiektów mostowych, tuneli, przepustów i promów oraz rejestru numerów nadanych drogom, obiektom mostowym i tunelom Dz. U. z 2005r, Nr 67, poz.582) i wartości robót min. 5 000 000,00 PLN (brutto)

LUB min. 1 zadanie polegające na budowie/przebudowie/rozbudowie drogi publicznej (w rozumieniu rozporządzenia ministra transportu i gospodarki morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie) klasy min. Z wraz z budową/przebudową/rozbudową drogowego obiektu mostowego o długości min. 50 m o wartości robót nie mniejszej niż 20 000 000,00 PLN (brutto).

2) Inspektor nadzoru robót drogowych winien: a) posiadać uprawnienia budowlane pozwalające na pełnienie samodzielnej funkcji inspektora nadzoru do realizacji zadania objętego niniejszym zamówieniem, min. 3 lata doświadczenia z uprawnieniami,

b) wykazać pełnienie funkcji inspektora nadzoru / kierownika budowy / kierownika robót na wykonanym i rozliczonym min. 1 zadaniu polegające na budowie/przebudowie/rozbudowie drogi publicznej (w rozumieniu rozporządzenia ministra transportu i gospodarki morskiej z dnia 2.3.1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie) klasy min. Z, o długości min. 0,5 km.

Zamawiający dopuszcza łączenie funkcji Inspektora nadzoru robót mostowych i Inspektora nadzoru robót drogowych, o ile spełnione będą wszystkie stawiane wymagania.

5. Sytuacji ekonomicznej i finansowej.

W zakresie spełnienia warunku wymagane jest:

Wykazanie, że Wykonawca jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności związanej z przedmiotem zamówienia na kwotę nie mniejszą niż 500 000 PLN.

6. Braku podstaw do wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w okolicznościach, o których mowa w art. 24 ust. 1 ustawy.

Ocena spełniania wyżej wymienionych warunków dokonana zostanie zgodnie z formułą: spełnia – nie spełnia, w oparciu o informacje zawarte w oświadczeniach i dokumentach wyszczególnionych w niniejszej Specyfikacji istotnych warunków zamówienia.

Wykaz oświadczeń lub dokumentów, jakie mają dostarczyć wykonawcy w celu potwierdzenia spełniania warunków udziału w postępowaniu.

1. W zakresie wykazania spełniania przez Wykonawcę warunków, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy:

1) oświadczanie o spełnieniu warunków udziału w postępowaniu określonych w art. 22 ust.1 ustawy,

2) wykaz wykonanych usług w zakresie niezbędnym do wykazania spełniania warunku wiedzy i doświadczenia w okresie ostatnich 3 lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie, z podaniem ich wartości, przedmiotu, dat wykonania i odbiorców, oraz załączeniem dokumentu potwierdzającego, że te usługi zostały wykonane należycie,

3) wykaz osób, które będą uczestniczyć w wykonaniu zamówienia, w szczególności odpowiedzialnych za świadczenie usług wraz z informacjami na temat ich kwalifikacji zawodowych, doświadczenia i wykształcenia niezbędnych do wykonania zamówienia, a także zakresu wykonywanych przez nie czynności, oraz informacją o podstawie do dysponowania tymi osobami,

4) oświadczenie, że osoby, które będą uczestniczyć w wykonywaniu zamówienia, posiadają wymagane uprawnienia, jeżeli ustawy nakładają obowiązek posiadania takich uprawnień,

5) opłacona polisa, a w przypadku jej braku inny dokument potwierdzający, że Wykonawca jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności związanej z przedmiotem zamówienia,

2. W zakresie potwierdzenia, że Wykonawca nie podlega wykluczeniu na podstawie art. 24 ust. 1 ustawy, należy przedłożyć:

1) oświadczenie, o braku podstaw do wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia na podst. art. 24 ust.1 ustawy,

2) aktualny odpis z właściwego rejestru, jeżeli odrębne przepisy wymagają wpisu do rejestru, w celu wykazania braku podstaw do wykluczenia w oparciu o art. 24 ust. 1 pkt 2 ustawy, wystawiony nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania ofert, a w stosunku do osób fizycznych oświadczenie w zakresie art. 24 ust. 1 pkt 2 ustawy,

3) aktualne zaświadczenie właściwego naczelnika urzędu skarbowego potwierdzającego, że wykonawca nie zalega z opłacaniem podatków, lub zaświadczeń, że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu (wystawione nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania ofert);

4) aktualne zaświadczenia właściwego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego potwierdzającego, że wykonawca nie zalega z opłacaniem składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne, lub zaświadczeń, że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu (wystawione nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania ofert); 5) aktualna informacja z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie określonym w art. 24 ust. 1. pkt 4 - 8 ustawy (wystawiona nie wcześniej niż 6 m-cy przed upływem terminu składania ofert);

6) aktualna informacja z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie określonym w art. 24 ust. 1. pkt 9 ustawy (wystawiona nie wcześniej niż 6 m-cy przed upływem terminu składania ofert).

3. Inne dokumenty:

1) pisemne zobowiązanie innych podmiotów do oddania Wykonawcy do dyspozycji niezbędnych zasobów na okres korzystania z nich przy wykonywaniu zamówienia, jeżeli Wykonawca polega na wiedzy i doświadczeniu, potencjale technicznym, osobach zdolnych do wykonania zamówienia lub zdolności finansowej innych podmiotów, niezależnie od charakteru prawnego łączących go z nim stosunków.

Dokument powinien być załączony w oryginale.

2) dokument ustanawiający reprezentowanie Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia (pełnomocnictwo).

Uwaga:

Powołanie się przez Wykonawcę na doświadczenie podmiotu trzeciego i posiadane przez niego referencje będzie dopuszczalne wyłącznie w sytuacji, gdy ten podmiot będzie brał udział w wykonaniu zamówienia (co do zasady jako podwykonawca).

4. Wykonawca powołujący się przy wykazywaniu spełniania warunków udziału w postępowaniu na zasoby innych podmiotów, które będą brały udział w realizacji części zamówienia na zasadach, określonych w art. 26 ust. 2b ustawy, przedkłada także dokumenty dotyczące tego podmiotu w zakresie wymaganym dla Wykonawcy, tj. dotyczące ust. 2 pkt. 1 - 6.

5. W przypadku złożenia wspólnej oferty przez kilku Wykonawców, Zamawiający dopuści taką ofertę, do której zostanie załączony dokument ustanawiający pełnomocnika do reprezentowania ich w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo reprezentowania w postępowaniu i zawarcia umowy.

1) Oferta wspólna powinna zawierać:

a) oświadczenie wymienione w ust. 1 pkt. 1, powinno być złożone w imieniu wszystkich Wykonawców,

b) dokumenty wymienione w ust. 1 pkt. 2, 3, 4, 5 składa dowolny Wykonawca /Wykonawcy wskazujący spełnianie warunków, spośród Wykonawców składających wspólną ofertę,

c) oświadczenie wymienione w ust. 2 pkt. 1 oraz dokumenty wymienione w ust. 2 pkt. 2 - 6, powinny być złożone przez każdego Wykonawcę.

2) Dokumenty winne być załączone w oryginale lub kserokopii poświadczonej za zgodność z oryginałem przez upełnomocnionego przedstawiciela Wykonawcy.

6. Jeżeli Wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej zamiast dokumentu, o którym mowa w ust. 2 pkt. 2, 3, 4, 6 składa dokument lub dokumenty, wystawione w kraju, w którym ma siedzibę lub miejsce zamieszkania, potwierdzające odpowiednio, że:

a) nie otwarto jego likwidacji ani nie ogłoszono upadłości,

b) nie zalega z uiszczaniem podatków, opłat, składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne albo że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu,

c) nie orzeczono wobec niego zakazu ubiegania się o zamówienie.

Dokumenty, o których mowa w ust. 2 pkt. 2, 6 powinny być wystawione nie wcześniej niż 6 m-cy przed upływem terminu składania ofert, dokumenty, o których mowa w ust. 2 pkt. 3, 4 powinny być wystawione nie wcześniej niż 3 m-ce przed upływem terminu składania ofert).

Jeżeli Wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej zamiast dokumentu, o którym mowa w ust. 2 pkt. 5, składa zaświadczenie właściwego organu sądowego lub administracyjnego kraju pochodzenia albo zamieszkania osoby, której dokumenty dotyczą, w zakresie określonym w art. 24 ust. 1 pkt. 4-8 ustawy (dokument powinien być wystawiony nie wcześniej niż 6 m-cy przed upływem terminu składania ofert). Jeżeli w kraju pochodzenia osoby lub w kraju, w którym Wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania, nie wydaje się dokumentów, o których mowa w ust. 2 pkt. 2, 3, 4, 5, 6 zastępuje się je dokumentem zawierającym oświadczenie złożone przed notariuszem, właściwym organem sądowym, administracyjnym albo organem samorządu zawodowego lub gospodarczego odpowiednio kraju pochodzenia osoby lub kraju, w którym Wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania. Dokument zawierający oświadczenie, o którym mowa w zdaniu poprzedzającym odpowiednio dla ust. 2 pkt. 2, 5, 6 powinien być wystawiony nie wcześniej niż 6 m-cy przed upływem terminu składania ofert, natomiast odpowiednio dla pkt. 3, 4, powinien być wystawione nie wcześniej niż 3 m-ce przed upływem terminu składania ofert).

Dokumenty sporządzone w języku obcym są składane wraz z tłumaczeniem na język polski, poświadczonym przez Wykonawcę.

ZADANIE 3 - O udzielenie zamówienia mogą ubiegać się Wykonawcy, którzy spełniają warunki, dotyczące:

1. Posiadania uprawnień do wykonywania określonej działalności lub czynności, jeżeli przepisy prawa nakładają obowiązek ich posiadania.

Nie dotyczy.

2. Posiadania wiedzy i doświadczenia.

W zakresie spełnienia warunku, wymagane jest: wykonanie w okresie ostatnich 3 lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie: usług polegających na obsłudze laboratoryjnej robót budowlanych na min. 1 zadaniu dotyczącym budowy/ rozbudowy/przebudowy drogi wraz z drogowym obiektem mostowym o wartości obsługi laboratoryjnej minimum 200 000,00 PLN brutto, wraz z załączeniem dokumentów potwierdzających, że usługi te zostały wykonane należycie.

3. Dysponowania odpowiednim potencjałem technicznym.

W zakresie spełniania warunków wymagane jest wykazanie dysponowania n/w sprzętem: urządzenie do badania nośności gruntu, zestaw do badania zagęszczenia gruntu, maszyny wytrzymałościowej do badań próbek betonowych, sprzętu do badania mrozoodporności, wodoprzepuszczalności, nasiąkliwości, sprzętu do pomiaru równości podłużnej, sprzętu do badania cech fizykomechanicznych mieszanek mineralno-bitumicznych oraz wykonanych warstw bitumicznych, sprzętu do badania Pull-off na powierzchniach betonowych i stalowych, aparatu do badania grubości powłok malarskich, aparat do badania spoin elementów stalowych.

4. Dysponowania osobami zdolnymi do wykonania zamówienia.

W zakresie spełnienia warunku wymagane jest:

1) Kierownik zespołu obsługi laboratoryjnej pełniący funkcję koordynatora pracy zespołu winien posiadać następujące kwalifikacje i doświadczenie:

a) wykształcenie wyższe,

b) minimum 3 letnie doświadczenie w wykonywaniu badań w zakresie obsługi laboratoryjnej robót budowlanych objętych przedmiotowym zamówieniem.

2) Pracownicy obsługi laboratoryjnej wykonujący badania:

a) minimum 2 osoby,

b) minimum wykształcenie średnie,

c) minimum 3 letnie doświadczenie w wykonywaniu badań laboratoryjnych robót budowlanych na drogowych obiektach mostowych oraz drogach.

5. Sytuacji ekonomicznej i finansowej.

W zakresie spełnienia warunku wymagane jest: wykazanie, że Wykonawca jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności związanej z przedmiotem zamówienia na kwotę nie mniejszą niż 200 000,00 PLN.

6. Braku podstaw do wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w okolicznościach, o których mowa w art. 24 ust. 1 ustawy.

Ocena spełniania wyżej wymienionych warunków dokonana zostanie zgodnie z formułą: spełnia – nie spełnia, w oparciu o informacje zawarte w oświadczeniach i dokumentach wyszczególnionych w niniejszej Specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Wykaz oświadczeń lub dokumentów, jakie mają dostarczyć wykonawcy w celu potwierdzenia spełniania warunków udziału w postępowaniu.

1. W zakresie wykazania spełniania przez Wykonawcę warunków, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy:

1) oświadczanie o spełnieniu warunków udziału w postępowaniu określonych w art. 22 ust.1 ustawy,

2) wykaz wykonanych usług w zakresie niezbędnym do wykazania spełniania warunku wiedzy i doświadczenia w okresie ostatnich 3 lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie, z podaniem ich wartości, przedmiotu, dat wykonania i odbiorców, oraz załączeniem dokumentu potwierdzającego, że te usługi zostały wykonane należycie,

3) wykaz narzędzi, wyposażenia zakładu i urządzeń technicznych dostępnych wykonawcy usług w celu realizacji zamówienia wraz z informacją o podstawie dysponowania tymi zasobami,

4) wykaz osób, które będą uczestniczyć w wykonaniu zamówienia, w szczególności odpowiedzialnych za świadczenie usług wraz z informacjami na temat ich kwalifikacji zawodowych, doświadczenia i wykształcenia niezbędnych do wykonania zamówienia, a także zakresu wykonywanych przez nie czynności, oraz informacją o podstawie do dysponowania tymi osobami,

5) opłacona polisa, a w przypadku jej braku inny dokument potwierdzający, że Wykonawca jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności związanej z przedmiotem zamówienia,

2. W zakresie potwierdzenia, że Wykonawca nie podlega wykluczeniu na podstawie art. 24 ust. 1 ustawy, należy przedłożyć:

1) oświadczenie, o braku podstaw do wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia na podst. art. 24 ust.1 ustawy,

2) aktualny odpis z właściwego rejestru, jeżeli odrębne przepisy wymagają wpisu do rejestru, w celu wykazania braku podstaw do wykluczenia w oparciu o art. 24 ust. 1 pkt 2 ustawy, wystawiony nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania ofert, a w stosunku do osób fizycznych oświadczenie w zakresie art. 24 ust. 1 pkt 2 ustawy,

3) aktualne zaświadczenie właściwego naczelnika urzędu skarbowego potwierdzającego, że wykonawca nie zalega z opłacaniem podatków, lub zaświadczeń, że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu (wystawione nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania ofert);

4) aktualne zaświadczenia właściwego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego potwierdzającego, że wykonawca nie zalega z opłacaniem składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne, lub zaświadczeń, że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu (wystawione nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania ofert);

5) aktualna informacja z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie określonym w art. 24 ust. 1. pkt 4 - 8 ustawy (wystawiona nie wcześniej niż 6 m-cy przed upływem terminu składania ofert);

6) aktualna informacja z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie określonym w art. 24 ust. 1. pkt 9 ustawy (wystawiona nie wcześniej niż 6 m-cy przed upływem terminu składania ofert).

3. Inne dokumenty:

1) pisemne zobowiązanie innych podmiotów do oddania Wykonawcy do dyspozycji niezbędnych zasobów na okres korzystania z nich przy wykonywaniu zamówienia, jeżeli Wykonawca polega na wiedzy i doświadczeniu, potencjale technicznym, osobach zdolnych do wykonania zamówienia lub zdolności finansowej innych podmiotów, niezależnie od charakteru prawnego łączących go z nim stosunków.

Dokument powinien być załączony w oryginale.

2) dokument ustanawiający reprezentowanie Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia (pełnomocnictwo).

Uwaga:

Powołanie się przez Wykonawcę na doświadczenie podmiotu trzeciego i posiadane przez niego referencje będzie dopuszczalne wyłącznie w sytuacji, gdy ten podmiot będzie brał udział w wykonaniu zamówienia (co do zasady jako podwykonawca).

4. Wykonawca powołujący się przy wykazywaniu spełniania warunków udziału w postępowaniu na zasoby innych podmiotów, które będą brały udział w realizacji części zamówienia na zasadach, określonych w art. 26 ust. 2b ustawy, przedkłada także dokumenty dotyczące tego podmiotu w zakresie wymaganym dla Wykonawcy, tj. dotyczące ust. 2 pkt. 1 - 6.

5. W przypadku złożenia wspólnej oferty przez kilku Wykonawców, Zamawiający dopuści taką ofertę, do której zostanie załączony dokument ustanawiający pełnomocnika do reprezentowania ich w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo reprezentowania w postępowaniu i zawarcia umowy.

1) Oferta wspólna powinna zawierać:

a) oświadczenie wymienione w ust. 1 pkt. 1, powinno być złożone w imieniu wszystkich Wykonawców,

b) dokumenty wymienione w ust. 1 pkt. 2, 3, 4, 5 składa dowolny Wykonawca /Wykonawcy wskazujący spełnianie warunków, spośród Wykonawców składających wspólną ofertę,

c) oświadczenie wymienione w ust. 2 pkt. 1 oraz dokumenty wymienione w ust. 2 pkt. 2 - 6, powinny być złożone przez każdego Wykonawcę.

2) Dokumenty winne być załączone w oryginale lub kserokopii poświadczonej za zgodność z oryginałem przez upełnomocnionego przedstawiciela Wykonawcy.

6. Jeżeli Wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej zamiast dokumentu, o którym mowa w ust. 2 pkt. 2, 3, 4, 6 składa dokument lub dokumenty, wystawione w kraju, w którym ma siedzibę lub miejsce zamieszkania, potwierdzające odpowiednio, że:

a) nie otwarto jego likwidacji ani nie ogłoszono upadłości,

b) nie zalega z uiszczaniem podatków, opłat, składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne albo, że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu,

c) nie orzeczono wobec niego zakazu ubiegania się o zamówienie.

Dokumenty, o których mowa w ust. 2 pkt. 2, 6 powinny być wystawione nie wcześniej niż 6 m-cy przed upływem terminu składania ofert, dokumenty, o których mowa w ust. 2 pkt. 3, 4 powinny być wystawione nie wcześniej niż 3 m-ce przed upływem terminu składania ofert).

Jeżeli Wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej zamiast dokumentu, o którym mowa w ust. 2 pkt. 5, składa zaświadczenie właściwego organu sądowego lub administracyjnego kraju pochodzenia albo zamieszkania osoby, której dokumenty dotyczą, w zakresie określonym w art. 24 ust. 1 pkt. 4-8 ustawy (dokument powinien być wystawiony nie wcześniej niż 6 m-cy przed upływem terminu składania ofert). Jeżeli w kraju pochodzenia osoby lub w kraju, w którym Wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania, nie wydaje się dokumentów, o których mowa w ust. 2 pkt. 2, 3, 4, 5, 6 zastępuje się je dokumentem zawierającym oświadczenie złożone przed notariuszem, właściwym organem sadowym, administracyjnym albo organem samorządu zawodowego lub gospodarczego odpowiednio kraju pochodzenia osoby lub kraju, w którym Wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania.

Dokument zawierający oświadczenie, o którym mowa w zdaniu poprzedzającym odpowiednio dla ust. 2 pkt. 2, 5, 6 powinien być wystawiony nie wcześniej niż 6 m-cy przed upływem terminu składania ofert, natomiast odpowiednio dla pkt. 3, 4, powinien być wystawione nie wcześniej niż 3 m-ce przed upływem terminu składania ofert).

Dokumenty sporządzone w języku obcym są składane wraz z tłumaczeniem na język polski, poświadczonym przez Wykonawcę.

 

 


31/10/2012    S210    Państwa członkowskie - Roboty budowlane - Ogłoszenie o zamówieniu - Procedura otwarta 

I.

II.

III.

IV.

VI.

PL-Białystok: Roboty budowlane w zakresie mostów drogowych

2012/S 210-345433

Ogłoszenie o zamówieniu

Roboty budowlane

Dyrektywa 2004/18/WE

Sekcja I: Instytucja zamawiająca

I.1)Nazwa, adresy i punkty kontaktowe

Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Białymstoku
ul. Elewatorska 6
Osoba do kontaktów: Hanna Sołowianiuk - Kardasz
15-620 Białystok
POLSKA
Tel.: +48 856767139
E-mail: wzp@pzdw.wrotapodlasia.pl
Faks: +48 856767153

Adresy internetowe:

Ogólny adres instytucji zamawiającej: http://bip.pzdw.wrotapodlasia.pl

Więcej informacji można uzyskać pod adresem: Powyższy(-e) punkt(-y) kontaktowy(-e)

Specyfikacje i dokumenty dodatkowe (w tym dokumenty dotyczące dialogu konkurencyjnego oraz dynamicznego systemu zakupów) można uzyskać pod adresem: Powyższy(-e) punkt(-y) kontaktowy(-e)

Oferty lub wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu należy przesyłać na adres: Powyższy(-e) punkt(-y) kontaktowy(-e)

I.2)Rodzaj instytucji zamawiającej

Organ władzy regionalnej lub lokalnej

I.3)Główny przedmiot lub przedmioty działalności

Inny: zarządzanie drogami wojewódzkimi

I.4)Udzielenie zamówienia w imieniu innych instytucji zamawiających

Instytucja zamawiająca dokonuje zakupu w imieniu innych instytucji zamawiających: nie

Sekcja II: Przedmiot zamówienia

II.1)Opis

II.1.1)Nazwa nadana zamówieniu przez instytucję zamawiającą:

Przebudowa mostu przez rzekę Narew k/m Bokiny w ciągu drogi wojewódzkiej Nr 678 na odcinku Kleosin – Sokoły z podziałem na zadania:

Zadanie 1 – Roboty budowlane związane z „Przebudową mostu przez rzekę Narew k/m Bokiny w ciągu drogi wojewódzkiej Nr 678 na odcinku Kleosin – Sokoły”,

Zadanie 2 – Nadzór inwestorski na zadaniu „Przebudowa mostu przez rzekę Narew k/m Bokiny w ciągu drogi wojewódzkiej Nr 678 na odcinku Kleosin – Sokoły”,

Zadanie 3 – Obsługa laboratoryjna na zadaniu „Przebudowa mostu przez rzekę Narew k/m Bokiny w ciągu drogi wojewódzkiej Nr 678 na odcinku Kleosin – Sokoły”.

II.1.2)Rodzaj zamówienia oraz lokalizacja robót budowlanych, miejsce realizacji dostawy lub świadczenia usług

Roboty budowlane
Wykonanie
Główne miejsce lub lokalizacja robót budowlanych, miejsce realizacji dostawy lub świadczenia usług: Droga wojewódzka Nr 678 na odcinku Kleosin - Sokoły k/m Bokiny.

Kod NUTS PL343

II.1.3)Informacje na temat zamówienia publicznego, umowy ramowej lub dynamicznego systemu zakupów (DSZ)

II.1.4)Informacje na temat umowy ramowej

II.1.5)Krótki opis zamówienia lub zakupu

Zadanie 1: Roboty budowlane na zadaniu "Przebudowa mostu przez rzekę Narew k/m Bokiny w ciągu drogi wojewódzkiej Nr 678 na odcinku Kleosin – Sokoły". Zamówienie polega na wymianie konstrukcji ustroju niosącego i częściowej wymianie i rozbudowie konstrukcji podpór z dostosowaniem całości do klasy A wg PN-85/S-10030 wraz ze wzmocnieniem nawierzchni dojazdów na odcinku bezpośrednio sąsiadującym z mostem. Ruch pieszy i rowerowy zostanie odseparowany od jezdni, ale będzie znajdował się w obrębie pomostu obiektu.
Opis zamówienia:
Charakterystyka istniejącego obiektu: most drogowy w ciągu drogi wojewódzkiej Nr 678 w km 19+830. Obiekt siedmioprzęsłowy o schemacie statycznym belki ciągłej. Długość całkowita mostu wynosi 207,70 m. Szerokość całkowita 11,08 m. Rozpiętość teoretyczna przęseł – 29,60 + 30,20 + 30,05 + 30,00 + 29,85 + 29,70 + 27,78 m. Pomost ma przekrój bezkrawężnikowy z jezdnią o szerokości 8 m w świetle taśm barier sprężystych z pasami ruchu pieszego o szerokości 1 m. Podpory pośrednie to filary betonowe posadowione na palach drewnianych. Przyczółki są masywne, żelbetowe.
Charakterystyka obiektu po przebudowie:
Konstrukcja przyczółków zostanie całkowicie wymieniona wraz z fundamentami. Projektowane posadowienie na palach wierconych. Konstrukcja istniejących podpór pośrednich zostanie częściowo wykorzystana. Projektuje się wzmocnienie posadowienia poprzez wykonanie mikropali wierconych. Ruch pieszy i rowerowy zostanie odseparowany od jezdni, ale będzie znajdował się w obrębie pomostu obiektu – projektowany ciąg pieszo-rowerowy o szerokości 2,5 m zostanie wykonany przez poszerzenie istniejącego nasypu po odhumusowaniu skarpy i wykarczowaniu rosnących tam drzew i krzewów. Obiekt zostanie wyposażony w płyty przejściowe. Po przebudowie most będzie posiadał następujące parametry: długość całkowita – 208,18, szerokość całkowita – 11,74. Nośność obiektu zostanie podwyższona do klasy A (500 kN) wg PN-85/S-10030.
Zamówienie obejmuje:
— wykonanie tymczasowej organizacji ruchu na czas prowadzenia robót – wraz z opracowaniem projektu, ustawieniem, utrzymaniem i demontażem oznakowania,
— budowę i demontaż mostu tymczasowego wraz z dojazdami,
— wykonanie rozbiórki wyposażenia mostu i ustroju niosącego,
— wbicie ścianek szczelnych stalowych,
— wykonanie częściowej rozbiórki podpór pośrednich,
— wykonanie mikropali w obrębie filarów,
— wykonanie wzmocnienia i rozbudowy podpór pośrednich,
— wykonanie rozbiórki przyczółków,
— wykonanie pali wierconych w obrębie przyczółków,
— wykonanie nowych przyczółków,
— montaż łożysk,
— montaż konstrukcji stalowej,
— wykonanie zespolonej płyty żelbetowej,
— wykonanie płyt przejściowych,
— wykonanie izolacji,
— wykonanie dylatacji,
— wykonanie odwodnienia z osadnikami i separatorami,
— wykonanie kap chodnikowych z nawierzchniami i krawężnikami,
— montaż barieroporęczy, barier i balustrad,
— zabezpieczenie antykorozyjne konstrukcji stalowej i żelbetowej,
— wykonanie schodów skarpowych i umocnień stożków,
— przebudowę dojazdów do mostu stałego na łącznej długości ok. 560 m wraz ze wzmocnieniem nawierzchni,
— budowę ciągu pieszo - rowerowego i pieszo - jezdnego,
— wykonanie nawierzchni na jezdni oraz ciągu pieszo - jezdnym i pieszo - rowerowym,
— wycinkę drzew i krzewów,
— wykonanie innych robót związanych z realizacją zadania.
Zadanie 2: Nadzór inwestorski na zadaniu: „Przebudowa mostu przez rzekę Narew k/m Bokiny w ciągu drogi wojewódzkiej Nr 678 na odcinku Kleosin – Sokoły”.
Zamówieniem usługi – pełnieniem nadzoru inwestorskiego - objęte zostaną m.in. następujące roboty:
— budowa i demontaż mostu tymczasowego wraz z dojazdami,
— wykonanie rozbiórki wyposażenia mostu i ustroju niosącego,
— wbicie ścianek szczelnych stalowych,
— wykonanie częściowej rozbiórki podpór pośrednich,
— wykonanie mikropali w obrębie filarów,
— wykonanie wzmocnienia i rozbudowy podpór pośrednich,
— wykonanie rozbiórki przyczółków,
— wykonanie pali wierconych w obrębie przyczółków,
— wykonanie nowych przyczółków,
— montaż łożysk,
— montaż konstrukcji stalowej,
— wykonanie zespolonej płyty żelbetowej,
— wykonanie płyt przejściowych,
— wykonanie izolacji,
— wykonanie dylatacji,
— wykonanie odwodnienia z osadnikami i separatorami,
— wykonanie kap chodnikowych z nawierzchniami i krawężnikami,
— montaż barieroporęczy, barier i balustrad,
— zabezpieczenie antykorozyjne konstrukcji stalowej i żelbetowej,
— wykonanie schodów skarpowych i umocnień stożków,
— przebudowę dojazdów do mostu stałego na łącznej długości ok. 560 m wraz ze wzmocnieniem nawierzchni,
— budowę ciągu pieszo - rowerowego i pieszo - jezdnego,
— wykonanie nawierzchni na jezdni oraz ciągu pieszo - jezdnym i pieszo - rowerowym,
— wykonanie innych robót związanych z realizacją zadania.
Szczegółowy zakres rzeczowy robót został określony w dokumentacji projektowej i SST zadania nr 1.
W ramach niniejszego zamówienia nadzór inwestorski obejmuje:
a) nadzór nad robotami mostowymi,
b) nadzór nad robotami drogowymi.
W ramach zamówienia nadzór inwestorski zobowiązany jest do:
a) dokonania analizy dokumentacji wraz z jej weryfikacją,
b) koordynowania prac zespołu nadzorującego, Wykonawcy robót i obsługi laboratoryjnej,
c) pełnienia stałego nadzoru poprzez osoby określone w ofercie, zgodnie z przepisami polskiego prawa i postanowieniami odpowiednich pozwoleń, dokonywanie odbiorów technicznych wykonanych robót,
d) nadzorowania i kontrolowania rozliczenia wykonawcy robót i obsługi laboratoryjnej,
e) monitorowania zgodności wykonywanych robót i usług z wiedzą techniczną, projektami budowlanymi, decyzjami, zatwierdzonymi harmonogramami finansowym i rzeczowo-finansowym,
f) prowadzenie sprawozdawczości kwartalnej obejmującej działania własne, wykonawcy robót i obsługi laboratoryjnej,
g) organizowanie Rad budowy zgodnie z zatwierdzonym harmonogramem i na każde życzenie Zamawiającego,
h) wykonania dokumentacji fotograficznej,
i) organizowania i brania udziału w przeglądach i odbiorach gwarancyjnych.
Zadanie 3: Obsługa laboratoryjna na zadaniu „Przebudowa mostu przez rzekę Narew k/m Bokiny w ciągu drogi wojewódzkiej Nr 678 na odcinku Kleosin – Sokoły”.
Zamówieniem będą objęte badania laboratoryjne na robotach przewidzianych do wykonania w ramach zadania 1 (tj. roboty budowlane na zadaniu: „Przebudowa mostu przez rzekę Narew k/m Bokiny w ciągu drogi woj. Nr 678 na odc. Kleosin – Sokoły”), wykonywane zgodnie z zatwierdzoną dokumentacją techniczną i warunkami umowy zawartej z Wykonawcą robót, obejmujące m.in.:
— budowę i demontaż mostu tymczasowego wraz z dojazdami,
— wykonanie rozbiórki wyposażenia mostu i ustroju niosącego,
— wbicie ścianek szczelnych stalowych,
— wykonanie częściowej rozbiórki podpór pośrednich,
— wykonanie mikropali w obrębie filarów,
— wykonanie wzmocnienia i rozbudowy podpór pośrednich,
— wykonanie rozbiórki przyczółków,
— wykonanie pali wierconych w obrębie przyczółków,
— wykonanie nowych przyczółków,
— montaż łożysk,
— montaż konstrukcji stalowej,
— wykonanie zespolonej płyty żelbetowej,
— wykonanie płyt przejściowych,
— wykonanie izolacji,
— wykonanie dylatacji,
— wykonanie odwodnienia z osadnikami i separatorami,
— wykonanie kap chodnikowych z nawierzchniami i krawężnikami,
— montaż barieroporęczy, barier i balustrad,
— zabezpieczenie antykorozyjne konstrukcji stalowej i żelbetowej,
— wykonanie schodów skarpowych i umocnień stożków,
— przebudowę dojazdów do mostu stałego na łącznej długości ok. 560 m wraz ze wzmocnieniem nawierzchni,
— budowę ciągu pieszo - rowerowego i pieszo - jezdnego,
— wykonanie nawierzchni na jezdni oraz ciągu pieszo - jezdnym i pieszo - rowerowym,
— wykonanie innych robót związanych z realizacją zadania.
Szczegółowy zakres rzeczowy robót został określony w dokumentacji projektowej i SST zadania nr 1.
W ramach niniejszego zamówienia obsługa laboratoryjna obejmuje:
a) branżę mostową,
b) branżę drogową,
c) opracowanie projektu próbnego obciążenia, wykonanie próbnego obciążenia mostu stałego (statycznego i dynamicznego) wraz z wynajęciem samochodów oraz opracowanie wyników wraz z analizą i oceną spełnienia warunków zawartych w projekcie próbnego obciążenia i dokumentacji projektowej na przebudowę mostu oraz wydaniem orzeczenia,
d) wykonanie i rozliczanie wykonanych badań, opiniowanie badań sprawdzających wykonanych przez wykonawcę robót zgodnie z zaleceniem Nadzoru inwestorskiego lub Zamawiającego,
e) udział w przeglądach gwarancyjnych,
f) badania kontrolne i sprawdzające według Szczegółowych Specyfikacji Technicznych,
g) analizę dokumentacji i SST,
h) pomoc w sporządzaniu opinii technologicznej przez Nadzór inwestorski,
i) czynny udział w przeglądach i odbiorach gwarancyjnych w okresie gwarancyjnym obowiązującym dla wykonanych robót.
j) wszystkie badania zlecone przez Nadzór inwestorski.
W ramach wymienionych działań Wykonawca niniejszego zamówienia winien:
a) sprawnie zorganizować pracę,
b) dokonać analizy SST, a w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, za zgodą Nadzoru inwestorskiego i Zamawiającego wprowadzić niezbędną korektę (weryfikację),
c) wykonywać badania laboratoryjne w koordynacji z działaniami Nadzoru inwestorskiego,
d) prowadzić sprawozdawczość kwartalną obejmującą działania własne.

II.1.6)Wspólny Słownik Zamówień (CPV)

45221111, 45233120, 71247000, 73111000

II.1.7)Informacje na temat Porozumienia w sprawie zamówień rządowych (GPA)

Zamówienie jest objęte Porozumieniem w sprawie zamówień rządowych (GPA): tak

II.1.8)Części

To zamówienie podzielone jest na części: tak
Oferty można składać w odniesieniu do tylko jednej części

II.1.9)Informacje o ofertach wariantowych

Dopuszcza się składanie ofert wariantowych: nie

II.2)Wielkość lub zakres zamówienia

II.2.1)Całkowita wielkość lub zakres:

II.2.2)Informacje o opcjach

II.2.3)Informacje o wznowieniach

II.3)Czas trwania zamówienia lub termin realizacji

Rozpoczęcie 31.1.2013. Zakończenie 15.12.2014

Informacje o częściach zamówienia

Część nr: 1 Nazwa: Zadanie 1 – Roboty budowlane związane z „Przebudową mostu przez rzekę Narew k/m Bokiny w ciągu drogi wojewódzkiej Nr 678 na odcinku Kleosin – Sokoły”

1)Krótki opis

Przedmiotem zamówienia jest przebudowa mostu polegająca na wymianie konstrukcji ustroju niosącego i częściowej wymianie i rozbudowie konstrukcji podpór z dostosowaniem całości do klasy A wg PN-85/S-10030 wraz ze wzmocnieniem nawierzchni dojazdów na odcinku bezpośrednio sąsiadującym z mostem. Ruch pieszy i rowerowy zostanie odseparowany od jezdni, ale będzie znajdował się w obrębie pomostu obiektu.
Opis zamówienia:
Charakterystyka istniejącego obiektu:
Most drogowy w ciągu drogi wojewódzkiej Nr 678 w km 19+830. Obiekt siedmioprzęsłowy o schemacie statycznym belki ciągłej. Długość całkowita mostu wynosi 207,70 m. Szerokość całkowita 11,08 m. Rozpiętość teoretyczna przęseł – 29,60 + 30,20 + 30,05 + 30,00 + 29,85 + 29,70 + 27,78 m. Pomost ma przekrój bezkrawężnikowy z jezdnią o szerokości 8 m w świetle taśm barier sprężystych z pasami ruchu pieszego o szerokości 1 m. Podpory pośrednie to filary betonowe posadowione na palach drewnianych. Przyczółki są masywne, żelbetowe.
Charakterystyka obiektu po przebudowie:
Konstrukcja przyczółków zostanie całkowicie wymieniona wraz z fundamentami. Projektowane posadowienie na palach wierconych. Konstrukcja istniejących podpór pośrednich zostanie częściowo wykorzystana. Projektuje się wzmocnienie posadowienia poprzez wykonanie mikropali wierconych. Ruch pieszy i rowerowy zostanie odseparowany od jezdni, ale będzie znajdował się w obrębie pomostu obiektu – projektowany ciąg pieszo-rowerowy o szerokości 2,5 m zostanie wykonany przez poszerzenie istniejącego nasypu po odhumusowaniu skarpy i wykarczowaniu rosnących tam drzew i krzewów. Obiekt zostanie wyposażony w płyty przejściowe. Po przebudowie most będzie posiadał następujące parametry: długość całkowita – 208,18, szerokość całkowita – 11,74. Nośność obiektu zostanie podwyższona do klasy A (500 kN) wg PN-85/S-10030.
Zamówienie obejmuje:
— wykonanie tymczasowej organizacji ruchu na czas prowadzenia robót – wraz z opracowaniem projektu, ustawieniem, utrzymaniem i demontażem oznakowania,
— budowę i demontaż mostu tymczasowego wraz z dojazdami,
— wykonanie rozbiórki wyposażenia mostu i ustroju niosącego,
— wbicie ścianek szczelnych stalowych,
— wykonanie częściowej rozbiórki podpór pośrednich,
— wykonanie mikropali w obrębie filarów,
— wykonanie wzmocnienia i rozbudowy podpór pośrednich,
— wykonanie rozbiórki przyczółków,
— wykonanie pali wierconych w obrębie przyczółków,
— wykonanie nowych przyczółków,
— montaż łożysk,
— montaż konstrukcji stalowej,
— wykonanie zespolonej płyty żelbetowej,
— wykonanie płyt przejściowych,
— wykonanie izolacji,
— wykonanie dylatacji,
— wykonanie odwodnienia z osadnikami i separatorami,
— wykonanie kap chodnikowych z nawierzchniami i krawężnikami,
— montaż barieroporęczy, barier i balustrad,
— zabezpieczenie antykorozyjne konstrukcji stalowej i żelbetowej,
— wykonanie schodów skarpowych i umocnień stożków,
— przebudowę dojazdów do mostu stałego na łącznej długości ok. 560 m wraz ze wzmocnieniem nawierzchni,
— budowę ciągu pieszo - rowerowego i pieszo - jezdnego,
— wykonanie nawierzchni na jezdni oraz ciągu pieszo - jezdnym i pieszo - rowerowym,
— wycinkę drzew i krzewów,
— wykonanie innych robót związanych z realizacją zadania.
Szczegółowy zakres rzeczowy został określony w dokumentacji projektowej i SST.
W kalkulacji wykonania robót należy uwzględnić:
a) wykonanie mapy inwentaryzacji geodezyjnej powykonawczej - należy sporządzić w 5 egzemplarzach oraz w formie elektronicznej w formacie DWG.
b) wykonanie czasowej organizacji ruchu i zabezpieczenie robót – wykonanie projektu, ustawienie oznakowania, utrzymanie i demontaż. Wykonanie i ustawienie dwustronnych tablic informacyjnych i pamiątkowych.
W kosztach robót rozbiórkowych należy uwzględnić:
a) zagospodarowanie gruzu betonowego, bitumicznego i innego (wraz z transportem) w uzgodnieniu z przedstawicielem RDW w Białymstoku i Inspektorem Nadzoru (protokoły odzysku, dokumenty przyjęcia) i udokumentowanie, że materiał został zagospodarowany zgodnie z obowiązującymi przepisami, bądź odwieziony na miejsce do tego przeznaczone. (zgodnie z ustawą o odpadach).
b) materiał z rozbiórki elementów stalowych stanowi odpłatną własność Wykonawcy robót. Ofertową cenę ryczałtową należy pomniejszyć o wycenioną przez Wykonawcę wartość materiału z rozbiórki elementów stalowych.
Planowane roboty będą prowadzone przy całkowitym zamknięciu obiektu dla ruchu kołowego i pieszego. W tym czasie ruch (osobowy i pieszy) będzie odbywał się mostem tymczasowym.
Wykonanie projektu tymczasowej organizacji ruchu oraz oznakowanie dróg objazdowych będzie należało do Wykonawcy robót wyłonionego w drodze przetargu.
Wszelkie pozwolenia, uzgodnienia, itp. dotyczące zatwierdzenia organizacji ruchu na czas prowadzenia robót Wykonawca winien uwzględnić w wycenie.
Materiały i urządzenia, przeznaczone do realizacji zamówienia, powinny odpowiadać co do jakości wymogom wyrobów dopuszczonych do obrotu i stosowania w budownictwie określonym w art. 10 ustawy – Prawo budowlane.
W przypadku, gdy w dokumentacji projektowej zostały wskazane nazwy, znaki towarowe lub typy materiałów czy produktów lub normy, aprobaty, specyfikacje czy systemy, o których mowa w art. 30 ust. 1-3 ustawy z dnia 29.1.2004r. Prawo zamówień publicznych /Dz. U. z 2010r. Nr 113, poz. 759 z późn. zm./, Zamawiający dopuszcza oferowanie za zgodą autora dokumentacji materiałów lub rozwiązań równoważnych pod warunkiem, że zapewnią uzyskanie parametrów technicznych nie gorszych od określonych w dokumentacji.
W przypadku oferowania rozwiązań równoważnych w stosunku do rozwiązań określonych w dokumentacji projektowej, wykonawca zobowiązany jest do wypełnienia wymogu wynikającego z art. 30 ust. 5 ww. ustawy oraz podania wykazu dokumentów potwierdzających ich równoważność takich jak: certyfikaty, aprobaty techniczne, z podaniem nazwy podmiotu wydającego oraz terminu ważności dokumentu.
Wykonawca robót we własnym zakresie w uzgodnieniu z Zamawiającym i właścicielem danego terenu zorganizuje plac i zaplecze budowy. Zamawiający nie zapewnia energii elektrycznej, wody i zaplecza techniczno-biurowego.

2)Wspólny Słownik Zamówień (CPV)

45221111, 45233120, 71247000, 73111000

3)Wielkość lub zakres

4)Informacje o różnych datach dotyczących czasu trwania lub rozpoczęcia/realizacji zamówienia

Rozpoczęcie 31.1.2013. Zakończenie 15.12.2014

5)Informacje dodatkowe na temat części zamówienia

Wykonawca może złożyć ofertę w odniesieniu do jednej tylko części, tj.: na roboty budowlane lub nadzór inwestorski lub obsługę laboratoryjną.

Część nr: 2 Nazwa: Zadanie 2 – Nadzór inwestorski na zadaniu „Przebudowa mostu przez rzekę Narew k/m Bokiny w ciągu drogi wojewódzkiej Nr 678 na odcinku Kleosin – Sokoły”

1)Krótki opis

Zamówieniem usługi – pełnieniem nadzoru inwestorskiego - objęte zostaną m.in. następujące roboty:
— budowa i demontaż mostu tymczasowego wraz z dojazdami,
— wykonanie rozbiórki wyposażenia mostu i ustroju niosącego,
— wbicie ścianek szczelnych stalowych,
— wykonanie częściowej rozbiórki podpór pośrednich,
— wykonanie mikropali w obrębie filarów,
— wykonanie wzmocnienia i rozbudowy podpór pośrednich,
— wykonanie rozbiórki przyczółków,
— wykonanie pali wierconych w obrębie przyczółków,
— wykonanie nowych przyczółków,
— montaż łożysk,
— montaż konstrukcji stalowej,
— wykonanie zespolonej płyty żelbetowej,
— wykonanie płyt przejściowych,
— wykonanie izolacji,
— wykonanie dylatacji,
— wykonanie odwodnienia z osadnikami i separatorami,
— wykonanie kap chodnikowych z nawierzchniami i krawężnikami,
— montaż barieroporęczy, barier i balustrad,
— zabezpieczenie antykorozyjne konstrukcji stalowej i żelbetowej,
— wykonanie schodów skarpowych i umocnień stożków,
— przebudowę dojazdów do mostu stałego na łącznej długości ok. 560 m wraz ze wzmocnieniem nawierzchni,
— budowę ciągu pieszo - rowerowego i pieszo - jezdnego,
— wykonanie nawierzchni na jezdni oraz ciągu pieszo - jezdnym i pieszo - rowerowym,
— wykonanie innych robót związanych z realizacją zadania.
Szczegółowy zakres rzeczowy robót został określony w dokumentacji projektowej i SST zadania nr 1.
W ramach niniejszego zamówienia nadzór inwestorski obejmuje:
a) nadzór nad robotami mostowymi,
b) nadzór nad robotami drogowymi.
W ramach zamówienia nadzór inwestorski zobowiązany jest do:
a) dokonania analizy dokumentacji wraz z jej weryfikacją,
b) koordynowania prac zespołu nadzorującego, Wykonawcy robót i obsługi laboratoryjnej,
c) pełnienia stałego nadzoru poprzez osoby określone w ofercie, zgodnie z przepisami polskiego prawa i postanowieniami odpowiednich pozwoleń, dokonywania odbiorów technicznych wykonanych robót,
d) nadzorowania i kontrolowania rozliczenia wykonawcy robót i obsługi laboratoryjnej,
e) monitorowania zgodności wykonywanych robót i usług z wiedzą techniczną, projektami budowlanymi, decyzjami, zatwierdzonymi harmonogramami finansowym i rzeczowo-finansowym,
f) prowadzenie sprawozdawczości kwartalnej obejmującej działania własne, wykonawcy robót i obsługi laboratoryjnej,
g) organizowanie Rad budowy zgodnie z zatwierdzonym harmonogramem i na każde życzenie Zamawiającego,
h) wykonania dokumentacji fotograficznej,
i) organizowania i brania udziału w przeglądach i odbiorach gwarancyjnych.

2)Wspólny Słownik Zamówień (CPV)

45221111, 45233120, 71247000, 73111000

3)Wielkość lub zakres

4)Informacje o różnych datach dotyczących czasu trwania lub rozpoczęcia/realizacji zamówienia

Rozpoczęcie 31.1.2013. Zakończenie 15.12.2014

5)Informacje dodatkowe na temat części zamówienia

Wykonawca może złożyć ofertę w odniesieniu do jednej tylko części, tj.: na roboty budowlane lub nadzór inwestorski lub obsługę laboratoryjną.

Część nr: 3 Nazwa: Zadanie 3 – Obsługa laboratoryjna na zadaniu „Przebudowa mostu przez rzekę Narew k/m Bokiny w ciągu drogi wojewódzkiej Nr 678 na odcinku Kleosin – Sokoły”.

1)Krótki opis

Zamówieniem będą objęte badania laboratoryjne na robotach przewidzianych do wykonania w ramach zadania 1 (tj. roboty budowlane na zadaniu: „Przebudowa mostu przez rzekę Narew k/m Bokiny w ciągu drogi woj. Nr 678 na odc. Kleosin – Sokoły”), wykonywane zgodnie z zatwierdzoną dokumentacją techniczną i warunkami umowy zawartej z Wykonawcą robót, obejmujące m.in.:
— budowę i demontaż mostu tymczasowego wraz z dojazdami,
— wykonanie rozbiórki wyposażenia mostu i ustroju niosącego,
— wbicie ścianek szczelnych stalowych,
— wykonanie częściowej rozbiórki podpór pośrednich,
— wykonanie mikropali w obrębie filarów,
— wykonanie wzmocnienia i rozbudowy podpór pośrednich,
— wykonanie rozbiórki przyczółków,
— wykonanie pali wierconych w obrębie przyczółków,
— wykonanie nowych przyczółków,
— montaż łożysk,
— montaż konstrukcji stalowej,
— wykonanie zespolonej płyty żelbetowej,
— wykonanie płyt przejściowych,
— wykonanie izolacji,
— wykonanie dylatacji,
— wykonanie odwodnienia z osadnikami i separatorami,
— wykonanie kap chodnikowych z nawierzchniami i krawężnikami,
— montaż barieroporęczy, barier i balustrad,
— zabezpieczenie antykorozyjne konstrukcji stalowej i żelbetowej,
— wykonanie schodów skarpowych i umocnień stożków,
— przebudowę dojazdów do mostu stałego na łącznej długości ok. 560 m wraz ze wzmocnieniem nawierzchni,
— budowę ciągu pieszo - rowerowego i pieszo - jezdnego,
— wykonanie nawierzchni na jezdni oraz ciągu pieszo - jezdnym i pieszo - rowerowym,
— wykonanie innych robót związanych z realizacją zadania.
Szczegółowy zakres rzeczowy robót został określony w dokumentacji projektowej i SST zadania nr 1.
W ramach niniejszego zamówienia obsługa laboratoryjna obejmuje:
a) branżę mostową,
b) branżę drogową,
c) opracowanie projektu próbnego obciążenia, wykonanie próbnego obciążenia mostu stałego (statycznego i dynamicznego) wraz z wynajęciem samochodów oraz opracowanie wyników wraz z analizą i oceną spełnienia warunków zawartych w projekcie próbnego obciążenia i dokumentacji projektowej na przebudowę mostu oraz wydaniem orzeczenia,
d) wykonanie i rozliczanie wykonanych badań, opiniowanie badań sprawdzających wykonanych przez wykonawcę robót zgodnie z zaleceniem Nadzoru inwestorskiego lub Zamawiającego,
e) udział w przeglądach gwarancyjnych,
f) badania kontrolne i sprawdzające według Szczegółowych Specyfikacji Technicznych,
g) analizę dokumentacji i SST,
h) pomoc w sporządzaniu opinii technologicznej przez Nadzór inwestorski,
i) czynny udział w przeglądach i odbiorach gwarancyjnych w okresie gwarancyjnym obowiązującym dla wykonanych robót.
j) wszystkie badania zlecone przez Nadzór inwestorski.
4) W ramach wymienionych działań Wykonawca niniejszego zamówienia winien:
a) sprawnie zorganizować pracę,
b) dokonać analizy SST, a w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, za zgodą Nadzoru inwestorskiego i Zamawiającego wprowadzić niezbędną korektę (weryfikację),
c) wykonywać badania laboratoryjne w koordynacji z działaniami Nadzoru inwestorskiego,
d) prowadzić sprawozdawczość kwartalną obejmującą działania własne.

2)Wspólny Słownik Zamówień (CPV)

45221111, 45233120, 71247000, 73111000

3)Wielkość lub zakres

4)Informacje o różnych datach dotyczących czasu trwania lub rozpoczęcia/realizacji zamówienia

Rozpoczęcie 31.1.2013. Zakończenie 15.12.2014

5)Informacje dodatkowe na temat części zamówienia

Wykonawca może złożyć ofertę w odniesieniu do jednej tylko części, tj.: na roboty budowlane lub nadzór inwestorski lub obsługę laboratoryjną.

Sekcja III: Informacje o charakterze prawnym, ekonomicznym, finansowym i technicznym

III.1)Warunki dotyczące zamówienia

III.1.1)Wymagane wadia i gwarancje:

Zadanie 1 - 250 000 PLN zadanie 2 - 5 000 PLN zadanie 3 - 5 000 PLN.
Wyłoniony w postępowaniu Wykonawca przed podpisaniem umowy zobowiązany będzie do wniesienia zabezpieczenia należytego wykonania umowy. Wykonawca udziela zamawiajacemu 5 letniej gwarancji jakości na roboty budowlane.

III.1.2)Główne warunki finansowe i uzgodnienia płatnicze i/lub odniesienie do odpowiednich przepisów je regulujących:

Zamówienie jest dofinansowane ze środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013.

III.1.3)Forma prawna, jaką musi przyjąć grupa wykonawców, której zostanie udzielone zamówienie:

W przypadku Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia Wykonawcy winni ustanowić pełnomocnika do reprezentowania ich w postępowaniu albo reprezentowania w postępowaniu i zawarcia umowy w sprawie niniejszego zamówienia, zgodnie z art. 23 ustawy z dnia 29.1.2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2010r. Nr 113, poz. 759 z późn. zmianami).

III.1.4)Inne szczególne warunki

Wykonanie zamówienia podlega szczególnym warunkom: tak
Opis szczególnych warunków: Zamawiający dopuszcza wykonanie przedmiotu zamówienia przy udziale podwykonawców. Zamówienie będzie realizowane zgodnie z prawem polskim, w szczególności z ustawą Prawo budowlane. Wykonawca robót musi zapewnić wykonanie robót zgodnie z prawem polskim, w szczególności z przepisami techniczno - budowlanymi, przepisami dotyczącymi samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie oraz przepisami dotyczacymi wyrobów, materiałów stosowanych w budownictwie.

III.2)Warunki udziału

III.2.1)Sytuacja podmiotowa wykonawców, w tym wymogi związane z wpisem do rejestru zawodowego lub handlowego

Informacje i formalności konieczne do dokonania oceny spełniania wymogów: Zadanie 1 - O udzielenie zamówienia mogą ubiegać się Wykonawcy, którzy spełniają warunki, dotyczące:
1. Posiadania uprawnień do wykonywania określonej działalności lub czynności, jeżeli przepisy prawa nakładają obowiązek ich posiadania.
Nie dotyczy.
2. Posiadania wiedzy i doświadczenia.
W zakresie spełnienia warunku, wymagane jest:
Wykazanie wykonanych w okresie ostatnich 5 lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie: min. 1 zadanie polegające na budowie/przebudowie/rozbudowie drogowego obiektu mostowego (zgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 30.5.2000r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogowe obiekty inżynierskie i ich usytuowanie, Dz. U. z 2000r., nr 63, poz. 735 z późn. zm.), o długości min. 50,00 m (długość zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 16.2.2005r. w sprawie sposobu numeracji i ewidencji dróg publicznych, obiektów mostowych, tuneli, przepustów i promów oraz rejestru numerów nadanych drogom, obiektom mostowym i tunelom, Dz.U. z 2005r., Nr 67, poz. 582 z późn. zm.) w ciągu drogi publicznej (zgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2.3.1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie, Dz.U. z 1999 r., nr 43, poz. 430 z późn. zm.) i wartości nie mniejszej niż 5 000 000,00 PLN brutto, wraz z potwierdzeniem, że roboty zostały wykonane zgodnie z zasadami sztuki budowlanej i prawidłowo ukończone.
3. Dysponowania odpowiednim potencjałem technicznym.
W zakresie spełniania warunków wymagane jest wykazanie:
1) Wytwórni mas bitumicznych o wydajności min. 100 ton/godz. – (należy podać informację o sposobie dysponowania).
2) Wytwórni betonu produkująca beton klasy C 25/30 ÷ C 35/45 na kruszywie skalnym łamanym – (należy podać informację o sposobie dysponowania).
3) Laboratorium – (należy podać informację o sposobie dysponowania).
4. Dysponowania osobami zdolnymi do wykonania zamówienia.
W zakresie spełnienia warunku wymagane jest:
1) Kierownik budowy winien:
a) posiadać uprawnienia budowlane pozwalające na pełnienie samodzielnej funkcji kierownika budowy do realizacji zadania objętego niniejszym zamówieniem, min. 5 lat doświadczenia z uprawnieniami,
b) wykazać pełnienie funkcji kierownika budowy lub kierownika robót na zrealizowanym i rozliczonym min. 1 zadaniu związanym z budową/przebudową/rozbudową drogowego obiektu mostowego (zgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 30.5.2000 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogowe obiekty inżynierskie i ich usytuowanie, Dz. U. z 2000r., nr 63, poz. 735 z późn. zm.) o długości min. 50,00 m (długość zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 16.2.2005r. w sprawie sposobu numeracji i ewidencji dróg publicznych, obiektów mostowych, tuneli, przepustów i promów oraz rejestru numerów nadanych drogom, obiektom mostowym i tunelom, Dz.U. z 2005 r., Nr 67, poz. 582 z późn. zm.) w ciągu drogi publicznej (zgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2.3.1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie, Dz. U. z 1999r., nr 43, poz. 430 z późn. zm.), o wartości nie mniejszej niż 5 000 000,00 PLN brutto.
2) Kierownik robót mostowych winien:
a) posiadać uprawnienia budowlane pozwalające na pełnienie samodzielnej funkcji w budownictwie do realizacji robót mostowych na zadaniu objętym niniejszym zamówieniem, min. 3 lata doświadczenia z uprawnieniami,
b) wykazać pełnienie funkcji kierownika budowy lub robót na zrealizowanym i rozliczonym min. 1 zadaniu związanym z budową/przebudową/rozbudową drogowego obiektu mostowego (zgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 30.5.2000 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogowe obiekty inżynierskie i ich usytuowanie, Dz. U. z 2000r., nr 63, poz. 735 z późn. zm.), o długości min. 20,00 m (długość zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 16.2.2005r. w sprawie sposobu numeracji i ewidencji dróg publicznych, obiektów mostowych, tuneli, przepustów i promów oraz rejestru numerów nadanych drogom, obiektom mostowym i tunelom, Dz.U. z 2005 r., Nr 67, poz. 582 z późn. zm.) i wartości nie mniejszej niż 2 000 000,00 PLN brutto.
3) Kierownik robót drogowych winien:
a) posiadać uprawnienia budowlane pozwalające na pełnienie samodzielnej funkcji w budownictwie do realizacji robót drogowych na zadaniu objętym niniejszym zamówieniem, min. 3 lata doświadczenia z uprawnieniami,
b) wykazać pełnienie funkcji kierownika budowy lub robót na zrealizowanym i rozliczonym min. 1 zadaniu związanym z budową/przebudową/rozbudową dróg publicznych (zgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2.3.1999r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie, Dz. U. z 1999r., nr 43, poz. 430 z późn. zm.) o długości min. 0,5 km.
Zamawiający dopuszcza łączenie funkcji Kierownika robót mostowych z funkcją Kierownika robót drogowych i sprawowanie ich przez jedną osobę, o ile spełnione będą wszystkie stawiane wymagania.
4) Geodeta winien:
a) posiadać uprawnienia w zakresie:
— geodezyjnych pomiarów sytuacyjno-wysokościowych, realizacyjnych i inwentaryzacyjnych,
— rozgraniczenia i podziałów nieruchomości (gruntów) oraz sporządzania dokumentacji do celów prawnych,
— geodezyjnej obsługi inwestycji.
5. Sytuacji ekonomicznej i finansowej.
W zakresie spełnienia warunku wymagane jest posiadanie środków finansowych lub zdolności kredytowej w wysokości nie mniejszej niż 5 000 000,00 PLN.
5. Braku podstaw do wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w okolicznościach, o których mowa w art. 24 ust. 1 ustawy.
Ocena spełniania wyżej wymienionych warunków dokonana zostanie zgodnie z formułą: spełnia – nie spełnia, w oparciu o informacje zawarte w oświadczeniach i dokumentach wyszczególnionych w niniejszej Specyfikacji istotnych warunków zamówienia.
Wykaz oświadczeń lub dokumentów, jakie mają dostarczyć Wykonawcy w celu potwierdzenia spełniania warunków udziału w postępowaniu.
1. W zakresie wykazania spełniania przez Wykonawcę warunków, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy:
1) oświadczanie o spełnieniu warunków udziału w postępowaniu określonych w art. 22 ust.1 ustawy,
2) wykaz robót budowlanych w zakresie niezbędnym do wykazania spełniania warunku wiedzy i doświadczenia, wykonanych w okresie ostatnich 5 lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie, z podaniem ich rodzaju i wartości, dat i miejsca wykonania z załączeniem dokumentów potwierdzających, że roboty te zostały wykonane zgodnie z zasadami sztuki budowlanej i prawidłowo ukończone,
3) wykaz narzędzi, wyposażenia zakładu i urządzeń technicznych dostępnych wykonawcy usług lub robót budowlanych w celu realizacji zamówienia wraz z informacją o podstawie dysponowania tymi zasobami,
4) wykaz osób, które będą uczestniczyć w wykonaniu zamówienia, w szczególności odpowiedzialnych za kierowanie robotami budowlanymi wraz z informacjami na temat ich kwalifikacji zawodowych, doświadczenia i wykształcenia niezbędnych do wykonania zamówienia, a także zakresu wykonywanych przez nie czynności, oraz informacją o podstawie do dysponowania tymi osobami,
5) oświadczenie, że osoby, które będą uczestniczyć w wykonywaniu zamówienia, posiadają wymagane uprawnienia, jeżeli ustawy nakładają obowiązek posiadania takich uprawnień,
6) informacja banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, w których Wykonawca posiada rachunek, potwierdzającej wysokość posiadanych środków finansowych lub zdolność kredytową wykonawcy (wystawiona nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania ofert).
2. W zakresie potwierdzenia, że Wykonawca nie podlega wykluczeniu na podstawie art. 24 ust. 1 ustawy, należy przedłożyć:
1) oświadczenie, o braku podstaw do wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia na podst. art. 24 ust.1 ustawy,
2) aktualny odpis z właściwego rejestru, jeżeli odrębne przepisy wymagają wpisu do rejestru, w celu wykazania braku podstaw do wykluczenia w oparciu o art. 24 ust. 1 pkt 2 ustawy, wystawiony nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania ofert, a w stosunku do osób fizycznych oświadczenie w zakresie art. 24 ust. 1 pkt 2 ustawy,
3) aktualne zaświadczenie właściwego naczelnika urzędu skarbowego potwierdzającego, że wykonawca nie zalega z opłacaniem podatków, lub zaświadczeń, że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu (wystawione nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania ofert);
4) aktualne zaświadczenia właściwego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego potwierdzającego, że wykonawca nie zalega z opłacaniem składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne, lub zaświadczeń, że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu (wystawione nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania ofert);
5) aktualna informacja z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie określonym w art. 24 ust. 1. pkt 4 - 8 ustawy (wystawiona nie wcześniej niż 6 m-cy przed upływem terminu składania ofert);
6) aktualna informacja z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie określonym w art. 24 ust. 1. pkt 9 ustawy (wystawiona nie wcześniej niż 6 m-cy przed upływem terminu składania ofert).
3. Inne dokumenty:
1) pisemne zobowiązanie innych podmiotów do oddania Wykonawcy do dyspozycji niezbędnych zasobów na okres korzystania z nich przy wykonywaniu zamówienia, jeżeli Wykonawca polega na wiedzy i doświadczeniu, potencjale technicznym, osobach zdolnych do wykonania zamówienia lub zdolności finansowej innych podmiotów, niezależnie od charakteru prawnego łączących go z nim stosunków.
Dokument powinien być załączony w oryginale.
2) dokument ustanawiający reprezentowanie Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia (pełnomocnictwo).
Uwaga:
Powołanie się przez Wykonawcę na doświadczenie podmiotu trzeciego i posiadane przez niego referencje będzie dopuszczalne wyłącznie w sytuacji, gdy ten podmiot będzie brał udział w wykonaniu zamówienia (co do zasady jako podwykonawca).
4. Wykonawca powołujący się przy wykazywaniu spełniania warunków udziału w postępowaniu na zasoby innych podmiotów, które będą brały udział w realizacji części zamówienia na zasadach, określonych w art. 26 ust. 2b ustawy, przedkłada także dokumenty dotyczące tego podmiotu w zakresie wymaganym dla Wykonawcy, tj. dotyczące ust. 2 pkt. 1 - 6.
5. W przypadku złożenia wspólnej oferty przez kilku Wykonawców, Zamawiający dopuści taką ofertę, do której zostanie załączony dokument ustanawiający pełnomocnika do reprezentowania ich w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo reprezentowania w postępowaniu i zawarcia umowy.
1) Oferta wspólna powinna zawierać:
a) oświadczenie wymienione w ust. 1 pkt. 1, powinno być złożone w imieniu wszystkich Wykonawców,
b) dokumenty wymienione w ust. 1 pkt. 2, 3, 4, 5, 6, składa dowolny Wykonawca /Wykonawcy wskazujący spełnianie warunków, spośród Wykonawców składających wspólną ofertę,
c) oświadczenie wymienione w ust. 2 pkt. 1 oraz dokumenty wymienione w ust. 2 pkt. 2 - 6, powinny być złożone przez każdego Wykonawcę.
2) Dokumenty winne być załączone w oryginale lub kserokopii poświadczonej za zgodność z oryginałem przez upełnomocnionego przedstawiciela Wykonawcy.
6. Jeżeli Wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej zamiast dokumentu, o którym mowa w ust. 2 pkt. 2, 3, 4, 6 składa dokument lub dokumenty, wystawione w kraju, w którym ma siedzibę lub miejsce zamieszkania, potwierdzające odpowiednio, że:
a) nie otwarto jego likwidacji ani nie ogłoszono upadłości,
b) nie zalega z uiszczaniem podatków, opłat, składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne albo że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu,
c) nie orzeczono wobec niego zakazu ubiegania się o zamówienie.
(Dokumenty, o których mowa w ust. 2 pkt. 2, 6 powinny być wystawione nie wcześniej niż 6 m-cy przed upływem terminu składania ofert, dokumenty, o których mowa w ust. 2 pkt. 3, 4 powinny być wystawione nie wcześniej niż 3 m-ce przed upływem terminu składania ofert).
Jeżeli Wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej zamiast dokumentu, o którym mowa w ust. 2 pkt. 5, składa zaświadczenie właściwego organu sądowego lub administracyjnego kraju pochodzenia albo zamieszkania osoby, której dokumenty dotyczą, w zakresie określonym w art. 24 ust. 1 pkt. 4-8 ustawy (dokument powinien być wystawiony nie wcześniej niż 6 m-cy przed upływem terminu składania ofert). Jeżeli w kraju pochodzenia osoby lub w kraju, w którym Wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania, nie wydaje się dokumentów, o których mowa w ust. 2 pkt. 2, 3, 4, 5, 6 zastępuje się je dokumentem zawierającym oświadczenie złożone przed notariuszem, właściwym organem sadowym, administracyjnym albo organem samorządu zawodowego lub gospodarczego odpowiednio kraju pochodzenia osoby lub kraju, w którym Wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania.
Dokument zawierający oświadczenie, o którym mowa w zdaniu poprzedzającym odpowiednio dla ust. 2 pkt. 2, 5, 6, powinien być wystawiony nie wcześniej niż 6 m-cy przed upływem terminu składania ofert, natomiast odpowiednio dla pkt. 3, 4, powinien być wystawione nie wcześniej niż 3 m-ce przed upływem terminu składania ofert).
Dokumenty sporządzone w języku obcym są składane wraz z tłumaczeniem na język polski, poświadczonym przez Wykonawcę.
Zadanie 2 - O udzielenie zamówienia mogą ubiegać się Wykonawcy, którzy spełniają warunki, dotyczące:
1. Posiadania uprawnień do wykonywania określonej działalności lub czynności, jeżeli przepisy prawa nakładają obowiązek ich posiadania.
Nie dotyczy.
2. Posiadania wiedzy i doświadczenia.
W zakresie spełnienia warunku, wymagane jest wykonanie w okresie ostatnich 3 lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy w tym okresie:
— min. 1 zamówienie polegające na pełnieniu nadzoru inwestorskiego na zadaniu związanym z budową/rozbudową/przebudową drogowego obiektu mostowego (w rozumieniu rozporządzenia ministra transportu i gospodarki morskiej z dnia 30.5.2000 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogowe obiekty inżynierskie i ich usytuowanie) długości min. 50 m (długość zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 16.2.2005r. w sprawie sposobu numeracji i ewidencji dróg publicznych, obiektów mostowych, tuneli, przepustów i promów oraz rejestru numerów nadanych drogom, obiektom mostowym i tunelom Dz. U. z 2005r, Nr 67, poz.582) w ciągu drogi publicznej (w rozumieniu rozporządzenia ministra transportu i gospodarki morskiej z dnia 2.3.1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie), o wartości robót min. 5 000 000,00 PLN (brutto).
LUB.
— min. 1 zamówienie polegające na pełnieniu nadzoru inwestorskiego na zadaniu związanym z budową/przebudową drogi publicznej (w rozumieniu rozporządzenia ministra transportu i gospodarki morskiej z dnia 2.3.1999r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie) klasy min. Z wraz z budową/przebudową/rozbudową drogowego obiektu mostowego o długości min. 50 m o wartości robót nie mniejszej niż 20 000 000,00 PLN (brutto), wraz z załączeniem dokumentów potwierdzających, że nadzór ten został wykonany należycie.
3. Dysponowania odpowiednim potencjałem technicznym.
Nie dotyczy.
4. Dysponowania osobami zdolnymi do wykonania zamówienia.
W zakresie spełnienia warunku wymagane jest wskazanie:
1) Kierownik zespołu nadzorującego - Inspektor nadzoru robót mostowych winien:
a) posiadać uprawnienia budowlane pozwalające na pełnienie samodzielnej funkcji inspektora nadzoru do realizacji zadania objętego niniejszym zamówieniem, min. 5 lat doświadczenia z uprawnieniami,
b) wykazać pełnienie funkcji inspektora nadzoru / kierownika budowy / kierownika robót na wykonanym i rozliczonym min. 1 zadaniu polegającym na budowie/rozbudowie/przebudowie drogowego obiektu mostowego o długości min. 50 m (długość zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 16.2.2005r. w sprawie sposobu numeracji i ewidencji dróg publicznych, obiektów mostowych, tuneli, przepustów i promów oraz rejestru numerów nadanych drogom, obiektom mostowym i tunelom Dz. U. z 2005r, Nr 67, poz.582) i wartości robót min. 5 000 000,00 PLN (brutto)
LUB min. 1 zadanie polegające na budowie/przebudowie/rozbudowie drogi publicznej (w rozumieniu rozporządzenia ministra transportu i gospodarki morskiej z dnia 2.3.1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie) klasy min. Z wraz z budową/przebudową/rozbudową drogowego obiektu mostowego o długości min. 50 m o wartości robót nie mniejszej niż 20 000 000,00 PLN (brutto).
2) Inspektor nadzoru robót drogowych winien:
a) posiadać uprawnienia budowlane pozwalające na pełnienie samodzielnej funkcji inspektora nadzoru do realizacji zadania objętego niniejszym zamówieniem, min. 3 lata doświadczenia z uprawnieniami,
b) wykazać pełnienie funkcji inspektora nadzoru / kierownika budowy / kierownika robót na wykonanym i rozliczonym min. 1 zadaniu polegające na budowie/przebudowie/rozbudowie drogi publicznej (w rozumieniu rozporządzenia ministra transportu i gospodarki morskiej z dnia 2.3.1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie) klasy min. Z, o długości min. 0,5 km.
Zamawiający dopuszcza łączenie funkcji Inspektora nadzoru robót mostowych i Inspektora nadzoru robót drogowych, o ile spełnione będą wszystkie stawiane wymagania.
5. Sytuacji ekonomicznej i finansowej.
W zakresie spełnienia warunku wymagane jest:
Wykazanie, że Wykonawca jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności związanej z przedmiotem zamówienia na kwotę nie mniejszą niż 500 000 PLN.
6. Braku podstaw do wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w okolicznościach, o których mowa w art. 24 ust. 1 ustawy.
Ocena spełniania wyżej wymienionych warunków dokonana zostanie zgodnie z formułą: spełnia – nie spełnia, w oparciu o informacje zawarte w oświadczeniach i dokumentach wyszczególnionych w niniejszej Specyfikacji istotnych warunków zamówienia.
Wykaz oświadczeń lub dokumentów, jakie mają dostarczyć wykonawcy w celu potwierdzenia spełniania warunków udziału w postępowaniu.
1. W zakresie wykazania spełniania przez Wykonawcę warunków, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy:
1) oświadczanie o spełnieniu warunków udziału w postępowaniu określonych w art. 22 ust.1 ustawy,
2) wykaz wykonanych usług w zakresie niezbędnym do wykazania spełniania warunku wiedzy i doświadczenia w okresie ostatnich 3 lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie, z podaniem ich wartości, przedmiotu, dat wykonania i odbiorców, oraz załączeniem dokumentu potwierdzającego, że te usługi zostały wykonane należycie,
3) wykaz osób, które będą uczestniczyć w wykonaniu zamówienia, w szczególności odpowiedzialnych za świadczenie usług wraz z informacjami na temat ich kwalifikacji zawodowych, doświadczenia i wykształcenia niezbędnych do wykonania zamówienia, a także zakresu wykonywanych przez nie czynności, oraz informacją o podstawie do dysponowania tymi osobami,
4) oświadczenie, że osoby, które będą uczestniczyć w wykonywaniu zamówienia, posiadają wymagane uprawnienia, jeżeli ustawy nakładają obowiązek posiadania takich uprawnień,
5) opłacona polisa, a w przypadku jej braku inny dokument potwierdzający, że Wykonawca jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności związanej z przedmiotem zamówienia,
2. W zakresie potwierdzenia, że Wykonawca nie podlega wykluczeniu na podstawie art. 24 ust. 1 ustawy, należy przedłożyć:
1) oświadczenie, o braku podstaw do wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia na podst. art. 24 ust.1 ustawy,
2) aktualny odpis z właściwego rejestru, jeżeli odrębne przepisy wymagają wpisu do rejestru, w celu wykazania braku podstaw do wykluczenia w oparciu o art. 24 ust. 1 pkt 2 ustawy, wystawiony nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania ofert, a w stosunku do osób fizycznych oświadczenie w zakresie art. 24 ust. 1 pkt 2 ustawy,
3) aktualne zaświadczenie właściwego naczelnika urzędu skarbowego potwierdzającego, że wykonawca nie zalega z opłacaniem podatków, lub zaświadczeń, że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu (wystawione nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania ofert);
4) aktualne zaświadczenia właściwego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego potwierdzającego, że wykonawca nie zalega z opłacaniem składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne, lub zaświadczeń, że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu (wystawione nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania ofert);
5) aktualna informacja z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie określonym w art. 24 ust. 1. pkt 4 - 8 ustawy (wystawiona nie wcześniej niż 6 m-cy przed upływem terminu składania ofert);
6) aktualna informacja z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie określonym w art. 24 ust. 1. pkt 9 ustawy (wystawiona nie wcześniej niż 6 m-cy przed upływem terminu składania ofert).
3. Inne dokumenty:
1) pisemne zobowiązanie innych podmiotów do oddania Wykonawcy do dyspozycji niezbędnych zasobów na okres korzystania z nich przy wykonywaniu zamówienia, jeżeli Wykonawca polega na wiedzy i doświadczeniu, potencjale technicznym, osobach zdolnych do wykonania zamówienia lub zdolności finansowej innych podmiotów, niezależnie od charakteru prawnego łączących go z nim stosunków.
Dokument powinien być załączony w oryginale.
2) dokument ustanawiający reprezentowanie Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia (pełnomocnictwo).
Uwaga:
Powołanie się przez Wykonawcę na doświadczenie podmiotu trzeciego i posiadane przez niego referencje będzie dopuszczalne wyłącznie w sytuacji, gdy ten podmiot będzie brał udział w wykonaniu zamówienia (co do zasady jako podwykonawca).
4. Wykonawca powołujący się przy wykazywaniu spełniania warunków udziału w postępowaniu na zasoby innych podmiotów, które będą brały udział w realizacji części zamówienia na zasadach, określonych w art. 26 ust. 2b ustawy, przedkłada także dokumenty dotyczące tego podmiotu w zakresie wymaganym dla Wykonawcy, tj. dotyczące ust. 2 pkt. 1 - 6.
5. W przypadku złożenia wspólnej oferty przez kilku Wykonawców, Zamawiający dopuści taką ofertę, do której zostanie załączony dokument ustanawiający pełnomocnika do reprezentowania ich w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo reprezentowania w postępowaniu i zawarcia umowy.
1) Oferta wspólna powinna zawierać:
a) oświadczenie wymienione w ust. 1 pkt. 1, powinno być złożone w imieniu wszystkich Wykonawców,
b) dokumenty wymienione w ust. 1 pkt. 2, 3, 4, 5 składa dowolny Wykonawca /Wykonawcy wskazujący spełnianie warunków, spośród Wykonawców składających wspólną ofertę,
c) oświadczenie wymienione w ust. 2 pkt. 1 oraz dokumenty wymienione w ust. 2 pkt. 2 - 6, powinny być złożone przez każdego Wykonawcę.
2) Dokumenty winne być załączone w oryginale lub kserokopii poświadczonej za zgodność z oryginałem przez upełnomocnionego przedstawiciela Wykonawcy.
6. Jeżeli Wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej zamiast dokumentu, o którym mowa w ust. 2 pkt. 2, 3, 4, 6 składa dokument lub dokumenty, wystawione w kraju, w którym ma siedzibę lub miejsce zamieszkania, potwierdzające odpowiednio, że:
a) nie otwarto jego likwidacji ani nie ogłoszono upadłości,
b) nie zalega z uiszczaniem podatków, opłat, składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne albo że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu,
c) nie orzeczono wobec niego zakazu ubiegania się o zamówienie.
Dokumenty, o których mowa w ust. 2 pkt. 2, 6 powinny być wystawione nie wcześniej niż 6 m-cy przed upływem terminu składania ofert, dokumenty, o których mowa w ust. 2 pkt. 3, 4 powinny być wystawione nie wcześniej niż 3 m-ce przed upływem terminu składania ofert).
Jeżeli Wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej zamiast dokumentu, o którym mowa w ust. 2 pkt. 5, składa zaświadczenie właściwego organu sądowego lub administracyjnego kraju pochodzenia albo zamieszkania osoby, której dokumenty dotyczą, w zakresie określonym w art. 24 ust. 1 pkt. 4-8 ustawy (dokument powinien być wystawiony nie wcześniej niż 6 m-cy przed upływem terminu składania ofert). Jeżeli w kraju pochodzenia osoby lub w kraju, w którym Wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania, nie wydaje się dokumentów, o których mowa w ust. 2 pkt. 2, 3, 4, 5, 6 zastępuje się je dokumentem zawierającym oświadczenie złożone przed notariuszem, właściwym organem sądowym, administracyjnym albo organem samorządu zawodowego lub gospodarczego odpowiednio kraju pochodzenia osoby lub kraju, w którym Wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania.
Dokument zawierający oświadczenie, o którym mowa w zdaniu poprzedzającym odpowiednio dla ust. 2 pkt. 2, 5, 6 powinien być wystawiony nie wcześniej niż 6 m-cy przed upływem terminu składania ofert, natomiast odpowiednio dla pkt. 3, 4, powinien być wystawione nie wcześniej niż 3 m-ce przed upływem terminu składania ofert).
Dokumenty sporządzone w języku obcym są składane wraz z tłumaczeniem na język polski, poświadczonym przez Wykonawcę.
Zadanie 3 - O udzielenie zamówienia mogą ubiegać się Wykonawcy, którzy spełniają warunki, dotyczące:
1. Posiadania uprawnień do wykonywania określonej działalności lub czynności, jeżeli przepisy prawa nakładają obowiązek ich posiadania.
Nie dotyczy.
2. Posiadania wiedzy i doświadczenia.
W zakresie spełnienia warunku, wymagane jest: wykonanie w okresie ostatnich 3 lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie: usług polegających na obsłudze laboratoryjnej robót budowlanych na min. 1 zadaniu dotyczącym budowy/rozbudowy/przebudowy drogi wraz z drogowym obiektem mostowym o wartości obsługi laboratoryjnej minimum 200 000,00 PLN brutto, wraz z załączeniem dokumentów potwierdzających, że usługi te zostały wykonane należycie.
3. Dysponowania odpowiednim potencjałem technicznym.
W zakresie spełniania warunków wymagane jest wykazanie dysponowania n/w sprzętem: aparat VSS, aparat Marshalla, zestaw do badań zagęszczenia metodą Proctora, maszyny wytrzymałościowej do badań próbek betonowych, maszyny wytrzymałościowej do badań próbek wzmocnionych cementem, sprzętu do badania mrozoodporności, wodoprzepuszczalności, nasiąkliwości, zestawu sit, zestawu do wykonywania ekstrakcji, wiertnicy do wycinania próbek, sprzętu do pomiaru równości podłużnej, sprzętu do badania cech fizyko-mechanicznych, mieszanek mineralno-bitumicznych oraz wykonanych warstw bitumicznych, sprzętu do badań przydatności gruntu na nasyp, badania zagęszczenia gruntów i wykonanych warstw kruszywowych, sprzętu do badania Pull-off na powierzchniach betonowych i stalowych, aparatu do badania grubości powłok malarskich, aparat do badania spoin elementów stalowych, aparat do badania ciągłości pala, sprzęt do badania próbnego obciążenia i inny sprzęt do wykonania badań objętych SST.
4. Dysponowania osobami zdolnymi do wykonania zamówienia.
W zakresie spełnienia warunku wymagane jest:
1) Kierownik zespołu obsługi laboratoryjnej pełniący funkcję koordynatora pracy zespołu winien posiadać następujące kwalifikacje i doświadczenie:
a) wykształcenie wyższe,
b) minimum 3 letnie doświadczenie w wykonywaniu badań w zakresie obsługi laboratoryjnej robót budowlanych objętych przedmiotowym zamówieniem.
2) Pracownicy obsługi laboratoryjnej wykonujący badania:
a) minimum 2 osoby,
b) minimum wykształcenie średnie,
c) minimum 3 letnie doświadczenie w wykonywaniu badań laboratoryjnych robót budowlanych na drogowych obiektach mostowych oraz drogach.
5. Sytuacji ekonomicznej i finansowej.
W zakresie spełnienia warunku wymagane jest: wykazanie, że Wykonawca jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności związanej z przedmiotem zamówienia na kwotę nie mniejszą niż 200 000,00 PLN.
6. Braku podstaw do wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w okolicznościach, o których mowa w art. 24 ust. 1 ustawy.
Ocena spełniania wyżej wymienionych warunków dokonana zostanie zgodnie z formułą: spełnia – nie spełnia, w oparciu o informacje zawarte w oświadczeniach i dokumentach wyszczególnionych w niniejszej Specyfikacji istotnych warunków zamówienia.
Wykaz oświadczeń lub dokumentów, jakie mają dostarczyć wykonawcy w celu potwierdzenia spełniania warunków udziału w postępowaniu.
1. W zakresie wykazania spełniania przez Wykonawcę warunków, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy:
1) oświadczanie o spełnieniu warunków udziału w postępowaniu określonych w art. 22 ust.1 ustawy,
2) wykaz wykonanych usług w zakresie niezbędnym do wykazania spełniania warunku wiedzy i doświadczenia w okresie ostatnich 3 lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie, z podaniem ich wartości, przedmiotu, dat wykonania i odbiorców, oraz załączeniem dokumentu potwierdzającego, że te usługi zostały wykonane należycie,
3) wykaz narzędzi, wyposażenia zakładu i urządzeń technicznych dostępnych wykonawcy usług w celu realizacji zamówienia wraz z informacją o podstawie dysponowania tymi zasobami,
4) wykaz osób, które będą uczestniczyć w wykonaniu zamówienia, w szczególności odpowiedzialnych za świadczenie usług wraz z informacjami na temat ich kwalifikacji zawodowych, doświadczenia i wykształcenia niezbędnych do wykonania zamówienia, a także zakresu wykonywanych przez nie czynności, oraz informacją o podstawie do dysponowania tymi osobami,
5) opłacona polisa, a w przypadku jej braku inny dokument potwierdzający, że Wykonawca jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności związanej z przedmiotem zamówienia,
2. W zakresie potwierdzenia, że Wykonawca nie podlega wykluczeniu na podstawie art. 24 ust. 1 ustawy, należy przedłożyć:
1) oświadczenie, o braku podstaw do wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia na podst. art. 24 ust.1 ustawy,
2) aktualny odpis z właściwego rejestru, jeżeli odrębne przepisy wymagają wpisu do rejestru, w celu wykazania braku podstaw do wykluczenia w oparciu o art. 24 ust. 1 pkt 2 ustawy, wystawiony nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania ofert, a w stosunku do osób fizycznych oświadczenie w zakresie art. 24 ust. 1 pkt 2 ustawy,
3) aktualne zaświadczenie właściwego naczelnika urzędu skarbowego potwierdzającego, że wykonawca nie zalega z opłacaniem podatków, lub zaświadczeń, że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu (wystawione nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania ofert);
4) aktualne zaświadczenia właściwego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego potwierdzającego, że wykonawca nie zalega z opłacaniem składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne, lub zaświadczeń, że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu (wystawione nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania ofert);
5) aktualna informacja z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie określonym w art. 24 ust. 1. pkt 4 - 8 ustawy (wystawiona nie wcześniej niż 6 m-cy przed upływem terminu składania ofert);
6) aktualna informacja z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie określonym w art. 24 ust. 1. pkt 9 ustawy (wystawiona nie wcześniej niż 6 m-cy przed upływem terminu składania ofert).
3. Inne dokumenty:
1) pisemne zobowiązanie innych podmiotów do oddania Wykonawcy do dyspozycji niezbędnych zasobów na okres korzystania z nich przy wykonywaniu zamówienia, jeżeli Wykonawca polega na wiedzy i doświadczeniu, potencjale technicznym, osobach zdolnych do wykonania zamówienia lub zdolności finansowej innych podmiotów, niezależnie od charakteru prawnego łączących go z nim stosunków.
Dokument powinien być załączony w oryginale.
2) dokument ustanawiający reprezentowanie Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia (pełnomocnictwo).
Uwaga:
Powołanie się przez Wykonawcę na doświadczenie podmiotu trzeciego i posiadane przez niego referencje będzie dopuszczalne wyłącznie w sytuacji, gdy ten podmiot będzie brał udział w wykonaniu zamówienia (co do zasady jako podwykonawca).
4. Wykonawca powołujący się przy wykazywaniu spełniania warunków udziału w postępowaniu na zasoby innych podmiotów, które będą brały udział w realizacji części zamówienia na zasadach, określonych w art. 26 ust. 2b ustawy, przedkłada także dokumenty dotyczące tego podmiotu w zakresie wymaganym dla Wykonawcy, tj. dotyczące ust. 2 pkt. 1 - 6.
5. W przypadku złożenia wspólnej oferty przez kilku Wykonawców, Zamawiający dopuści taką ofertę, do której zostanie załączony dokument ustanawiający pełnomocnika do reprezentowania ich w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo reprezentowania w postępowaniu i zawarcia umowy.
1) Oferta wspólna powinna zawierać:
a) oświadczenie wymienione w ust. 1 pkt. 1, powinno być złożone w imieniu wszystkich Wykonawców,
b) dokumenty wymienione w ust. 1 pkt. 2, 3, 4, 5 składa dowolny Wykonawca /Wykonawcy wskazujący spełnianie warunków, spośród Wykonawców składających wspólną ofertę,
c) oświadczenie wymienione w ust. 2 pkt. 1 oraz dokumenty wymienione w ust. 2 pkt. 2 - 6, powinny być złożone przez każdego Wykonawcę.
2) Dokumenty winne być załączone w oryginale lub kserokopii poświadczonej za zgodność z oryginałem przez upełnomocnionego przedstawiciela Wykonawcy.
6. Jeżeli Wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej zamiast dokumentu, o którym mowa w ust. 2 pkt. 2, 3, 4, 6 składa dokument lub dokumenty, wystawione w kraju, w którym ma siedzibę lub miejsce zamieszkania, potwierdzające odpowiednio, że:
a) nie otwarto jego likwidacji ani nie ogłoszono upadłości,
b) nie zalega z uiszczaniem podatków, opłat, składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne albo, że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu,
c) nie orzeczono wobec niego zakazu ubiegania się o zamówienie.
Dokumenty, o których mowa w ust. 2 pkt. 2, 6 powinny być wystawione nie wcześniej niż 6 m-cy przed upływem terminu składania ofert, dokumenty, o których mowa w ust. 2 pkt. 3, 4 powinny być wystawione nie wcześniej niż 3 m-ce przed upływem terminu składania ofert).
Jeżeli Wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej zamiast dokumentu, o którym mowa w ust. 2 pkt. 5, składa zaświadczenie właściwego organu sądowego lub administracyjnego kraju pochodzenia albo zamieszkania osoby, której dokumenty dotyczą, w zakresie określonym w art. 24 ust. 1 pkt. 4-8 ustawy (dokument powinien być wystawiony nie wcześniej niż 6 m-cy przed upływem terminu składania ofert). Jeżeli w kraju pochodzenia osoby lub w kraju, w którym Wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania, nie wydaje się dokumentów, o których mowa w ust. 2 pkt. 2, 3, 4, 5, 6 zastępuje się je dokumentem zawierającym oświadczenie złożone przed notariuszem, właściwym organem sadowym, administracyjnym albo organem samorządu zawodowego lub gospodarczego odpowiednio kraju pochodzenia osoby lub kraju, w którym Wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania.
Dokument zawierający oświadczenie, o którym mowa w zdaniu poprzedzającym odpowiednio dla ust. 2 pkt. 2, 5, 6 powinien być wystawiony nie wcześniej niż 6 m-cy przed upływem terminu składania ofert, natomiast odpowiednio dla pkt. 3, 4, powinien być wystawione nie wcześniej niż 3 m-ce przed upływem terminu składania ofert).
Dokumenty sporządzone w języku obcym są składane wraz z tłumaczeniem na język polski, poświadczonym przez Wykonawcę.

III.2.2)Zdolność ekonomiczna i finansowa

Informacje i formalności konieczne do dokonania oceny spełniania wymogów: Zostały określone w sekcji III.2.1).
Minimalny poziom ewentualnie wymaganych standardów: Zostały określone w sekcji III.2.1).

III.2.3)Kwalifikacje techniczne

Informacje i formalności konieczne do dokonania oceny spełniania wymogów:
Zostały określone w sekcji III.2.1).
Minimalny poziom ewentualnie wymaganych standardów:
Zostały określone w sekcji III.2.1).

III.2.4)Informacje o zamówieniach zastrzeżonych

III.3)Specyficzne warunki dotyczące zamówień na usługi

III.3.1)Informacje dotyczące określonego zawodu

III.3.2)Osoby odpowiedzialne za wykonanie usługi

Sekcja IV: Procedura

IV.1)Rodzaj procedury

IV.1.1)Rodzaj procedury

Otwarta

IV.1.2)Ograniczenie liczby wykonawców, którzy zostaną zaproszeni do składania ofert lub do udziału

IV.1.3)Zmniejszenie liczby wykonawców podczas negocjacji lub dialogu

IV.2)Kryteria udzielenia zamówienia

IV.2.1)Kryteria udzielenia zamówienia

Najniższa cena

IV.2.2)Informacje na temat aukcji elektronicznej

Wykorzystana będzie aukcja elektroniczna: nie

IV.3)Informacje administracyjne

IV.3.1)Numer referencyjny nadany sprawie przez instytucję zamawiającą:

IV.3.2)Poprzednie publikacje dotyczące tego samego zamówienia

nie

IV.3.3)Warunki otrzymania specyfikacji, dokumentów dodatkowych lub dokumentu opisowego

Dokumenty odpłatne: nie

IV.3.4)Termin składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu

10.12.2012 - 09:30

IV.3.5)Data wysłania zaproszeń do składania ofert lub do udziału zakwalifikowanym kandydatom

IV.3.6)Języki, w których można sporządzać oferty lub wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu

polski.

IV.3.7)Minimalny okres, w którym oferent będzie związany ofertą

w dniach: 60 (od ustalonej daty składania ofert)

IV.3.8)Warunki otwarcia ofert

Data: 10.12.2012 - 10:00

Miejscowość:

Siedziba Zamawiającego ul. Elewatorska 6, 15-620 Białystok, Polska.

Osoby upoważnione do obecności podczas otwarcia ofert: nie

Sekcja VI: Informacje uzupełniające

VI.1)Informacje o powtarzającym się charakterze zamówienia

Jest to zamówienie o charakterze powtarzającym się: nie

VI.2)Informacje o funduszach Unii Europejskiej

Zamówienie dotyczy projektu/programu finansowanego ze środków Unii Europejskiej: tak
Podać odniesienie do projektu (projektów) i/lub programu (programów): Zamówienie jest dofinansowane ze środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013.

VI.3)Informacje dodatkowe

1. Oświadczenia, wnioski, zawiadomienia oraz informacje Zamawiający i Wykonawca przekazują z zachowaniem formy pisemnej, w formie faksu.
2. Jeżeli Zamawiający lub Wykonawca przekazują oświadczenia, wnioski, zawiadomienia oraz informacje faksem, każda ze stron na żądanie drugiej strony niezwłocznie potwierdza fakt ich otrzymania.
3. W przypadku braku potwierdzenia otrzymania wiadomości przez Wykonawcę, Zamawiający domniema, iż pismo wysłane przez zamawiającego na numer faksu podany przez Wykonawcę zostało mu doręczone w sposób umożliwiający zapoznane się wykonawcy z jego treścią.
4. Zamawiający przewiduje możliwość udzielenia zamówień uzupełniających stanowiących nie więcej niż 20 % wartości zamówienia podstawowego.

VI.4)Procedury odwoławcze

VI.4.1)Organ odpowiedzialny za procedury odwoławcze

Prezes Urzędu Zamówień Publicznych
ul. Postępu 17a
02-676 Warszawa
POLSKA
Tel.: +48 224587701
Adres internetowy: http://www.uzp.gov.pl
Faks: +48 224587700

Organ odpowiedzialny za procedury mediacyjne

Urząd Zamówien Publicznych
ul. Postępu 17a
02-676 Warszawa
POLSKA
Tel.: +48 224587701
Adres internetowy: http://www.uzp.gov.pl
Faks: +48 224587700

VI.4.2)Składanie odwołań

Dokładne informacje na temat terminów składania odwołań: Odwołanie wnosi się:
1) w terminie 10 dni od dnia przesłania informacji o czynności zamawiającego stanowiącej podstawę jego wniesienia – jeżeli zostały przesłane faksem,
2) w terminie 15 dni – jeżeli zostały przesłane w inny sposób.
Odwołanie wobec treści ogłoszenia o zamówieniu oraz wobec postanowień Specyfikacji istotnych warunków zamówienia wnosi się:
3) w terminie 10 dni od dnia publikacji ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej lub zamieszczenia Specyfikacji istotnych warunków zamówienia na stronie internetowej.
Odwołanie wobec czynności innych niż określone powyżej wnosi się:
4) w terminie 10 dni od dnia, w którym powzięto lub przy zachowaniu należytej staranności można było powziąć wiadomość o okolicznościach stanowiących podstawę jego wniesienia.

VI.4.3)Źródło, gdzie można uzyskać informacje na temat składania odwołań

Urząd Zamówien Publicznych
ul. Postępu 17a
02-676 Warszawa
POLSKA
Tel.: +48 224587701
Adres internetowy: http://www.uzp.gov.pl
Faks: +48 224587700

VI.5)Data wysłania niniejszego ogłoszenia:

26.10.2012

Złączniki do pobrania

Metryka strony

Udostępniający: Andrzej Kiszko Wydział Zamówień Publicznych

Wytwarzający/odpowiadający: Andrzej Kiszko

Wprowadzający: Andrzej Kiszko

Data wprowadzenia: 2012-10-26

Data modyfikacji: 2013-01-15

Opublikował: Hanna Kardasz

Data publikacji: 2012-10-26